با آمدن فصل بهار، زمان پخت غذاهایی که با کنگر درست میشن فرامیرسه. گیاه کنگر شبیه کرفسه که در پخت انواع سوپ، خورش، و یا به صورت خام در سالاد و انواع ترشی ازش استفاده میشه. فواید کنگر از دوره باستان به دلیل نقش کمکی در هضم مواد غذایی مورد توجه بود و از سبزیجات معروف محسوب میشد که اشراف آن را مصرف می کردند. خواص کنگر بسیار زیاده و مصرفش توصیه میشه. طبع گرم کنگر سبب شده این گیاه  برای افرادی که سرد مزاج هستن گزینه مناسبی باشه اما بهتره خورشت کنگر رو با ماست بخورید. حتی ترکیب خالی کنگر با ماست هم فوق العاده اس. خواص درمانی و ارزش غذایی کنگر بسیار زیاده و غذاهای مختلفی وجود داره که میشه از گیاه کنگر به عنوان مواد اولیه ی اونها استفاده کرد. یکی از انواع غذا که با کنگر، خورشت کنگر یا خورشت کنگر فرنگی هست که به دو شکل خورش کنگر مرغ به صورت خورش کنگر قرمز و هم خورش کنگر گوشت شناخته میشه و خیلی شبیه به خورشت کرفس هست. البته انواع مختلف خورشت کنگر وجود داره که با مواد مختلف پخته میشه. از انواع خورش سنتی ایرانی با کنگر میشه به خورش کنگر با لوبیا قرمز، خورشت کنگر کرمانشاهی، خورشت کنگر شیرازی اشاره کرد. امروز طرز پخت خورش کنگر رو بهتون آموزش میدیم تا از خوردن این گیاه مقوی لذت ببرید.

کنگر

طرز تهیه خورش کنگر

مرحله اول:

پیاز را ریز خرد کنید و در مقداری روغن تفت دهید تا نرم شود. سپس گوشت های خرد شده را اضافه کنید و در پیاز تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند. در این مرحله چند لیوان آب جوش اضافه کنید، در قابلمه را بگذارید و حرارت را ملایم کنید تا گوشت بپزد.

 خورش کنگر

مرحله دوم:

کنگر را تمیز و خرد کنید و به همراه نعنا و جعفری خرد شده چند دقیقه در مقداری روغن تفت دهید و پس از اینکه گوشت نیم پز شد به گوشت اضافه نمایید. لیموعمانی و نمک و فلفل را نیز اضافه نمایید سپس در قابلمه را بگذارید و با حرارت ملایم اجازه دهید خورشت بجوشد و جا بیفتد (به روغن بیفتد). سپس به همراه برنج سرو کنید.

 خورش کنگر

نکات کلیدی تهیه خورشت کنگر با گوشت:

- اگر در طول زمان پخت آب خورشت کم شد میتوانید مقداری آب جوش اضافه کنید. این خورشت طعمی مانند خورشت کرفس دارد و بسیار خوشمزه است. در صورت تمایل میتوانید 1 قاشق غذاخوری رب به این خورشت اضافه کنید.

- همانطور که گفته شد، این خورشت به دو صورت با مرغ و یا با گوشت سرو می شود که هر کدام دستور پخت متفاوت دارند. خورش کنگر گوشت معمولا با نعنا و جعفری و خورش کنگر مرغ با رب درست می شود.

- در تهیه خورش کنگر می توانید به خورشت آلو، گوجه سبز یا غوره هم اضافه کنید تا کمی ترش تر شود.

- زمان پخت خورشت کنگر 3-4 ساعت است.

-  در مرحله ی آخر و بعد از پخت کامل خورشت کنگر می توانید به آن رب نارنج هم اضافه کنید.

خورشت کنگر