خورش ها در آشپزی ایرانی جایگاه ویژه دارن و با ترکیب مواد گوناگون انواع خورش گوشتی و خورش غیرگوشتی می توان درست کرد که تعداد آن بی شمار است. از جمله  خورش های معروف مسما  است یعنی خورشی که از ترکیب گوشت مرغ یا گوشت قرمز با مواد مختلف تهیه می شه پس خورش مسما انواع زیادی داره مثل انار مسما، غوره مسما، مسما بادمجان، کدو مسما و ... که بسیار خوشمزه و پرطرفدار است و در میهمانی ها و مجالس نیز قابل سرو است.

انواع مسما رو  اصولا با پلو سرو می کنن ولی بسیاری آن را بدون برنج یعنی با نان هم سرو می کنن که در هر دو صورت غذایی است لذیذ و دوست داشتنی که دارای خواص فراوانی است.

کدو مسما یکی از انواع پر خاصیت و پرطرفدار این نوع خورش است و به راحتی و بدون دردسر می توان در منزل تهیه کرد و در رژیم غذایی جای داد . با توجه به جایگاه مسما در آشپزی ایرانی امروز قصد دارم کدو مسما با گوشت قرمز رو به شما دوستان آموزش بدم و امیدوارم با رعایت اصول تهیه، مسمای کدوی لذیذ و خوشمزه ای رو تهیه و سرو کنید پس لطفاً در ادامه همراه من باشید.

  کدو گوجه

طرز تهیه  خورش کدو مسما

1- کدو خورشی را خوب بشویید و آن را از وسط دو نیم کنید و با مقداری روغن سرخ کنید (اگر دوست دارید کدوی درسته در کدو مسما داشته باشید پس از شستن چند برش عمیق روی آن بزنید و با کمی روغن سرخ کنید تا به خوبی مغز پخت شود.)

2- در ظرفی دیگر پیاز خرد شده را سرخ کنید و پس از طلایی شدن گوشت را به آن بیافزایید و کمی تفت دهید.

3- پس از اینکه گوشت تغییر رنگ داد ادویه ها را همراه رب گوجه بیافزایید و همراه گوشت به خوبی تفت دهید تا این ترکیب روغن بیاندازد.

4- آب را در این مرحله به گوشت بیافزایید تا حدود سه ساعت بپزد و نرم شود.

5- چاشنی های خورش یعنی گرد لیمو عمانی،آبغوره  و نمک را اضافه کنید و کدو ها را هم در ظرف گوشت قرار دهید و اجازه دهید حدود نیم ساعت یا چهل و پنج دقیقه دیگر خورش کدو مسما با حرارت ملایم بپزد و به خوبی جا افتاده شود.

6- حدود ده دقیقه قبل از برداشتن خورش از روی شعله، زعفران دم شده را به خورش اضافه کنید تا رنگ بهتری به خورش بدهد و بعد خورش کدو مسما را با پلو سرو کنید.

  خورش کدو  

نکات کلیدی تهیه خورش کدو مسما

-اگر می خواهید خورش کدو مسما سریع تر آماده شود به جای گوشت قرمز از گوشت مرغ استفاده کنید که در این صورت کدومسما با مرغ خواهید داشت.

-به جای آبغوره می توان از گرد غوره و یا حتی غوره تازه در خورش کدو مسما استفاده کرد.

-اگر دوست دارید خورشت کدو مسما طعم شیرین تری داشته باشد 1 قاشق غذاخوری شکر به مسما اضافه کنید.

-بعضی افراد تمایل دارند مانند خورش قیمه در مسمای کدو از لپه استفاده کنند که در این صورت 1/2 پیمانه لپه خیس شده را با گوشت تفت دهید و خورش کدو مسما با لپه درست کنید که به آن قیمه کدو هم می گویند.

-ترجیح من این است که در انواع خورش از گرد لیمو عمانی به جای لیموی عمانی درسته استفاده کنم اما اگر دوست دارید لیموی درسته استفاده کنید قبل از پخت خورش لیمو را با چنگال سوراخ کنید و در طرف آب قراردهید تا چند سلعت  خیس بخورد و بعد لیموی خیس شده را در اوایل پخت به به خورش اضافه کنید.

  کدو مسما با مرغ و لپه