کباب‌ها، از جمله غذاهای خوشمزه و محبوب ایرانی هستند که جایگاه ویژه‌ای در سفره‌های مهمانی و دورهمی دارند. بخشی از خاطرات خوش دوران کودکی ما مربوط به خوردن کباب‌های ذغالی در طبیعت‌گردی و پیک‌نیک‌ها در جمع خانواده و فامیل است.

کباب کوبیده، کباب شیشلیک، جوجه کباب، کباب لقمه و کباب تابه‌ای از جمله انواع کباب هستند که برخی از آن‌ها را می‌توان در ماهی‌تابه نیز درست کرد. کباب لقمه‌ای از جمله کباب‌های خوش‌خوراک و خوشمزه‌ است و می‌توان آن را به راحتی در خانه درست کرد.

کباب لقمه با گوشت چرخ‌کرده، پیاز، آرد سوخاری و ادویه‌جات تهیه می‌شود و برای درست کردنش به کباب‌پز یا فر نیاز ندارید. در صورتی که وقت زیادی برای آشپزی ندارید، می‌توانید مواد این کباب را مخلوط کنید و در فریزر بگذارید؛

سپس، در مواقع ضروری یخ‌شان را آب کنید و بپزید. کباب منبعی سرشار از پروتئین و ریزمغذی‌هاست و خوردنش مواد مفید زیادی به بدن‌تان می‌رساند، اما کالری و چربی زیادی نیز دارد. پس، بهتر است در خوردن کباب لقمه‌ای افراط نکنید.

طرز تهیه کباب لقمه‌ای

 مرحله اول

پیاز را ریز رنده کنید و آب آن را کاملا بگیرید. سپس، در کاسه‌ای گوشت چرخ‌کرده، نمک، فلفل و پیاز را مخلوط کنید و 10 دقیقه خوب ورز دهید تا حالت چسبندگی پیدا کنند. در انتها نیز سبزی‌های معطر خردشده را اضافه کنید و مخلوط نمایید.

مرحله دوم

زعفران دم‌کرده و آرد سوخاری را در یک کاسه دیگر با هم مخلوط کنید و به مواد گوشتی بیفزایید. سپس، مایه کباب را ۱۰ دقیقه داخل فریزر قرار دهید تا مواد منسجم شوند.

 

مرحله سوم

سیخ‌های چوبی را از قبل در آب ولرم خیس کنید (چوب‌ها وقتی مرطوب شوند در زمان پختن کباب نمی‌سوزند). ظرف گوشت را از فریزر خارج کنید. سپس، به اندازه لازم از مایه گوشت بردارید و کمی با دست فشار دهید تا رطوبت آن گرفته شود. مایه گوشتی را شکل دهید و به سیخ بکشید.

مرحله چهارم

پس از این‌که تمام کباب‌ها را به سیخ کشیدید، کف تابه کمی روغن بریزید و کباب‌ها را کف تابه بچینید. سپس، کباب لقمه‌ها را  با حرارت ملایم سرخ کنید؛ هنگام سرخ کردن کباب لقمه‎‌ها نباید در ماهی‌تابه را بگذارید.

پس از سرخ شدن کباب لقمه‌ها، آن‌ها را به همراه گوجه‌های کبا‌ب‌شده و نان یا برنج سرو کنید.

طرز تهیه کباب لقمه

 نکات طلایی در تهیه کباب لقمه

- اگر سبزی تازه در دسترس ندارید از سبزی‌های خشک نیز می‌توانید استفاده کنید. برای این‌که کباب‌ها چسبندگی داشته باشند حتما پس از رنده کردن پیاز، آن را از صافی بگذرانید تا آب اضافی‌اش گرفته شود، در غیر این‌صورت کباب‌ها روی سیخ وا می‌روند.

- پس از اضافه کردن آرد سوخاری، مواد را زیاد هم نزنید.

- قبل از استفاده از انواع سیخ‌های چوبی حتما آن‌ها را از 10 دقیقه قبل در آب ولرم بخیسانید تا هنگام کباب کردن نسوزند.

- این کباب را می‌توانید داخل فر یا روی آتش ذغال نیز تهیه کنید؛ البته در صورت استفاده از فر یا منقل باید روغن یا کره آب‌شده را مرتب روی کباب‌ها بزنید تا خشک نشوند.

سخن آخر

انواع کباب‌ها از جمله غذاهای خوشمزه و محبوب ایرانی هستند و جایگاه ویژه‌ای در سفره مهمانی‌ها و دورهمی‌ها دارند. کباب لقمه‌ای، یکی از انواع کباب‌های خوش‌خوراک و خوشمزه است و می‌توان آن را به راحتی در خانه درست کرد.

برای درست کردن کباب لقمه ابتدا باید پیاز را ریز رنده کنید و آب آن را بگیرید. گوشت چرخ‌کرده، نمک، فلفل و پیاز را مخلوط کنید و مواد را 10 دقیقه ورز دهید. در ادامه سبزی‌های خشک را به مواد اضافه کنید و مخلوط نمایید. سپس، زعفران دم‌کرده و آرد سوخاری را با هم مخلوط کنید و در ادامه به مواد اضافه نمایید. مایه کباب را 10 دقیقه در فریزر بگذارید و بعد به سیخ بکشید و در ماهی‌تابه بپزید.