امروز قراره با هم یه دسر هندی به اسم گلاب جامون رو تهیه کنیم. من که خیلی هیجان زده هستم. چون این دسر هندی طعم خیلی عالی ای داره. و طرز تهیه اون به صورتیه که با هر سطح مهارتی در آشپزی، میشه خیلی راحت از پسش براومد. این دسر که از ترکیب آرد و پودر شیر و جوش شیرین تهیه میشه رو باید در روغن سرخ کنین. بعدش با شربتی که کنارش تهیه می کنین سرو میشه. که این شربت بافت نرم و خوشایندی بهش میده.

دسر هندی جامون

اگه توی آشپزی تازه کار هستین خوبه که یادآوری کنم پودر شیر با شیر خشک متفاوته و نباید اشتباه گرفته بشه. توی این دسر از زعفران هم استفاده میشه که نیازی نیست دم بشه. فقط به صورت خشک اون رو به شربت اضافه می کنین تا رنگ بده. دیگه گفتنی ها رو گفتم. فقط مونده یه نکته. اگه دوست دارین غذای هندی یاد بگیرین و کنار این دسر جذاب سرو کنین پیشنهاد من به شما پلو سبزیجات، بریانی قارچ، خوراک مرغ و بادام و نان هندی هست. امیدوارم از آشپزی به سبک هندی ها و از طعم خوراکی هاشون حسابی لذت ببرین.

 

طرز تهیه گلاب جامون

 

مرحله اول: الک کردن مواد خشک

آرد همه منظوره، پودر شیر، نمک و جوش شیرین را در یک الک بریزید. سپس با هم مخلوط و الک کنید.

 

الک کردن آرد

مرحله دوم: اضافه کردن ماست و کره

حالا مخلوط الک شده را در یک کاسه بریزید. ماست و کره را اضافه کنید. خوب بهم بزنید.

 

افزودن ماست و کره

مرحله سوم: آماده سازی خمیر

در صورت نیاز ماست بیشتری اضافه کنید. حالا خمیر به دست آمده را خوب ورز دهید تا نرم و چسبناک شود. اجازه دهید خمیر گلاب جامون به مدت 5 دقیقه استراحت کند. در این حین شربت را تهیه کنید.

 

ورز دادن خمیر

مرحله چهارم: تهیه کردن شربت

1- یک تابه کوچک یا شیر جوش را روی حرارت بگذارید. آب و شکر را در آن بریزید. اجازه دهید به جوش بیایند. صبر کنید تا مخلوط آب و شکر به مدت 5 تا 8 دقیقه بجوشد تا نسبتا غلیظ شود.

 

تهیه شربت شکر و گلاب

2- حالا گلاب، پودر هل و زعفران را اضافه کنید و خوب بهم بزنید. حالا شربت شما آماده است. آن را در کناری قرار دهید تا بقیه مراحل گلاب جامون را انجام دهید.

 

آماده شدن شربت

مرحله پنجم: شکل دادن به خمیر

تکه کوچکی از خمیر بردارید. آن را در کف دست خود قرار دهید و به شکل گلوله درآورید. دقت داشته باشید که گلوله خمیر کاملا نرم و یک دست باشد. این کار را برای تمام خمیر ادامه دهید. سپس آن ها را در کاسه ای بچینید.

 

شکل دهی به خمیر

مرحله ششم: سرخ کردن گلاب جامون

1- تابه ای را روی حرارت بگذارید. به عمق یکی دو سانتی متر در آن روغن بریزید. برای این که مطمئن شوید روغن داغ شده، یکی از گلوله ها را در آن بیندازید. اول گلوله ته نشین می شود و بعد بالا می آید.

 

ریختن خمیر در روغن

2- حالا چند گلوله دیگر اضافه کنید. آن ها را با حرارت کم سرخ کنید تا طلایی رنگ شوند.

 

سرخ شدن گلاب جامون

3- سپس به کمک یک کفگیر آن ها را از روغن خارج کنید. و در ظرف دیگری قرار دهید.

 

جدا کردن از روغن

مرحله هفتم: اضافه کردن شربت به دسر

باید گلوله های جامون سرخ شده با شربت گلاب مخلوط شود. برای این کار لازم است شربت کاملا داغ باشد. پس اگر شربت شما سرد شده، آن را روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید. سپس گلوله ها را در آن بیندازید. به مدت 2 ساعت اجازه دهید تا جامون ها در شربت خیس بخورند.

 

خیس دهی در شربت

مرحله هشتم: سرو

حالا گلاب جامون شما برای سرو آماده است. موقع سرو میتوانید به شربت انواع مغز که دوست دارید مثل پسته، بادام و بادام هندی اضافه کنید. نوش جان.

 

سرو دسر هندی گلاب جامون

نکات کلیدی تهیه گلاب جامون

- در تهیه این دسر می توانید ماست را حذف کرده و شیر را جایگزین آن کنید.

- اگر به پودر هل دسترسی ندارید می توانید از 4 عدد دانه هل استفاده کنید.

- در این دستور هر پیمانه معادل 240 میلی لیتر است.

- به جای گلاب می توانید از چند قطره اسانس گل رز در شربت استفاده کنید.

- دستور تهیه این دسر هندی خوشمزه و جذاب از سایت yummytummyaarthi ترجمه شده است.