با نزدیک شدن به تابستان و فرا رسیدن فصل گرما، دلمه برگ مو از غذاهای خوشمزه و متنوعی است که باید سراغش برویم. دلمه را می‌توان به شکل‌های مختلف و با مواد مختلف تهیه کرد، مثلاً دلمه فلفل شکم پر، دلمه بادمجان، دلمه کلم یا دلمه برگ مو با برنج که قبلاً آنها را آموزش دادیم. برگ مو بی شک پر طرفدارترین شکل دلمه است. اما این دلمه را هم می‌توان با مواد مختلفی پر کرد و به این ترتیب در تهیه آن تنوع ایجاد کرد. رایج ترین دلمه برگ مو ترکیه ای دلمه بلغور است که با بلغور گندم و سبزیجات تهیه می‌شود. این دلمه بلغور خیلی ساده و آسان تهیه می‌شود و فوق‌العاده هم خوشمزه است. پس در ایام مبارک رمضان از آن غافل نباشید و حتماً برای یک افطار جدید و خوش طعم آن را امتحان کنید.

طرز تهیه دلمه بلغور

ابتدا برگ‌‌های مو را زیر شیر آب سرد بشویید. در یک تابه بزرگ آب برزید و بگذارید آب به جوش بیاید. سپس برگ‌های مو شسته شده را به مدت ۲ دقیقه داخل آب جوش بگذارید. پس از این مدت دوباره آنها را با آب سرد بشویید و آبکش کنید.

بلغور را در کاسه‌ای قرار دهید و روی آن آب جوش بریزید. بگذارید بلغور ۱۰ دقیقه در آب خیس بخورد و کمی نرم شود. اگر بعد از ۱۰ دقیقه آبی باقی مانده بود، بلغور را آبکش کنید و با استفاده از یک چنگال دانه‌های بلغور را از هم باز کنید.

پیاز را به صورت خیلی ریز خرد کنید. یک قاشق روغن زیتون را در تابه‌ای روی شعله متوسط داغ کنید. سپس پیاز را در روغن تفت بدهید تا نرم شود (۵-۱۰ دقیقه). سپس فلفل خرد شده و پودر فلفل را اضافه کنید و ۱۰ دقیقه دیگر تفت بدهید. هر چند دقیقه یک بار پیاز را هم بزنید. حال بلغور نرم شده را اضافه کنید. ۱ دقیقه دیگر به پخت ادامه دهید. سپس تابه را از روی حرارت بردارید. جعفری خرد شده را اضافه کنید و مخلوط نمایید.

برای پیچیدن دلمه، یک برگ مو بزرگ بردارید و آن را روی سطح کار پهن کنید. اگر برگ ساقه دارد آن را جدا کنید. یک قاشق پر از مخلوط بلغور را وسط برگ مو بریزید.

دلمه بلغور

حال لبه‌ پایینی برگ (نزدیک‌ترین لبه به خودتان) را بردارید و روی بلغور تا کنید. سپس سمت چپ و راست برگ را هم تا کنید و در آخر به سمت بالا رول کنید. سعی کنید تا جای ممکن این مرحله را تمیز و مرتب انجام دهید.

پیچیدن دلمه

وقتی برگ را کامل رول کردید باید همه لبه‌های برگ داخل باشد و مواد داخل دلمه دیده نشوند.

دلمه

این کار را برای برگ‌ها و بلغور باقی مانده تکرار کنید. در آخر از برگ‌های باقی مانده (که سوراخ یا پاره هستند) برای پوشاندن کف یک قابلمه استفاده کنید. دلمه‌ها را چسبیده به هم داخل قابلمه بچینید. دلمه‌ها را طوری بچینید که لبه باز برگ در زیر قرار بگیرد. این کار مانع از از هم پاشیدن دلمه‌ها در حال پخت می‌شود. حال یک بشقاب روی آنها قرار دهید تا آنها را محکم سر جایشان نگه دارد و مانع از حرکت کردن آنها شود.

قابلمه دلمه

حال قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید و مقداری آب جوش روی دلمه‌ها بریزید (طوری که آب تا سطح دلمه‌ها بیاید). وقتی آب قل خورد شعله را کم کنید و در قابلمه را بگذارید تا نیم ساعت پخته شوند. همان طور که بشقاب روی دلمه‌ها قرار دارد آب اضافی را بگیرید. سپس با استفاده از انبر یکی یکی دلمه برگ مو را بردارید و داخل بشقاب بچینید.

پخت دلمه

نکته تهیه دلمه برگ مو ترکیه

اگر مایلید تنوع عطر سبزیجات در دلمه بلغور افزایش پیدا کند می‌توانید علاوه بر جعفری یا به جای آن از دو قاشق سبزی دلمه استفاده کنید.