دلمه برگ مو یکی از محبوب ترین غذاهای خاورمیانه است. این غذا انواع مختلفی دارد مثل دلمه بادمجان یا دلمه فلفل ولی دلمه برگ مو رایج ترین آنهاست. دلمه فقط مخصوص ما ایرانی ها نیست. دلمه برگ مو را در ترکیه و کشورهای عربی هم تهیه میکنند. البته گاهی مواد داخلی دلمه متفاوت است. مثلا در برخی از مناطق به جای برنج، دلمه با بلغور تهیه میکنند. برای پیچیدن دلمه هم راه های مختلفی هست. میتوانید دلمه برگ مو را رول کنید یا مثل یک بقچه بپیچید. اگر برگ ها خیلی کوچک هستند میتوانید هر دلمه را با دو برگ بپیچید. در اینجا طرز تهیه دلمه برگ مو رایج ترین و خوشمزه ترین دلمه ایرانی را آموزش میدهیم.

دلمه برگ مو خوشمزه

طرز تهیه دلمه برگ مو با ماست

مرحله اول:

برنج را نیم ساعت درون اب خیس دهید و پس از این مدت زمان برنج را با چند لیوان آب و کمی نمک بپزید و همانند برنج آبکش آماده و آبکشی کنید. ( وقتی دانه برنج را میان انگشتان دست میفشارید باید دورش نرم و مغزش کمی خام باشد )

مرحله دوم:

پیاز را ریز کرده و با کمی نمک و فلفل در روغن تفت دهید سپس گوشت چرخ کرده را اضافه نمائید و مجدد تفت دهید تا رنگ گوشت ها تغییر کند سپس بگذارید سرد شود.

مرحله سوم:

لپه باقلا را کمی بپزید تا نیم پز شود. سبزی دلمه را نیز شسته و چرخ نمایید یا ریز خرد کنید. وقتی مواد گوشتی خوب سرد شدند سبزی های خرد شده ، ماست، لپه باقلا پخته و برنج آبکش شده را اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید.

دلمه برگ انگور

مرحله چهارم (طرز پیچیدن دلمه):

برگ موها را بشویید. برگ مو را به پشت کف دست تان قرار دهید ( مواد داخل قسمت پشت برگ ریخته میشود ) درون هر برگ مو را یک قاشق یا بیشتر از مخلوط مواد بریزید و ارام بپیچید تا مواد خوب مخفی شوند. تمام دلمه ها را به همین صورت آماده کنید. برای پیچیدن دلمه به شکل سیگارتی کافی است برگ را از سمت چپ و راست روی مواد تا کنید و سپس آن را از سمت خودتان به طرف مقابل رول کنید.

دلمه برگ انگور

مرحله پنجم:

کف قابلمه ای مناسب را کمی چرب کنید و برگ موها را کف قابلمه به ارامی قرار دهید ، کاسه یا بشقاب کوچکی را روی دلمه ها قرار دهید تا در زمان پخت برگ ها از هم باز نشوند. ( البته نباید زیاد سنگین باشد تا به دلمه ها فشاری وارد نشود )

دلمه برگ انگور

مرحله ششم:

پس از چیدن دلمه ها حدود 1 لیوان آب و چند قاشق روغن به قابلمه اضافه کنید. حرارت را زیاد کنید و وقتی آب شروع به تبخیر کرد حرارت را ملایم کنید تا دلمه ها با حرارت ملایم پخته و نرم شوند. برای داشتن دلمه برگ مو ملس میتوانید به جای آب از شربت آبلیمو استفاده کنید. تزیین دلمه برگ مو را میتوانید با زرشک تفت داده شده انجام دهید.

دلمه

نکات طلایی تهیه دلمه برگ مو:

- در صورتی که سبزی تازه در دسترس نبود از سبزی خشک  هم میتوانید استفاده کنید ، در صورت تمایل میتوانید بجای لپه باقلا از لپه قیمه ای استفاده کنید که در اینصورت باید لپه را از شب قبل خیس کنید تا نرم شود.

- دلمه برگ مو ترکیه هم مشابه همین غذاست اما در آن از بلغور گندم استفاده میشود.

- سبزی دلمه برگ مو شامل نعنا، مرزه، ترخون، پیازچه، شوید، جعفری است.

 - استفاده از ماست در مواد دلمه اختیاری است.

- برای درست کردن دلمه ترش، قبل از پخت کمی آبلیمو روی آنها بدهید.

- برای درست کردن دلمه برگ مو شیرین کمی آب و شکر را مخلوط کنید و قبل از پخت روی دلمه ها بریزید.

- برای درست کردن دلمه برگ مو ملس یک پیمانه شربت آبلیمو درست کنید و قبل از پخت روی دلمه ها بدهید. مقدار شیرینی و ترشی شربت بستگی به سلیقه شما دارد.