کتلت ماهی یک غذای دلچسب و خوشمزه برای همه ی اعضای خانواده است. کسانی که از ماهی تنفر دارند را با تهیه این کتلت، عاشق ماهی کنید. در این مطلب قصد داریم یک نوع کتلت ماهي را آموزش دهیم که با ماهی سالمون تهیه می شود. اما به جز ماهی قزل آلا و انواعش -که برای تهرانی ها در دسترس تر است - یک نوع کتلت ماهی بوشهری وجود دارد که با ماهی شیر، کیلکا، خارو، کپور و ... تهیه می شود. روش تهیه این غذا با ماهی های مختلف، تفاوت چندانی ندارد. بنابراین برای انتخاب نوع ماهی کاملا دستتان باز است.

کتلت ماهی با سیب زمینی پخته، تخم مرغ و ادویه تهیه می شود و نیازی به مواد اولیه عجیبی ندارد. البته این کتلت در واقع کتلت ماهی سوخاری است؛ چون برای سرخ کردن آن، ما از آرد سوخاری استفاده کرده ایم تا خوشمزه تر شود. اما میتوانید در صورت دلخواه آرد سوخاری را حذف کنید. کوکو تن ماهی، کتلت ماهی تن یا کتلت ماهی های مختلف دریایی و رودخانه ای پیشنهاد ماست به شما برای هر زمانی که هوس کردید یک شام سبک و سالم درست کنید. پس در صدر فهرست غذاهای سالم‌تان کتلت ماهی سالمون را از یاد نبرید.

 

طرز تهیه کتلت ماهی

 

مرحله اول:

ابتدا سیب زمینی ها را در آب ریخته و روی حرارت بگذارید تا پخته شوند. ماهی را از قبل با کمی آبلیمو، نمک و در صورت تمایل با دو عدد سیر در فر بپزید یا در تابه با دو قاشق روغن سرخ کنید. (میتوانید از کنسرو ماهی هم استفاده کنید.) سپس سیب زمینی پخته را به همراه ماهی سالمون پخته له و ریز کنید. در یک کاسه ی بزرگ، سیب زمینی، ماهی سالمون، تخم مرغ، نمک، فلفل و جعفری را با هم خوب مخلوط کنید.

 

مخلوط کردن مواد

مرحله دوم:

برای مخلوط کردن و ریز کردن مواد میتوانید از یک چنگال کمک بگیرید. سپس به کمک دست، مواد کتلت ماهی را شکل دهید.

 

شکل دهی به کتلت

مرحله سوم:

در یک کاسه ی دیگر، تخم مرغ را به همراه یک قاشق غذاخوری آب، بهم بزنید. کتلت را درون کاسه ی تخم مرغ بغلتانید. سپس آن را به آرد سوخاری آغشته کنید. اگر کتلت ها خیلی نرم هستند میتوانید مدتی آن ها را در یخچال بگذارید تا سفت شوند. برای این که تخم مرغ به خوبی روی کتلت ماهي را بپوشاند، میتوانید از یک فرچه یا لیسک استفاده کنید.

 

آرد زدن به کتلت

مرحله چهارم:

کتلت هایی که با آرد سوخاری پوشیده شده اند را درون یک سینی بچینید تا مرحله ی آماده سازی بقیه کتلت ها به اتمام برسد.

 

چیدن کتلت ها

مرحله پنجم:

یک ماهیتابه را روی حرارت متوسط قرار دهید. مقداری روغن در ماهیتابه بریزید. هنگامی که روغن داغ شد، کتلت ماهي را در ماهیتابه قرار دهید تا سرخ شود. وقتی هر دو سمت کتلت ها طلایی مایل به قهوه ای رنگ شد؛ آن ها را از ماهیتابه خارج کنید.

 

سرخ کردن کتلت ماهی

مرحله آخر:

کتلت ها را روی حوله ی کاغذی قرار دهید تا روغنشان گرفته شود. کتلت ماهی را در ظرف سرو بچینید و با انواع سس نوش جان کنید.

 

سرو کتلت ماهی سالمون

نکات کلیدی تهیه کتلت ماهی

- دستور تهیه کتلت ماهی قزل آلا از سایت christinascucina ترجمه شده است.

کتلت ماهی چرخ کرده برای وقتی که ماهی انتخابی شما تیغ های بزرگی دارد، روش خوبی است. چون راحت میتوانید تیغ ها را جدا کرده و گوشت ماهی را چرخ کنید. این روش برای وقتی که میخواهید با ماهی خام کتلت تهیه کنید، مناسب خواهد بود.