یکی از انواع غذا با تن ماهی ؛ کوکوی تن ماهی است. این غذا غذایی بسیار آسان و خوش طعم است که مواد اولیه آن به راحتی قابل تهیه کردن است. کوکوی تن ماهی به خاطر سهل بودن مراحل طبخ برای کسانی که میخواهند به سرعت غذایی خانگی آماده نمایند؛ ایده ای عالیست. اگر میخواهید به رژیم غذایی خود تنوعی بدهید و همچنین مهارت آشپزی خود را ارتقا دهید، توصیه میکنیم کوکو تن ماهی را امتحان کنید. مواد این غذا را با توجه به تمایل خودتان میتوانید اندکی تغییر دهید و آن را با ذائقه خودتان مطابق کنید. ایران کوک برای شما عزیزان علاقه مند به آشپزی؛ تمام نکاتی را که لازم است در مورد طرز پخت کوکوی تن ماهی بدانید، جمع آوری نموده است.

طرز تهیه کوکو تن ماهی

 

مرحله اول:

کنسرو تن ماهی را برای بیست دقیقه بجوشانید. سپس روغن تن ماهی را به طور کامل خالی کنید. برای این کار از صافی کمک بگیرید. بعد ماهی را داخل کاسه ای بریزید. با پشت یک چنگال گوشت ماهی را له و ریز ریز کنید.

 گرفتن روغن ماهی

مرحله دوم:

زیره سیاه، تخم مرغ، پیاز رنده شده، سیر رنده شده، مقداری جعفری، نمک و فلفل را اضافه کنید. سپس به کمک چنگال خوب بهم بزنید.

مرحله سوم:

آرد را قاشق قاشق به این مخلوط اضافه کنید و هم بزنید. آنقدر آرد بریزید که بتوانید مانند کتلت به مایه کوکو شکل بدهید (آرد زیاد کوکو را سفت خواهد کرد).

مرحله چهارم:

تکه ای از مایه کوکو بردارید، کف دست تان را خیس کنید و بصورت گرد مایه کوکو را کف دست شکل دهید. سپس در روغن داخل ماهیتابه بگذارید تا سرخ شود. تمام کوکوها را به همین صورت آماده کنید و وقتی سرخ شد برگردانید تا طرف دیگر کوکو هم سرخ شود.

 سرخ کردن کوکو

کوکوهای تن ماهی را پس از سرخ شدن در ظرف قرار دهید و بهمراه انواع سالاد ، آبلیمو تازه یا آب نارنج، سس و چاشنی های دلخواه سرو کنید.

 کوکو تن ماهی مرحله آخر

نکته ها:

-در مرحله دوم می توانید در صورت تمایل مقداری گردو، زردچوبه، گشنیز و شوید به مقدار کم و همچنین یک قاشق چایخوری زنجبیل نیز اضافه نمایید.

-برای تهیه کوکو تن ماهی با سیب زمینی کافیست بجای آرد از یک عدد سیب زمینی بزرگ استفاده نمایید. سیب زمینی را باید بپزید و مانند تن ماهی به وسیله یک چنگال له کنید.

-برای تهیه املت تن ماهی میتوانید به همین مواد سه عدد گوجه اضافه نمایید و با هم در ماهیتابه سرخ کنید. در آخر آرد را بیفزایید.

-در استفاده از نمک در این غذا صرفه جویی کنید؛ چون معمولا خود تن ماهی به مقدار زیادی نمک دارد.

-این غذا را با ماهی تازه نیز میتوان تهیه کرد. در این روش باید ماهی را بخار پز نموده سپس استخوان هایش را جدا کنید. بعد با پشت چنگال گوشتش را له و خمیر کنید و همان مراحل بالا را ادامه دهید.

-طبع ماهی سرد است پس بهتر است برای طعم دادن به این غذا از ادویه های با طبع گرم استفاده کنید. همچنین بهتر است ادویه ها خوش عطر باشند که به تن ماهی عطر خوبی بدهند.

-هیچ گاه تن ماهی را بدون جوشاندن مصرف نکنید. همچنین تن ماهی برای مصرف زیاد و روزانه مناسب نمی باشد.

-اگر طرفدار کوکو تن ماهی با ذرت و یا کوکوی تن ماهی با قارچ هستید، در مرحله دوم از کنسرو ذرت و قارچ خرد شده استفاده نمایید.