شکلات فاندانت، یک کیک شکلاتی متفاوت و خاص است که ظاهری زیبا و جذاب دارد. داخل این کیک خوشمزه از شکلات مایع تشکیل می‌شود و با برش زدن آن، شکلات آتشفشانی جاری می‌شود. یک سرآشپز معروف به نام ژان ونگریشتن، ادعا کرده است این کیک محبوب و خوشمزه را در سال 1987 م در نیویورک ابداع کرده است. البته ژاک تورس، سرآشپز فرانسوی با رد ادعای آشپز فوق اعلام کرده است این کیک از سالیان قبل در فرانسه وجود داشته است.

شکلات فاندانت، ظاهر و مزه‌ای شبیه لاوا کیک دارد و با شکلات تخته‌ای، تخم‌مرغ، زرده تخم‌مرغ، کره، شکر، آرد و پودر کاکائو درست می‌شود. مواد اولیه این کیک در بیشتر خانه‌ها پیدا می‌شود و درست کردنش اصلا در خانه سخت نیست. برای تهیه این کیک، دستور زیر را به دقت بخوانید و نکات مهمش را رعایت کنید. شکلات فاندانتی را می‌توانید به صورت تک‌نفره درست کنید و در مهمانی‌ها به همراه بستنی، خامه و میوه‌های شیرین سرو کنید. دستور تهیه شکلات فاندانت تقدیم به شما عاشقان شکلات.

 

طرز تهیه شکلات فاندانت

مرحله اول

فر را با حرارت 180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. شکلات را خرد کنید و به همراه کره درون کاسه‌ای بریزید و روی حرارت بخار آب (روش بن ماری) قرار دهید تا نرم شوند. سپس، پودر کاکائو را به مخلوط شکلات و کره داخل کاسه اضافه نمایید و خوب مخلوط کنید.

فاندانت شکلات

 

مرحله دوم

داخل کاسه‌ای 2 تخم‌مرغ کامل، 2 زرده تخم‌مرغ و شکر بریزید و با همزن بزنید تا کرم‌رنگ و یکدست شود. سپس، مخلوط شکلات، کره و پودر کاکائو را به آن‌ها اضافه کنید و کمی هم بزنید.

در ادامه آرد را کم‌کم روی مایه کیک الک کنید و با قاشق مخلوط نمایید؛ مواد را در حدی هم بزنید که مخلوط شوند.

فاندانت شکلات

 

مرحله سوم

تمام سطح داخلی قالب‌های فنجانی را چرب کنید و آرد بپاشید (دیواره‌های قالب را نیز چرب کنید و آرد بپاشید).

مایه کیک را درون قالب‌ها بریزید (حدود 12 قالب برای مقدار مواد ذکر شده در این دستور پخت لازم است ). کیک را با حرارت 180 درجه سانتیگراد به مدت 12 دقیقه بپزید (قسمت بیرونی این کیک منسجم اما قسمت داخلی آن شل است).

فاندانت شکلات

 

مرحله چهارم

بعد از این‌که کیک پخت، آن را از فر خارج کنید و سریع داخل ظرف برگردانید. این کیک را باید به صورت داغ سرو کنید.

فاندانت شکلات

نکات طلایی در تهیه شکلات فاندانت

-باید تا 2/3 قالب را از مایه کیک پر کنید چون حجم این کیک پس از پخت، بیشتر می‌شود.

-در صورت تمایل می‌توانید برای داشتن طعم‌های متفاوت، کمی پودر دارچین یا پودر قهوه فوری به آرد اضافه کنید.

- برای این‌که کیک خوشمزه‌تری داشته باشید از شکلات تخته‌ای 70 درصد به بالا اضافه کنید.

 

سخن آخر

شکلات فوندانت، یک کیک شکلاتی خوشمزه و محبوب بین‌المللی است و طرفداران زیادی دارد. لایه بیرونی این کیک منسجم است، اما داخل آن حالتی مایع دارد، در نتیجه با برش زدن کیک، شکلات مذاب بیرون می‌ریزد. این کیک خوشمزه را می‌توانید با مواد اولیه اندک به راحتی در خانه درست کنید و در مهمانی‌ها با بستنی، خامه و میوه سرو کنید.

برای درست کردن این کیک باید قبل از هر کاری فر را با درجه حرارت 180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. سپس، شکلات خردشده را به همراه کره روی حرارت بخار آب نرم کنید و پودر کاکائو را به آن‌ها اضافه کنید. داخل یک کاسه دیگر تخم‌مرغ کامل، زرده تخم‌مرغ و شکر را بریزید، با همزن بزنید تا یکدست شوند و مخلوط شکلات و کره را به آن‌ها اضافه کنید.  آرد را نیز به تدریج روی مایه کیک الک کنید و مخلوط کنید.

در آخر سطح داخلی قالب‌های فنجانی را چرب کنید، آرد بپاشید و آن‌ها را با مایه کیک پر کنید. کیک را به مدت 12 دقیقه با حرارت 180 درجه سانتی‌گراد در فر بپزید و آن را داغ سرو کنید.