چیزکیک، یکی از دسرهای خوشمزه و بین‌المللی است که محبوبیت زیادی در سراسر دنیا دارد. این دسر جذاب دارای چند لایه مختلف است؛ لایه زیرین یا کراست چیزکیک با پودر بیسکوییت درست می‌شود و لایه بالایی یا فیلینگ چیزکیک، ترکیبی از پنیرهای نرم مثل پنیر خامه‌ای، پنیر ریکوتا و پنیر کاتیج با تخم‌‍مرغ و شکر است. معمولا روی چیزکیک(تاپینگ) با یک لایه ژله، سس میوه‌ای، آجیل و خامه زده‌شده پوشانده می‌شود. همچنین برخی از چیزکیک‌ها در فر درست می‌شوند و برخی در یخچال.

چیزکیک دارای انواع مختلف با دستورهای تهیه متفاوت است. ما در اینجا قصد داریم طرز تهیه چیزکیک کیوی را آموزش دهیم. این دسر خوشمزه طرز تهیه نسبتا آسانی دارد و هر فرد آماتوری می‌تواند آن را درست کند. این چیزکیک با  1 بسته ژله با طعم کیوی، مارمالاد کیوی، تخم‌مرغ، پنیر خامه‌ای، خامه، کره، شکر، ماست و پودر بیسکوییت درست می‌شود و برای پختش نیاز به فر دارید. چیزکیک کیوی، علاوه بر طعم فوق‌العاده، ترکیب رنگ و ظاهری جذاب دارد، به همین دلیل دسری عالی برای پذیرایی در دورهمی‌ها و مهمانی‌هاست. همچنین این دسر خوشمزه را می‌توانید به عنوان میان‌وعده همراه با چای و قهوه میل کنید و کام‌تان را شیرین کنید.

 

طرز تهیه چیزکیک کیوی

مرحله اول

بیسکوییت‌ها را بکوبید تا خوب پودر شوند. سپس، پودر بیسکوییت را با کره مخلوط کنید تا به خمیری نرم تبدیل شود.

مخلوط کره و بیسکویت را کف قالب بریزید و خوب پهن کنید(باید مواد را خوب فشار دهید تا کف قالب پرس شوند). قالب را 10 دقیقه داخل فر با حرارت 180 درجه سانتیگراد قرار دهید.

 

مرحله دوم

حالا نوبت آماده کردن مایه چیزکیک است؛ ابتدا ماست، پنیر خامه‌ای و شکر را مخلوط کنید و خامه را اضافه نمایید. سپس، تخم‌مرغ‌ها را تک‌تک اضافه کنید(مواد را زیاد هم نزنید و فقط به اندازه‌ای هم بزنید که مخلوط شوند).

چیزکیک

 

مرحله سوم

مخلوط آماده‌شده را روی بیسکوییت‌ها بریزید و مجددا به مدت 30 تا 40 دقیقه داخل فر با درجه حرارت 180 درجه سانتیگراد قرار دهید چیزکیک پس از پخت نباید خشک شود، بلکه مواد میانی چیز کیک باید کمی شل باشد). چیزکیک بعد از پخت باید حدود 1 تا 2 ساعت داخل فر بماند.

چیز کیک

 

مرحله چهارم

پودر ژله کیوی را داخل نصف لیوان آب جوش حل کنید و پس از شفاف شدنش، نصف لیوان آب سرد به آن اضافه کنید(مقدار مایعی که برای آماده کردن ژله استفاده می‌شود نصف مواقع دیگر است، زیرا کیوی موجب شل شدن ژله می‌شود).

ژله آماده را با مقداری مارمالاد کیوی مخلوط کنید و بعد از خارج کردن چیزکیک از فر، روی آن بریزید. چیزکیک را با قالب به مدت 4-5 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا سفت شود.

چیز کیک

 

مرحله پنجم

پس از مدت زمان ذکرشده برای سرد شدن مواد و بسته شدن ژله، چیزکیک را از یخچال خارج کنید. چیزکیک را از قالب درآورید، با خامه تزیین کنید و برش بزنید.

چیز کیک

نکات طلایی در تهیه چیزکیک کیوی

- برای درست کردن چیزکیک باید از قالب کمربندی استفاده بکنید و زیر و دور قالب را با فویل بپوشانید.

- یک حوله را با آب گرم مرطوب کنید و چاقو را بعد از هر بار برش دادن چیزکیک با حوله تمیز کنید.

- قبل از برداشتن قالب کمربندی، لبه‌های چیزکیک را با یک چاقوی کوچک از دیواره قالب جدا کنید.

 

سخن آخر

چیزکیک، از جمله دسرهای خوشمزه و بین‌المللی هستند که محبوبیت زیادی دارند. چیزکیک، دسر چند لایه است که لایه زیرین آن، پایه بیسکوییتی دارد. لایه اصلی یا فیلینگ چیزکیک نیز ترکیبی از پنیرهای نرم با تخم‌مرغ و شکر است. معمولا برای رویه یا تاپینگ انواع چیزکیک از ژله، میوه‌، شکلات، آجیل و خامه زده‌شده استفاده می‌شود.

تا اینجا با طرز تهیه چیزکیک کیوی آشنا شدید که دسری زیبا و جذاب است که به راحتی می‌توانید آن را در منزل تهیه کنید. البته این چیزکیک در چند مرحله در فر و یخچال درست می‌شود و آماده شدن آن به زمانی نسبتا طولانی نیاز دارد. لایه زیرین یا کراست این چیزکیک با مخلوط پودر بیسکوییت و کره درست می‌شود. لایه پنیری یا فیلینگ چیزکیک کیوی نیز ترکیبی از خامه، پنیر خامه‌ای، تخم‌مرغ، ماست و شکر است. روی لایه پنیری نیز با مخلوطی از ژله کیوی و مارمالاد کیوه پوشانده می‌شود.