کشمش خواص و فواید بسیاری برای سلامتی دارد. از بیماری های مختلف از جمله سرطان جلوگیری میکند. بیماری دیابت را کنترل میکند و در ضمن به کنترل فشار خون بالا هم کمک میکند. برای تهیه یک کیک کشمشی ساده و خوشمزه همراه ما باشید. مواد کیک کشمشی تفاوت زیادی با مواد لازم کیک ساده ندارد. البته در این کیک از تخم مرغ استفاده نمیشود. اضافه شدن کشمش و مقداری دارچین طعم و عطری عالی به آن میدهد و برای عصرانه همراه با چای فوق العاده است.

مخلفات و شیرینی های خوشمزه دیگری هم هستند که با کشمش تهیه میشوند. برای مثال شیرینی کشمشی، نان کشمشی و یا باقلوای کشمشی که به ویژه برای سفره افطار ماه رمضان مناسب است. این کیک کشمشی اما حالت تر و بسیار خوشمزه ای دارد و تا چندین روز تازگی اش را حفظ میکند. البته بهتر است آن را در یخچال نگهداری کنید و چند دقیقه قبل از سرو بیرون بیاورید.

کشمش کیک کشمشی

طرز تهیه کیک کشمشی

مرحله اول:

فر را از قبل روشن و روی دمای 175 درجه سانتیگراد یا 350 فارنهایت تنظیم کنید و بگذارید گرم شود. قالب (مستطیلی حدودا 20 در 30 سانتی متر) مورد نظر را چرب کنید و کاغذ روغنی بکشید.

مرحله دوم:

در صورت نیاز، کشمش ها را پاک کنید و بشویید. آن ها در یک قابلمه یا شیر جوش بریزید. چهار پیمانه آب اضافه کنید. بگذارید روی حرارت تا جوش بیاید. 10 دقیقه بعد از جوش آمدن قابلمه را از روی حرارت بردارید. کره، شکر سفید و قهوه ای را اضافه کنید و هم بزنید تا کره ذوب و مواد خوب مخلوط شوند. سپس بگذارید مخلوط کشمش خنک شود.

کشمش آبپز

مرحله سوم:

در کاسه بزرگی مواد خشک یعنی آرد، نمک، دارچین و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید. بعد از آن، مخلوط کشمش خنک شده و گردو را هم اضافه کنید و مواد را زیر و رو کنید تا مایه یکدست شود. مخلوط مواد کیک کشمشی

مرحله چهارم:

مایه کیک کشمشی را  در قالبی که از قبل آماده کردید بریزید و سطحش را صاف کنید.  حدود 45 دقیقه در فر گرم شده قرار دهید. برای اطمینان از پخت خلال دندان یا چنگالی را وسط کیک فرو کنید. اگر تمیز از کیک بیرون آمد کیک کشمش و گردو خوشمزه شما آماده است. قبل از خارج کردن از قالب و سرو بگذارید کمی خنک شود.

مایه کیک کشمش و گردو  

طرز تهیه کیک کشمشی

این کیک خانگی خوشمزه و مقوی را میتوانید برای سفره افطار هم تهیه کنید و همراه با چای میل نمایید.

نکات تهیه کیک کشمشی

- برای این مقدار مواد ذکر شده قالب مستطیلی حدودا 20 در 30 سانتی متر لازم است. که البته میتوانید از هر قالب دیگری با حجم مساوی هم استفاده کنید. - بسته به جنس قالب و نوع فر شما ممکن است لازم باشد کیک زمان بیشتری در فر بماند. - به جای دارچین میتوانید از پودر هل هم استفاده کنید. - اضافه کردن گردو اختیاری است ولی به خوشمزه تر شدن کیک کمک میکند.