باباغنوش هم مثل هوموس نوعی دیپ یا پیش غذای خاورمیانه ای خوشمزه است. شباهت زیادی هم به کشک بادمجون خودمون داره. بین کشورهای خاورمیانه به خصوص بابا غنوش لبنان معروفه. این غذا با بادمجان، ارده و روغن زیتون تهیه میشه و معمولاً اون رو همراه با نان برشته شده سرو میکنند. از آنجا که ماده اصلی این غذا بادمجان هست، نوع بادمجان در طعمش تاثیر زیادی داره. بهتر است بادمجانهای متوسط انتخاب کنید که نسبت به بادمجان های بزرگ تخم های کمتری دارند و کمتر تلخ هستند. همچنین توجه کنید وزن بادمجان خوب نسبت به اندازه اش سنگین است، کلاه سبز رنگی دارد و پوستش هم سیاه، براق و یکدست است. بادمجان هرچه تازه تر باشد بهتر است. هرچه مانده شود تلخ تر میشود.

ماده اصلی دیگر باباغنوش ارده است. ارده خمیری است که از کنجد تهیه میشود و میتوانید آن را از فروشگاه های مختلف تهیه کنید. توجه کنید قبل از مصرف خوب ارده را هم بزنید تا روغن آن با مواد جامدش به خوبی مخلوط شود.

 

طرز تهیه باباغنوش

 

1- فر را با دمای  260 درجه روشن و گرم کنید. طبقه وسط فر را آماده کنید. یک سینی فر بزرگ را با کاغذ روغنی بپوشانید و چرب کنید.

 

بادمجان در سینی

 

2- با چنگالی سرتاسر بادمجانها را سوراخ سوراخ کنید (فاصله سرواخ ها حدود 3 سانت باشد کافی است). این کار مانع از ترکیدن بادمجان در فر میشود. حال آنها را روی سینی فر بچینید. حال سینی را به فر منتقل کنید. هر 15 دقیقه بادمجانها را به کمک چنگال بغلتانید. بعد از 45-60 دقیقه که بادمجانهای باباغنوش به خوبی کباب و نرم شدند و پوستشان کاملاً چروک شد آنها را از فر خارج کنید و بگذارید خنک شوند.

  بادمجان کبابی  

3- وقتی بادمجانها به اندازه کافی خنک شدند کلاهشان را جدا کنید و یک برش طولی وسط هر کدام از آنها بزنید. به کمک قاشق قسمت نرم بادمجانها را از داخل پوستشان بتراشید و به آبکش فلزی با سوراخ های ریز منتقل کنید. اگر قسمتی از پوست وارد آبکش شده آن را به دقت جدا کنید. حال با پشت قاشق بادمجانها را فشار دهید تا آب اضافی خارج شود (آب زیادی خارج خواهد شد).

  آب بادمجان  

4- در این مرحله از تهیه باباغنوش، گوشت بادمجانها که آبش گرفته شده را به ظرف غذاساز منتقل کنید. آبلیمو، سیر خرد شده، ارده، نمک، فلفل، زیره و پاپریکا و روغن زیتون را اضافه کنید. مواد را با تیغه فلزی غذاساز میکس کنید. حدود 5 تا 10 پالس 1 ثانیه ای کافی است تا خمیری با تکه های ریز بادمجان ایجاد شود. آن را بچشید و اگر لازم است نمک، فلفل و آبلیموی آن را به دلخواه تنظیم کنید. بابا غنوش آماده شده را در کاسه سرو بریزید و رویش را با سلفون بپوشانید. تا زمان سرو کاسه را در یخچال قرار دهید.

  میکس بادمجان و ارده  

5- قبل از سرو دیپ را به مدت 15-20 دقیقه خارج از یخچال قرار دهید. وسط دیپ باباغنوش با قاشق شیار پیچ مانندی ایجاد کنید و کمی روغن زیتون، جعفری خرد شده و پاپریکای دودی روی آن بریزید. دیپ را به همراه نان پیتای تست شده یا نان خشک سرو کنید. نوش جان.

  طرز تهیه باباغنوش  

نکته های کلیدی تهیه باباغنوش لبنانی

- حتماً سیر را از قبل خرد یا رنده کنید. چون چند پالس بیشتر در غذاساز نمیزنید ممکن است سیر خوب با مواد مخلوط نشود.

- بابا غنوش را میتوانید تا 3 روز در یخچال نگهداری کنید. تنها یک ربع ساعت قبل از سرو آن را از یخچال خارج کنید.

- میتوانید به جای پخت بادمجان در فر آن را کباب کنید.

- موقع خرید ارده دقت کنید که شیرین نشده باشد.

- مقدار سیر را میتوانید به دلخواه کمتر یا بیشتر کنید.