آشپزی یکی از لذتبخش ترین سرگرمی هاست. از پختن کیک و شیرینی تا انواع غذای خوشمزه برای سلیقه های مختلف، همگی می توانند انتخاب های خوبی برای علاقه مندان به این حرفه باشند. فرقی نمی کند آشپز حرفه ای باشید یا صرفا به خاطر علاقه تان به غذا آشپزی کنید؛ می توانید دستور پخت هر غذا، کیک و یا شیرینی را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید، مواد اولیه ی آن را تهیه کرده و به راحتی در خانه درست کنید. یکی از بهترین گزینه ها و انتخاب ها برای پخت، انواع نان، از جمله انواع نان سنتی و محلی، نان فانتزی و یا نان های رایج در کشورهای دیگر است. البته تنوع این نان ها آن قدر زیاد است که گاهی انتخاب را سخت می کند! طرز تهیه اغلب نان ها خیلی ساده است چون نیاز به مواد اولیه ی زیادی ندارد و به راحتی می توان با درست کردن خمیر آن ها و قرار دادنشان در فر، این نان های لذیذ و خوشمزه را در خانه درست کرد. امروز تصمیم گرفتیم طرز تهیه ۱۰ نوع نان ساده خانگی را معرفی کنیم و آموزش بدیم تا اگر شما هم از علاقه مندان به پخت نان در خانه هستید، آن ها را به دلخواه انتخاب کرده و خیلی راحت درست کنید. از آوردن مواردی مثل طرز تهیه نان بربری، نان سنگک، نان لواش و طرز تهیه نان باگت و ... در این لیست خودداری کردیم. چون احتمالا همه با آنها آشنایی دارید.

 

۱۰ نوع نان ساده خانگی

 

۱۰ نوع نان ساده خانگی

 

۱- طرز تهیه نان کشتا

اولین نان در لیست ۱۰ نوع نان ساده خانگی ما نان کشتا است. نان کشتا یکی از نان های محلی شمالی (استان گیلان) است که البته در اغلب شهرهای ایران طرفدارهای بسیاری دارد. این نان محلی خاص، با کدو حلوایی و تخم شنبلیله درست می شود که طعم فوق العاده ای به نان می دهد. نان کشتا به نان خرفه یا خلفه (نام دیگر تخم شنبلیله) هم شناخته می شود. طرز تهیه ی نان کشتا هم خیلی ساده است؛ ابتدا کدو حلوایی را خرد کرده و به همراه شکر می پزند، سپس آرد، پودر تخم شنبلیله و نمک را به همراه کدوهای پوره شده با هم مخلوط کرده و با کمی آب خمیر درست می کنند و ورز می دهند. بعد از آن که خمیر عمل آمد، آن ها را چونه کرده و داخل گمج سفالی و یا تابه بدون قطره ای روغن می پزند. به شما پیشنهاد می کنیم اگر از علاقه مندان به نان های شیرین و البته طعم کدو حلوایی هستید، حتما نان کشتا را در خانه درست کنید.

 

طرز تهیه نان کشتا

 

طرز تهیه نان کشتا اینجا کلیک کنید...

 

۲- طرز تهیه نان فطیر

یکی از معروف ترین نان های محلی کشور ما نان فطیر است. اگرچه نان فطیر در شهرهای مختلف ایران دستور پخت های متفاوتی دارد، اما به هر روشی که درست شود از طعم فوق العاده ی آن نمی شود گذشت! در بین شهرهای مختلفی که نان فطیر را به خود نسبت می دهند، نان فطیر شهر اراک، نان فطیر سراب و گناباد از همه مشهورتر هستند که اغلب این نان را به روش سنتی و در تنورهای داغ می پزند. اما شما هم می توانید از میان ۱۰ نوع نان ساده خانگی ما، طرز تهیه نان فطیر خوشمزه را یاد بگیرید و در فر یا تابه درست کنید. بزرگ ترین ویژگی نان فطیر آن است که در طرز تهیه ی آن از جوش شیرین استفاده نمی شود و کاملا سالم است. طرز تهیه نان فطیر را یاد بگیرید، آن را به دلخواه با گردو، دارچین و شکلات تزیین و به عنوان میان وعده ای سالم نوش جان کنید.

 

نان-فتیر-خوشمزه

 

طرز تهیه نان فطیر اینجا کلیک کنید...

 

۳- طرز تهیه نان شیری

اگر به دنبال طرز تهیه یک نان سالم، ساده و در عین حال مقوی هستید، ما طرز تهیه نان شیری را به شما پیشنهاد می کنیم. همان طور که از نام این نان خوشمزه مشخص است، در طرز تهیه آن از شیر استفاده می شود. اگر از طرفدارهای طعم نارگیل هستید و می خواهید این نان را به صورت گیاهی درست کنید، می توانید به جای شیر از شیر نارگیل برای پخت این نان فوق العاده استفاده کنید. بافت نان شیری بسیار نرم و لطیف است و می توانید آن را به همراه غذا هم سرو کنید. اگر قصد درست کردن این نان خوشمزه برای صبحانه را دارید، می توانید آن را به صورت شیرین درست کنید.

 

 

طرز تهیه نان شیری اینجا کلیک کنید...

 

۴- طرز تهیه نان پستو

از نان های شناخته شده که بگذریم، نوبت به نان های خاص می رسد که کمتر شناخته شده اند. یکی از این نان ها که شاید طعم فوق العاده ی آن را امتحان کرده باشید، نان پستو است. این نان بر خلاف بسیاری از نان های دیگر، به مخمر نیاز ندارد. علاوه بر این، خیلی سریع و آسان درست می شود چون نیاز به ور آمدن خمیر ندارد. مواد اولیه ی آن نیز تا حدودی شبیه به سس پستو درست می شود. طرز تهیه این نان خوشمزه و خاص را از میان ۱۰ نوع نان ساده خانگی از دست ندهید.

 

نان ساده خانگی

 

طرز تهیه نان پستو اینجا کلیک کنید...

 

۵- طرز تهیه نان ذرت

یکی دیگر از نان هایی که با مواد اولیه ی ساده اما به روشی خاص درست می شود، نان ذرت است. مواد اولیه ی این نان خوشمزه شبیه به مواد اولیه ی کیک است به همین دلیل خود نان ذرت نیز بافت اسفنجی دارد. شما می توانید این نان خوشمزه را که با آرد ذرت درست می شود به به عنوان یک میان وعده و حتی دسر خوشمزه سرو و نوش جان کنید. حتما طعم فوق العاده ی آن شما را شگفت زده خواهد کرد. این نان یه عنوان یکی از ۱۰ نوع نان ساده خانگی به شما پیشنهاد می شود.

 

نان ذرت به عنوان نان ساده خانگی

 
طرز تهیه نان ذرت اینجا کلیک کنید...

 

۶- طرز تهیه نان ترتیلا

شاید برای شما جالب باشد که با کمترین مواد اولیه و به سادگی می توانید نان ترتیلای خوشمزه درست کنید. نان ترتیلا نوعی نان مکزیکی است که برای تهیه بعضی غذاها از جمله انواع تاکو از آن استفاده می شود. با این که اغلب می توان نان ترتیلا را به صورت آماده از سوپر مارکت ها تهیه کرد اما شما نیز می توانید طرز تهیه نان ترتیلا را یاد بگیرید و به سادگی در خانه درست کنید. نان ترتیلا را می توانید به همراه غذای اصلی خود سرو و نوش جان کنید.

 

نان ترتیلا

 
طرز تهیه نان ترتیلا اینجا کلیک کنید...
 

 

۷- طرز تهیه نان لیمو

اگر به دنبال درست کردن نان با عطر و طعم خاص هستید ما طرز تهیه نان لیمو را به عنوان یکی از ۱۰ نوع نان ساده خانگی قرار دادیم و به شما پیشنهاد می کنیم. نان لیمو نیز بافتی شبیه به کیک دارد و همان طور که از اسم آن مشخص است در آن از پوست لیموی رنده شده و آب لیمو استفاده می شود. این نان هم از نان های فوری به حساب می آید و شما می توانید در کمترین زمان این نان خاص و لذیذ را در خانه درست کنید. این نان به عنوان صبحانه نیز به همراه چای بهترین انتخاب خواهد بود.

 

نان لیمویی ساده خانگی

 

طرز تهیه نان لیمو اینجا کلیک کنید...

 

۸- طرز تهیه نان پنیر چدار و آویشن

امروزه انواع پنیر در طعم های مختلف وجود دارند که از هر یک از آن ها در موارد بسیاری از جمله دسرها و غذاها استفاده می شود. اما شاید ندانید که حتی در دستور پخت بعضی نان ها هم می توان از پنیر استفاده کرد. یکی از این نان ها، نان پنیر چدار و آویشن است که طعم جدید و بی نظیری دارد. این نان خوشمزه با خمیر بنیه درست می شود و به همراه آویشن تازه طعم فوق العاده ای می گیرد. اگر شما هم مشتاق هستید طعم نان پنیری را امتحان کنید، طرز تهیه نان پنیر چدار و آویشن را از دست ندهید.

 

نان ساده خانگی با پنیر

 

طرز تهیه نان پنیر چدار و آویشن اینجا کلیک کنید...

 

۹- طرز تهیه نان سیر

حتما شما هم در منوی بسیاری از رستوران ها نان سیر را دیده اید و یا آن را امتحان کرده اید. طرز تهیه نان سیر خیلی ساده است و شما می توانید به سادگی خودتان آن را در خانه درست کنید. نان سیر می تواند به عنوان پیش غذایی فوق العاده به همراه سبزیجات سرو شود البته طرز تهیه نان سیر در دستور پخت های مختلف با هم متفاوت است. اما همه ی آن ها خوشمزه و ساده هستند. اگر شما هم مشتاق هستید این نان پر طرفدار و معروف را در بین ۱۰ نوع نان ساده خانگی درست کنید، فرصت را از دست ندهید.

 

نان سیر

 

طرز تهیه نان سیر اینجا کلیک کنید...

 

۱۰- طرز تهیه نان مخصوص صبحانه و عصرانه

یکی از پر طرفدارترین نان ها، نان هایی است که به عنوان صبحانه و یا عصرانه سرو می شوند. خیلی از افراد همیشه به دنبال یک نان مقوی و سالم برای صبحانه و یا یک میان وعده ی خوشمزه برای عصرانه ی خود هستند. پیشنهاد ما به شما این نان فانتزی خوشمزه و مقوی است که به همراه مغز گردو یا کشمش یک صبحانه و عصرانه ی دلچسب را برای شما می سازد. طرز تهیه نان مخصوص صبحانه و عصرانه را یاد بگیرید، خودتان آن را درست کنید و آن را داغ سرو کنید.

 

نان ساده خانگی برای صبحانه و عصرانه

 

طرز تهیه نان مخصوص صبحانه و عصرانه اینجا کلیک کنید...

 

حال که ۱۰ نمونه از ساده ترین، خاص ترین و خوشمزه ترین انواع نان را به شما معرفی کردیم، می توانید با توجه به سلیقه تان آن ها را انتخاب کنید و با مشاهده ی طرز تهیه هر یک، به سادگی این نان های خوشمزه در خانه درست کنید. قطعا درست کردن نان خانگی مخصوصا اگر به صورت داغ سرو شود، بسیار لذتبخش خواهد بود. پس همین حالا دست به کار شوید، مواد اولیه ی نان ها را تهیه کرده و این نان های ساده و خوشمزه را درست کنید.