تعداد نان های محلی و سنتی در شهرهای مختلف کشور ما کم نیست. هر شهر و استان نان محلی مخصوص به خودش رو داره که با مواد اولیه خاص و متفاوتی درست میشه. از نان کشتای گیلان تا نان خرمایی کرمانشاه همگی طرفدارهای خیلی زیادی دارن و به عنوان صبحانه یا عصرانه همراه با چای سرو میشن. یکی از معروف ترین نان های سنتی کشور ما، نان فطیره که به روش های مختلف درست میشه. گفته شده که ریشه ی پیدایش نان فطیر متعلق به قوم یهوده. اون ها هنگام خروج از مصر، برای ورز اومدن خمیر زمان کافی نداشتن و برای تهیه نان از نان فطیر استفاده می کردن. امروزه هم نان فطیر با شیرینی ملایم، تقریبا در همه ی شهرهای ایران با مواد اولیه ی مختلف درست میشه. مثلا نان فطیر اراک خیلی معروفه و با نان فطیر سراب یا گناباد کاملا متفاوته. معمولا این نان تو تنور و به صورت سنتی پخته میشه. اما ما امروز طرز تهیه نان فطیر به شیوه ی مدرن، یعنی با استفاده از فر رو بهتون یاد می دیم. اگر هم فر ندارید اصلا نگران نباشید چون این نون خوشمزه رو می تونید در تابه به همراه کمی روغن هم درست کنید. یکی از مهم ترین ویژگی های نان فطیر اینه که تو مواد اولیه اش اصلا از جوش شیرین استفاده نمیشه، در نتیجه نون سالمیه می تونید اون رو با خیال راحت درست کنید و نوش جان کنید. نان فطیر هم به صورت ساده و هم با مواد میانی مختلف درست میشه. معمولا لای خمیر نان فطیر خرما، گردو، دارچین و حتی شکلات می ریزن که سلیقه ایه. ما طرز تهیه نان فطیر رو به شکل ساده بهتون آموزش می دیم اما اگر دوست داشتید می تونید داخلش رو با مواد دلخواهتون پر کنید. بیاید با هم ببینیم طرز تهیه این نون لذیذ چجوریه. امیدوارم از خوردن این نون خوشمزه لذت ببرید.

طرز تهیه نان فطیر

- ابتدا خمیر مایه را در مقداری آب ولرم حل کنید و کنار بگذارید تا حجم آن دو برابر شود.

- آرد را دو بار الک کنید و با شکر و نمک مخلوط کنید. وسط آن ها را گود کنید و محلول خمیرمایه، روغن گرم (نه داغ) و تخم مرغ را داخل آن بریزید. سپس شیر گرم را آرام آرام و در حین ورز دادن خمیر به آن اضافه کنید. تا جایی که به دست نچسبد.

- داخل کاسه ای را چرب کنید، بعد از آماده شده خمیر، آن را داخل کاسه قرار دهید و رویش را با سلفون بپوشانید، روی آن نیز حوله یا پارچه ای تمیز انداخته و در جای گرم قرار دهید. اجازه دهید خمیر پف کند و حجم آن زیاد شود. سپس مجددا آن را کمی ورز دهید.

- فر را در دمای ۱۶۰ دره سانتی گراد گرم کنید. کف سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید و روی آن را آرد پاشی کنید. خمیر حجیم شده گلوله گلوله کنید و هر گلوله را با فاصله از هم روی کاغذ روغنی پهن کنید. دو عدد زرده تخم مرغ را داخل کاسه ای بشکنید و با استفاده از قلمو آن ها را روی خمیر بمالید. سپس روی خمیر کنجد و سیاه دانه بپاشید و آن را به مدت نیم ساعت داخل فری گرم شده قرار دهید. بعد از پختن نان، آن را به مدت ۵ دقیقه در حالت گریل فر قرار دهید تا روی آن نیز طلایی رنگ شود.

طرز تهیه نان فطیر

نکات کلیدی طرز تهیه نان فطیر

- می توانید این نان را داخل تابه نیز درست کنید. آرد را در تابه تفت دهید و پس از آن که طلایی رنگ شد، ۱۰۰ گرم کره و ۱ قاشق غذاخوری شکر به آن اضافه کنید. هر چانه از خمیر را گود کنید و یک قاشق از این مواد را داخل آن قرار دهید و سر آن را ببندید. بعد از آن که روی سطح خمیر روغن مالیدید، تابه را روی حرارت متوسط قرار دهید و هر طرف نان را به مدت ۱۰ دقیقه بپزید.

- برای طعم بهتر نان فطیر می توانید داخل خمیر آن مقداری پودر هل و زنجبیل و کمی زردچوبه بریزید.

- برای ورز دادن خمیر دست خود را با کمی روغن چرب کنید.

- این نان طبع گرم دارد.

- می توانید داخل نان فطیر را با مواد میانی مختلف پر کنید. گردو، دارچین و شکر را با هم مخلوط کرده و مقداری از آن را وسط خمیر نان فطیر که پهن کرده اید قرار دهید. لبه های خمیر را روی مخلوط بیاورید و مجددا پهن کنید.

- روی خمیر نان فطیر را حتما سوراخ کنید تا سطح نان هنگام پخت تکه تکه نشود.

- اندازه ی چونه ها به سلیقه شما بستگی دارد و می توانید آن را کوچک یا بزرگ درست کنید.

تصاویر از : eli__bakery@