لکه زدایی

 

از بين بردن لكه از روي پارچه

 

ابتدا علت و نوع لكه را كه از چه موادي است پيدا كنيد ؛ نوع پارچه را به خصوص از لحاظ قابل شستشو بودن تعيين كنيد ؛ در جنس و رنگ پارچه و همچنين نوع ماده اي كه براي رنگ كردن آن به كار رفته است دقت كنيد.

 

هر نوع ماده ي شيميايي را كه ميخواهيد به كار ببريد روي تكه اي از پارچه امتحان كنيد و اگر ميخواهيد پارچه را بشوييد لكه را قبل از شستن از بين ببريد ؛ به خاطر داشته باشيد كه آب داغ بعضي لكه ها را ثابت مي كند ، مانند لكه ي تخم مرغ ، خون ، چاي ، قهوه ، رنگ ميوه و ....

 

 از بين بردن انواع لكه پارچه هاي قابل شستشو و غير قابل شستشو

 

در کل 3 روش برای پاک کردن لکه از روی پارچه وجود دارد ، پاك كردن لكه به وسيله ي محلول هايي مانند تتراكلروركربن يا بنزين با استفاده از ابر يا برس ؛ بي رنگ كردن لكه به وسيله ي آب اكسيژنه و اسيد اگزاليك (جوهر ترش) يا آب ژاول ؛ تميز كردن لكه به صورت خشك به وسيله ي خميري از پودرهاي جذب كننده مانند گچ فرانسوي يا پورد تالك.

 

از بين بردن انواع لكه روي پارچه هاي قابل شستشو

 

براي برطرف كردن لكه ي خون و چسب و هر گونه لكه اي كه داراي مواد قندي باشد ،‌ اگر پارچه رنگي است ابتدا محل لكه را به وسيله ي اسفنج با تتراكلروكربن شسته سپس با آب سرد تميز كنيد ، پس از آن محل لكه را با آب گرم و صابون بشوئيد تا لكه كاملاً پاك شود.

 

چنانچه اين گونه لكه ها روي پارچه هاي نخي و كتاني سفيد اثر بگذارد ، ابتدا محل لكه را در آب سرد فرو برده و بشوئيد سپس با آب گرم و صابون لكه را كاملاً‌ از بين ببريد ، اگر لكه كاملاً پاك نشد ميتوانيد از محلول نمك ( مثلا مخلوط 3 قاشق نمک و 1 قاشق آب ) استفاده كنيد.

 

» برطرف كردن لكه شمع : ابتدا موم اضافي را برداريد سپس قسمت لكه شده را بين كاغذ خشك بگذاريد و با اتوي داغ اتو کنید سپس با تتراكلروكربن و اسفنج بشوئيد.

 

» برطرف كردن لكه آدامس : طرف ديگر پارچه را يخ بماليد و سپس آدامس را بکنید ، اگر لكه باقي ماند آن را به وسيله اسفنج و تتراكلروكربن بشوئيد.

 

» برطرف كردن لكه شكلات و كاكائو : لکه را با آب گرم و صابون بشوئيد سپس به وسيله تتراكلروكربن بشوئيد و با آب گرم و اسفنج لكه را كاملاً از بين ببريد.

 

» برطرف كردن لكه چربي و روغن : محل لكه را به وسيله ي اسفنج و تتراكلروكربن بشوئيد سپس با آب نيم گرم و صابون لكه را كاملاً از بين ببريد ، چنانچه لكه كهنه باشد آن را با آب اكسيژنه بي رنگ و سپس با آب خوب بشوئيد.

 

» برطرف كردن لكه چاي يا قهوه : برای پارچه های رنگی محل لكه را با اسفنج و آب گرم بشوئيد و چنان چه لكه باقي مانداز گليسيرين گرم استفاده کنید و بگذاريد نيم ساعت روي لكه بماند سپس با آب خوب شستشو داده و در نهایت با آب گرم و صابون بشوئيد.

 

اگر لكه روي پارچه ي سفيد و نخي بود آب جوش را روي لكه بريزيد و اين كار را از طرف پشت پارچه تكرار كنيد و اگر لكه از بين نرفت با آب اكسيژنه و سپس با آب شستشو دهيد ، براي از بين بردن اين نوع لكه ها اول از آب صابون استفاده نكنيد زيرا ممكن است لكه را ثابت كند.

 

» برطرف كردن لكه كره ،‌ خامه و بستني : محل لكه را در آب سرد خيس كنيد و با آب گرم و صابون بشوئيد.

 

» براي برطرف كردن لكه ترشي : مي توانید با كمي آمونياك محلول در آب لکه را از بين ببرید.

 

» براي برطرف كردن لكه تخم مرغ و گوشت : محل لكه را با آب سرد بشوئيد سپس لكه را با آب گرم و صابون رفع كنيد و اگر لكه روي پارچه هاي سفيد از بين نرفت ميتوانيد از تتراكلروكربن استفاده كرد.

 

» براي برطرف كردن لکه ميوه يا آب ميوه : پارچه را با آب سرد و اسفنج بشوئيد و اگر لكه باقي ماند گليسيرين به كار ببريد و بگذاريد چند ساعتي بماند سپس با آب گرم و صابون بشوئيد.

 

» برطرف كردن لكه علف : محل لكه را با آب صابون نيم گرم بشوئيد سپس به وسيله ي اسفنج با الكل يا آب اكسيژنه لكه را كاملاً از بين ببرید و با آب بشوئيد ، چنانچه پارچه سفيد نخي و كتاني بود محل لكه را با دنبه يا روغن مالش دهيد سپس با آب صابون گرم بشوئيد و باقي مانده لكه را با آب اكسيژنه از بين ببريد.

 

» برطرف كردن لكه جوهر : از خمير پودرهاي جذب كننده مانند پودر تالک استفاده کنید ، در مورد پارچه هاي نخي و كتاني لكه را مي توان به وسيله ي گليسيرين از بين برد.

 

» برطرف كردن لكه زنگ آهن : چنانچه اين لكه روي پارچه هاي نخي و كتاني سفيد باشد محل لكه را در محلول اسيد اگزاليك خيس كنيد و به محض از بين رفتن لكه پارچه را در محلول رقيق آمونياك بزنيد و خوب بشوئيد ، همچنين در اين مورد مي توان از آب ليمو و نمك براي برطرف كردن لكه استفاده كرد و سپس لكه را در آفتاب خشك كرد.

 

» برطرف كردن لكه رنگ : لکه رنگ تازه را پاك كنيد و با آب گرم و صابون بشوئيد و اگر لكه رنگ خشك شده بود آن را با روغن يا وازلين پاك كنيد سپس آن را به وسيله اسفنج با آب گرم و صابون بشوئيد.

 

» برطرف كردن لكه سوختگي : لكه سوختگي به ندرت ممكن است پاك شود اما اگر پارچه پشمي بود از كاغذ سمباده نرم استفاده كنيد و چنانچه پارچه كتاني و نخي و سفيد بود، ابتدا پارچه را در آب خيس كنيد و در آفتاب قرار دهيد و اين عمل را چندين بار تكرار كنيد و اگر لكه باقي ماند با آب اكسيژنه رنگ آن را ببريد و بعد خوب بشوئيد.

 

» برطرف كردن لكه سیگار و توتون : به وسيله اسفنج و الكل صنعتي لكه را از بين ببريد ، در مورد پارچه هاي كتاني سفيد محل لكه را با آب سرد بشوئيد ، گليسيرين به آن بزنيد و بگذاريد نيم ساعت بماند بعد با صابون و آب بشوئيد.

 

» برطرف كردن لكه سبزي : اگر لكه هاي سبزي گياهان و كلروفيل تازه باشد براي برطرف كردن آن ها محلول آب و الكل و يا آب و اتر به كار مي رود ولي اگر كهنه باشد بايد پربرات دوسود با آب اكسيژنه و يا آمونياك مصرف كرد.

 

» برطرف كردن لكه مركب معمولی : چون اين مركب تركيبات آهن دارد بايد با محلول جوهر ترش و آب داغ غليظ مالش داده شود و سپس از آب و صابون استفاده كنيد.

 

» لكه مركب سياه يا آبي : محلول رقيقي از 5 درصد پرمنگنات دوپتاس و آب تهيه كنيد و لكه را در آن مدتي خيس كنيد تا رنگ قهوه اي پيدا كند و سپس بيرون آورده در محلول بي سولفيت دوسود كه قدري سركه در آن ريخته اند بگذاريد سپس از اين محلول هم بيرون آورده اين عمل را تكرار كنيد ، هر دفعه بعد از اين كه از بي سولفيت بيرون آورديد با آب بشوئيد و دوباره در پرمنگنات بگذاريد.

 

» برطرف كردن لكه كپك : كپك بعضي از اوقات روي پارچه هايي كه آن ها را به صورت خشك نشده در قفسه گذاشته ايد پيدا مي شود ، پارچه مزبور را يك ساعت در محلول نيم گرم پربرات دوسود بگذاريد و سپس در آب ژاول گذاشته سپس با آب زياد بشوئيد.

 

» پاك كردن لكه هاي روغني و میوه ها از روي پارچه ساتن : لكه روغني روي پارچه ساتن را ميتوان به وسيله پودر تالك از بين برد ، براي اين كار پودر را بر روي لكه پاشيده و به آرامي آن را مالش دهيد و چند دقيقه آن را به همان صورت گذاشته سپس به وسيله ي برس نرمي با ملايمت آن را برس بكشيد و تميز كنيد.

 

» پاک کردن لکه خودکار و جوهر از روی پارچه ساتن : لكه هاي خودكار و جوهر را مي توان با شير گرم و الكل متليك برطرف كرد و سپس در آب ولرم كاملاً شست تا اثر شير و الكل از ميان برود.