بعضی ترشی ها مصل ترشی مخلوط و هفت بیجار از میوه ها و سبزیجات مختلف تشکیل میشوند. اما برخی هم مثل ترشی کلم ساده تر هستند. یکی از رایج ترین و به نوعی جذاب ترین ترشی های خوش رنگ می تواند ترشی کلم قرمز یا بنفش می باشد که اینجا با چگونگی آماده سازی آن آشنا خواهید شد. کلم یکی از رایج ترین و پرخاصیت ترین انواع سبزیجات است که به دلیل فواید بسیارش از نظر سلامت،جایگاهی ویژه در تغذیه انسان دارد . این ترشی را با سرکه قرمز هم میتوان تهیه کرد ولی برای خوش رنگ شدن ترشی کلم قرمز بهتر است از سرکه سفید استفاده کنید. گاهی ترشی کلم قرمز با سرکه سیب هم تهیه میشود.

پیش از توضیح طرز تهیه ترشی کلم قرمز خانگی لازم است مواد مغذی موجود در کلم را یادآور شویم: آهن،فسفر،کلسیم، آب، تیوسیانات، ویتامین های  A-B-C-U-K و... میزان بالای ویتامین K در کلم قرمز یکی دیگر از شگفتی های این گیاه است که برای سلامت استخوان ها بسیار مفید است. البته گفتنی است خوردن کلم با تمام فایده هایی که دارد به بیماران مبتلا به گوآتر ، بواسیر و کسانی که به خارش بدن دچار هستند توصیه نمی شود و دلیل آن تیوسیانات موجود در کلم است.(دکتر محمد صادق رجحان،کتاب شفا،ص 349).

کلم قرمز یکی از بخش های ضروری سالاد های مجلسی است که در زیبایی و تزئین سالاد هم نقش منحصر به فردی دارد اما اگر اعضای خانواده شما زیاد اهل خوردن سبزیجات خام نباشند، بعد از تهیه سالاد مقداری از کلم تا مدتها در یخچال میماند و خراب میشود. با تهیه این ترشی هم کسانی که سبزیجات خام دوست ندارند تشویق به خوردن آن میشوند و از خواص آن بهره میببرند و هم کلم شما هدر نمیرود. در ادامه طرز تهیه ترشی کلم قرمز مجلسی را با عکس مراحل تهیه مشاهده میکنید.

 

طرز تهیه ترشی کلم قرمز

مرحله اول:

ابتدا یک عدد کلم قرمز متوسط به وزن تقریبی 600 گرم را خوب بشویید و خشک و خرد کنید؛ اندازه خرد کردن کلم به سلیقه هر فرد یا خانواده بستگی دارد ولی ریز خرد کردن آن هم از نظر ظاهر جلوه ی بهتری دارد و هم پس از آماده شدن ترشی کلم قرمز – هنگام سرو – راحت تر مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین برای داشتن ترشی کلم قرمز مجلسی و شیک سعی کنید کلم ها را ریز ریز خرد کنید.

خرد کردن کلم

مرحله دوم:

پس از خرد کردن کلم قرمز آن را با نمک مخلوط کنید _ مقدار نمک را با توجه به ذایقه می توانید کم یا زیاد کنید - و حدود نیم ساعت به آن استراحت دهید تا به خوبی نرم شود؛ این کار باعث می شود مقدار کلم بیشتری در ظرف ترشی شما جای بگیرد و همچنین از ورود هوا به داخل ظرف ترشی کلم قرمز جلوگیری می شود.

نمک با کلم قرمز

مرحله سوم:

پس از پر کردن ظرف روی آن سرکه بریزید تا به خوبی سطح کلم قرمز را بپوشاند و در ظرف را به خوبی – محکم – ببندید تا هوا وارد نشود و از کپک زدن جلوگیری شود. می توانید روی ظرف را اول با فویل بپوشانید و بعد در را بگذارید تا محکم کاری کرده باشید.

ترشی کلم قرمز با سرکه   ترشی کلم قرمز مجلسی را در جای تاریک و خنک نگهداری کنید و همراه غذاهای دلخواه نوش جان کنید.  

ترشی کلم قرمز

  حال که با طرز تهیه ترشی کلم قرمز با سرکه انگور آشنا شدید میتوانید آن را تهیه کنید و عکسش را با هشتگ ترشی کلم قرمز ایران کوک در اینستاگرام قرار دهید.  

نکته های کلیدی تهیه ترشی کلم قرمز

1 - ظرف های شیشه ای بهترین گزینه برای نگهداری انواع ترشی است. به هیچ وجه از ظرف های پلاستیکی استفاده نکنید.

2- می توان یک قاشق غذا خوری(25 گرم) شکر به کلم قرمز افزود تا ترشی سرکه را تعدیل کند ویا اینکه سرکه را با مقداری آب جوشیده و سرد شده مخلوط کنید. 3 – برخی افراد برای نرم شدن کلم قرمز با مقدار کمی آب آن را حرارت می دهند ولی این شیوه رنگ و مزه کلم را تغییر می دهد و از کیفیت ظاهری ترشی کلم می کاهد.

4 – می توانید به ترشی مقدار کمی فلفل و سیر بیافزایید اما در این صورت طعم خاص و نوستالژی آن از بین خواهد رفت.

5 – این مقدار مواد اولیه برای یک ظرف یک لیتری کافی است.

6 – ترشی کلم قرمز در عرض 5-4 روز در محیط  آشپزخانه آماده می شود. پس از آماده شدن، آن را در یخچال نگهداری کنید.

7- اگر به دنبال تهیه ترشی کلم قرمز رستورانی و خوش رنگ هستید بهتر است هر بار مقدار کمی ترشی درست کنید (به اندازه مصرف یک هفته) چون این ترشی با ماندن به تدریج رنگش را از دست میدهد.