ترشی از جمله مزه هایی است که به ویژه در فصل های سرد سال، در سفره ایرانی ها در کنار بسیاری از غذاهای سنتی قرار می گیرد و انواع گوناگون دارد. یکی از پرطرفدارترین انواع ترشی، ترشی مخلوط است که به آن ترشی گل کلم مخلوط هم گفته میشود و شباهت زیادی به ترشی هفت بیجار دارد.

برای تهیه ی ترشی مخلوط گل کلم با توجه به ذائقه و سلیقه ی خانواده  میتوانید مواد گوناگونی را به ترشی بیافزایید. همچنین اگر برخی از میوه و سبزی ها را دوست ندارید میتوانید آنها را از دستور تهیه حذف کنید. ولی آنچه در ادامه خواهید خواند، شاید مرسوم ترین نوع آن باشد که ذائقه ی افراد بسیاری را در بر میگیرد. در ادامه طرز تهیه ترشی مخلوط پیشنهادی ایران کوک را به صورت مرحله به مرحله مشاهده میکنید. به جزئیات ریز دستور دقت کنید و حتما نکات انتهای مطلب را بخوانید. به این ترتیب خیالتان راحت است که به مشکلی بر نمیخورید.

طرز تهیه ترشی مخلوط گل کلم

مرحله اول:

تمام مواد را به خوبی شسته و خشک و خرد کنید. اندازه ی خرد کردن مواد ترشی گل کلم به سلیقه ی شما بستگی دارد. سیر و فلفل سبز را دو نیم کنید. اگر از موسیر خشک استفاده می کنید بهتر است آن را یک ساعت در آب خیس کنید و بعد در صافی بریزید، خوب که خشک شد با سایر مواد مخلوط کنید.

مرحله دوم:

بادمجان های خرد شده را در قابلمه مناسب ریخته، روی بادمجان ها سرکه بریزید تا روی آن را بپوشاند. قابلمه را روی شعله قرار داده بعد از به جوش آمدن سرکه 4-3 دقیقه زمان لازم است تا بادمجان ها حرارت ببینند. بادمجان برای ترشی مخلوط نباید بپزد یا نرم شود. فقط باید چند غل بخورد. بعد از این مدت ظرف را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید خنک شود.

مرحله سوم:

تمام مواد خرد شده را به جز سیر و فلفل سبز همراه سبزی ترشی و ادویه در ظرفی بزرگ خوب مخلوط کنید.

مرحله چهارم:

مواد ترشی مخلوط را داخل ظرف هایی که برای نگهداری ترشی در نظر گرفته اید بریزید. به این صورت که مقداری از مواد مخلوط ترشی گل کلم درون ظرف ریخته روی آن چند حبه سیر و فلفل قرار دهید و دوباره از مواد مخلوط روی آن بریزید. به همین ترتیب ادامه دهید  تا تمام ظرف پر شود- بهتر است مواد را خوب با دست فشار دهید تا مقدار مواد بیشتری در ظرف جا بگیرد این انباشته سازی از ورود هوا به داخل ظرف های ترشی گل کلم و کپک زدنش جلوگیری میکند.

مرحله پنجم:

سرکه یا سرکه مخلوط با آب جوشیده ی سرد شده را روی مواد بریزید تا جایی که سطح مواد را به خوبی بپوشاند. تناسب آب و سرکه ی ترشی گل کلم به ذائقه ی شما بستگی دارد که تا چه حد طعم ترشی سرکه را می پسندید.

مرحله ششم:

در انتها، در ظرف های ترشی گل کلم را به خوبی سفت کنید تا هوا وارد آن نشود؛ برای اطمینان می توانید قبل از قرار دادن درپوش روی سطح باز شیشه را با فویل بپوشانید و بعد در آن را بگذارید و محکم ببندید. ترشی مخلوط بعد از یکی دو هفته آماده مصرف میشود.

  طرز تهیه ترشی مخلوط  

نکات کلیدی تهیه ترشی گل کلم مخلوط

1- ظرف های انتخاب شده برای نگهداری هر نوع ترشی به ویژه ترشی مخلوط بهتر است از جنس شیشه باشد؛ ظرف های پلاستیکی از نظر سلامت گزینه ی مناسبی برای نگهداری ترشی نیست و همچنین در طعم و مزه ی ترشی موثر اسـت.

2-  از نکات مهم برای تهیه ترشی گل کلم مخلوط علاوه بر تمیزی و خشک بودن ظرف نگهداری ترشی، خشک بودن تمام مواد است پس مواد ترشی گل کلم را پس از شست و شو روی پارچه ای تمیز بریزید تا آب آن به خوبی گرفته شود. این کار مانع از کپک زدن ترشی شما می شود.

3- مقدار زردچوبه تأثیر بسیاری روی رنگ ترشی گل کلم می گذارد اگر مایل بودید رنگ ترشی شما زرد تر یا سفید تر باشد مقدار آن را کم و زیاد کنید.

4- تند و تیزی سرکه های صنعتی بیش از سرکه ی خانگی است پس برای متعادل کردن طعم ترشی مخلوط سرکه را با مقداری آب جوشیده و سرد شده مخلوط کنید.

5- در برخی از دستورها علاوه بر مواد ذکر شده در این دستور، ممکن است موادی چون: به، سیب، پیاز، فلفل دلمه، لوبیا سبز، قوره، گوجه فرنگی نارس و ... را هم ببینید که چنانچه پیشتر گفته شد به ذائقه هر شخص یا خانواده بستگی دارد. حتی ادویه و سبزی های مورد استفاده در ترشی گل کلم نیز ممکن است متفاوت باشد.

ادویه ها: از زردچوبه و نمک گرفته تا کاری، زیره، آویشن،ادویه ی ترشی آماده و... ممکن است استفاده شود. با خرید زردچوبه و دیگر ادویه های پودری از فروشگاه های معتبر از اصالت آنها اطمینان حاصل کنید.

6- در مورد سبزی ها، بعضی افراد در تهیه ترشی مخلوط گل کلم گاهی از گلپر تازه یا پودر آن و تخم گشنیز هم استفاده می کنند.

7- در فصل گرما یک هفته و در فصل سرد یک ماه زمان نیاز است تا ترشی گل کلم به خوبی جا بیافتد.

8- در تهیه ترشی سعی کنید از سبزی های تازه استفاده کنید.