یکی دیگر از انواع ترشی خوشمزه ترشی با زیتون است. به طور کلی به دلیل خواص زیتون از آن در بسیاری از ترشی ها می توان استفاده کرد. اما منحصراً ترشی به نام زیتون وجود دارد که آن نیز به روش های مختلف تهیه می شود. زیتون میوه ای است با مواد مغذی بسیار که به درمان بسیاری از بیماری ها از جمله کم خونی کمک می کند. از دیگر خواص زیتون می توان به جلوگیری از پوکی استخوان، کاهش حساسیت و محافظت از پوست و مو اشاره کرد. به دلیل وجود آنتی اکسیدان فراوان در زیتون مصرف آن توصیه می شود و می توان به شیوه های مختلف از آن استفاده کرد. بیش از هزار نوع زیتون در دنیا وجود دارد که بیشتر در مناطق مدیترانه ای یافت می شود. خواص این ترشی نیز کمتر از خود زیتون نیست و از جمله آن می توان به خواص ترشی زیتون در بارداری اشاره کرد. زیرا مصرف زیتون در دوران بارداری به رشد جنین کمک کرده و به دلیل وجود آهن فراوان از کم خونی جلوگیری می کند. اگر برای شما نیز سوال است که ترشی زیتون چطور درست میشه با ایران کوک همراه شوید تا با چند طرز تهیه زیتون آشنا شوید.

 

طرز تهیه ترشی زیتون سبز

  1- زیتون ها را بشکنید یا یک چاک کوچک در آن ایجاد کنید تا سرکه راحت تر جذب آن شود. سپس آن را در شیشه بریزید. 2- گشنیزها را شسته و پس از خشک شدن خرد کنید و به همراه نعنا خشک داخل شیشه بریزید. 3- نمک، فلفل و گلپر را به آن ها اضافه کرده و ظرف را تا لب پر از سرکه کنید تا روی تمام مواد را بپوشاند. 4- شیشه ترشی را در جای گرم قرار دهید و بعد از یک هفته نوش جان کنید. می توانید ترشی زیتون شور را در یخچال نیز نگهداری کنید.   ترشی شور  

ترشی زیتون مخلوط و ذرت

 

مواد لازم:

زیتون حلقه ای:  500 گرم

کنسرو ذرت:  1 پیمانه

فلفل دلمه ای رنگی: 2 عدد

هویج: 1 عدد

قارچ: 200 گرم

سرکه: به میزان لازم

نمک، فلفل، گلپر: به میزان لازم

طرز تهیه ترشی زیتون مخلوط و ذرت

1- زیتون های حلقه حلقه شده را به همراه قارچ خرد شده، فلفل دلمه ای خرد شده، هویج خرد شده یا رنده شده و ذرت داخل شیشه بریزید.

2- نمک، فلفل و گلپر را به آن اضافه کنید و تا لب شیشه سرکه بریزید.

3- درب شیشه را محکم ببندید و در جای خنک نگهداری کنید. بعد از 15 روز ترشی آماده است.

4- می توانید بسته به سلیقه 2 پیمانه آب گوجه نیز به این ترشی اضافه کنید و یک نوع ترشی بندری به نام ترشی زیتون بندری درست کنید.

  ترشی ذرت  

ترشی زیتون با رب انار

 

مواد لازم:

زیتون: 1 کیلوگرم آب انار ترش: 300 گرم سرکه: 400 گرم گلپر، نمک و فلفل: به میزان دلخواه تمر هندی: 1 بسته

طرز تهیه ترشی زیتون با رب انار

1- تمر هندی را با سرکه مخلوط کرده و از صافی رد کنید تا هسته های آن جدا شود. 2- آب انار، گلپر و زیتون را با هم مخلوط کنید. 3- ممکن است به دلیل شور بودن زیتون و تمرهندی نیاز به افزودن نمک به ترشی نباشد. ابتدا آن را بچشید و در صورت نیاز به آن نمک اضافه کنید. 4- همه مواد را در شیشه تمیز و خشک ریخته و در یخچال نگهداری کنید.   ترشی با رب انار

نکات کلیدی تهیه ترشی زیتون

- بسته به سلیقه می توانید سبزیجات معطر، سیر و ادویه ترشی را به این ترشی اضافه کنید.

- طعم این ترشی با افزودن نمک بیشتر به نسبت سرکه بهتر خواهد بود. به همین دلیل بهتر است از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید.

- غالباً زیتون شور است. در میزان نمک آن دقت کنید زیرا ممکن است خود زیتونی که از آن استفاده می کنید نیز شور باشد.

- میزان تندی این ترشی را بسته به سلیقه می توانید کم و زیاد کنید.

- ریز و درشت بودن مواد نرشی نیز سلیقه ای است.

  ترشی ذرت و قارچ مخلوط