تارت سیب یک دسر خیلی خوشمزست که می تونید با درست کردن اون توی خونه همسر و فرزندان خود رو غافلگیر کنید. اگه به دنبال یک دسر فانتزی و شیک هستید بی شک این تارت انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. ترکیب سیب و دارچین طعمی فوق العاده به اون می بخشه و عطرش هوش از سرتون می بره. استفاده از شکر قهوه ای در رومال هم ظاهر تارت رو چشم گیر می کنه. تارت سیب فرانسوی برای دورهمی ها و مهمانی ها عالیه. چون هم طرز پخت ساده ای داره و هم یک شیرینی سبک و سالم به شمار میره. زیرا در مواد اولیه اش میوه ی مقوی همچون سیب به کار برده میشه. ایران کوک قصد داره طرز تهیه این شیرینی خوشمزه رو آموزش بده تا شما بتونید مهمانی ها و دور همی هاتون رو خوشمزه تر برگزار کنید.

اگر این تارت رو دوست داشتید تارت سیب لیوانی و پای سیب هلندی رو هم امتحان کنید و از دستشون ندید.  

طرز تهیه تارت سیب

مرحله اول: آماده کردن خمیر تارت سیب

برای درست کردن خمیر تارت می توانید از یک غذا ساز که تیغه فلزی دارد استفاده کنید. ابتدا آرد سفید، نمک و شکر را داخل دستگاه بریزید و مخلوط کنید. سپس تکه های کره سرد را اضافه کرده و 5 ثانیه دستگاه را روشن کنید و پالس بزنید تا کره به اندازه نخود خرد و با سایر مواد مخلوط شود. در ادامه آب یخ را داخل غذا ساز بریزید و 5 ثانیه دیگر آن را روشن کنید در حدی که خمیر مرطوب شود.

 

افزودن آب به خمیر تارت

اکنون این مواد را به آرامی به میز کار منتقل کنید و چند دقیقه ورز دهید تا به شکل یک توپ منسجم و جمع شود. خمیر را به شکل یک دیسک گرد پهن کنید. روی سطح کار و همچنین روی خمیر را مجدد آرد پاشی کنید. سپس با کمک وردنه خمیر را به شکل یک دایره به قطر 20 تا 25 سانت باز کنید. اگر حس می کنید خمیر به سطح کار یا وردنه می چسبد می توانید مجدد آرد روی آن بپاشید. تا زمانی که مواد میانی را آماده می کنید خمیر را روی کاغذ روغنی گذاشته و داخل یخچال بگذارید.

 

باز کردن خمیر تارت

 

مرحله دوم: آماده کردن مواد میانی تارت

برای درست کردن مواد میانی تارت سیب، ابتدا باید سیب ها را شسته و پوست بگیرید. هسته های آن ها را جدا کرده و به تکه هایی به ضخامت 3 میلیمتر برش بزنید. باید حدود 4 پیمانه سیب خرد شده داشته باشید. سپس سیب های خرد شده را داخل یک کاسه بزرگ ریخته، شکر، عصاره وانیل، دارچین، کره ذوب شده و نمک را اضافه کنید. آن ها را خوب هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب شوند.

 

آماده کردن مواد میانی

 

مرحله سوم: گذاشتن مواد میانی روی خمیر

خمیر را از داخل یخچال درآورده و با کاغذ روغنی روی سطح کار بگذارید. با وردنه خمیر را به شکل دایره ای به ضخامت 3 میلیمتر و قطر حدودا 35 سانت پهن کنید. بهتر است لبه های خمیر کمی ناهموار باشد. خمیر را به همراه کاغذ روغنی به سینی فر منتقل کنید. 1 قاشق غذاخوری آرد را به طور مساوی روی خمیر تارت بپاشید.

  چیدن سیب روی خمیر

برش های سیب را روی هم و به شکل دایره های متحدالمرکز به فاصله 8 سانت از لبه خمیر قرار دهید. خیلی در چیدن سیب ها وسواس به خرج ندهید و اجازه ندهید خمیر خیلی گرم شود. چیدن سیب ها به هر شکل تاثیر چندانی در نتیجه ندارد. اکنون لبه های خمیر را روی سیب ها برگردانید و به هم بچسبانید. هر طور که دوست دارید به آن فرم دهید و چین ایجاد کنید.

 

فرم دادن تارت سیب

 

مرحله چهارم: رومال تارت سیب

داخل یک کاسه کوچک تخم مرغ را کاملا هم بزنید و به کمک یک فرچه روی خمیر تارت بمالید. نیمی از شکر قهوه ای را روی خمیرهای لبه تارت و نصف دیگر آن را روی سیب ها بپاشید. سپس تارت را به مدت 15 تا 20 دقیقه داخل یخچال بگذارید. در این مدت فر را روشن کنید تا گرم شود سپس تارت را به مدت 55 تا 65 دقیقه داخل فر بگذارید و بپزد. معمولا زمانی که سیب ها نازک شده و طلایی رنگ شوند تارت پخته است. پس از آماده شدن تارت، آن را از فر خارج کرده و بگذارید خنک شود.

  پاشیدن شکر قهوه ای

در هنگام خنک شدن تارت می توانید شربت (اختیاری) را برای روی آن درست کنید. برای این کار شهد مربای زردآلو را با 1 تا 2 قاشق آب در یک کاسه کوچک مخلوط کنید و به مدت 20 ثانیه داخل ماکروفر گرم کنید تا حباب دار شود. سپس با استفاده از برس آشپزی شربت زردآلو را روی سیب ها بمالید. برای انتقال دادن تارت روی صفحه برش از دو قاشق بزرگ یا کفگیر استفاده کنید تا تارت نشکند. سپس آن را برش دهید و بگذارید تا در دمای محیط خنک شود.

  مالیدن شربت روی تارت سیب  

نکات کلیدی برای پخت تارت سیب

- بهتر است زمانی که تارت درست می کنید در همان روز آن را میل کنید، اما اگر چیزی از آن باقی ماند می توانید برای چند روز آن را داخل ظرف در بسته در یخچال نگهداری کنید.

- کره را قبل از اضافه کردن به آرد به شکل مکعب های یکی دو سانتی خرد کنید. باید حدود ۱ و نیم پیمانه کره سرد خرد شده داشته باشید. - می توانید به جای شربت زردآلو از شربت های دیگر مثل شربت سیب یا شهد مربا هم استفاده کنید.

دستور اصلی از: https://www.onceuponachef.com/recipes/rustic-french-apple-tart.html