سوفله نوعی کیک سبک بر پایه تخم‌مرغ است که در فر یا تنور پخته می‌شود. برای درست کردن سوفله زرده تخم‌مرغ و سفیده تخم‌مرغ را جدا می‌کنند، می‌زنند و در آخر با یکدیگر ترکیب می‌کنند. سفیده تخم‌مرغ زده‌شده در سوفله باعث ایجاد پف در سوفله می‌شود.

سوفله با مواد متفاوت و به روش‌های مختلفی درست می‎‌شود. استفاده از مواد شیرین مانند شکلات، مارمالاد، پنیر و میوه باعث می‌شود که سوفله تبدیل به دسر شود. در صورت استفاده از موادی مانند سبزیجات، گوشت و ژامبون  در سوفله می‌توانید آن را به عنوان پیش‌غذا سرو کنید. ما امروز قصد داریم طرز تهیه سوفله فرانسوی را آموزش دهیم که سفره مهمانی‌تان را جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتر می‌کند.

طرز تهیه سوفله فرانسوی

مرحله اول

قبل از هر کاری فر را با دمای 180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود.

مرحله دوم

ماهی‌تابه را روی حرارت ملایم قرار دهید و کره را اضافه کنید تا ذوب شود. سپس آردی را که قبلا چند بار الک کرده‌اید، داخل ماهی‌تابه بریزید و با کره مخلوط کنید تا آرد جمع شود.

شیر، نمک و فلفل را نیز به مواد داخل ماهی‌تابه بیفزایید و سریع هم بزنید تا شیر به جوش بیاید. سپس، حرارت را خاموش کنید.

سوفله فرانسوی

 

مرحله سوم

تخم‌مرغ‌ها را بشکنید و زرده‌ها و سفیده‌های آن را جدا کنید. زرده‌های تخم‌مرغ را به مواد داخل ماهی‌تابه اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

سوفله فرانسوی

سپس پنیر پیتزا را سریع روی مواد داخل ماهی‌تابه بریزید (اضافه کردن زرده تخم‌مرغ و پنیر به مواد داخل ماهی‌تابه باید سریع باشد تا پنیر با گرمای مواد ذوب شود).

سوفله فرانسوی

 

مرحله چهارم

در این مرحله سفیده‌های تخم‌مرغ و اندکی نمک را با همزن بزنید تا خودشان را بگیرند. اجازه دهید مایه سوفله خنک شود و به دمای اتاق برسد. سپس، سفیده زده‎شده را قاشق قاشق به مواد سوفله اضافه کنید و به آرامی در یک جهت مخلوط کنید.

سوفله فرانسوی

 

مرحله پنجم

ظرف سوفله یا ظرف پیرکس را چرب کنید و با مقداری پنیر دیواره‌های ظرف را بپوشانید. سپس مایه سوفله را داخل ظرف بریزید و آن در طبقه وسط فر با دمای 180 درجه سانتی‌گراد به مدت 45 دقیقه قرار دهید. در آخر اگر سطح سوفله برشته نشده بود، چند دقیقه شعله بالایی فر را روشن کنید.

سوفله فرانسوی

نکات طلایی در پخت سوفله فرانسوی

-هنگامی که سوفله در فر قرار دارد، مرتب به آن سر بزنید زیرا درجه حرارت فرها متفاوت است.

-هنگام پخت سوفله، در فر را به هیچ وجه باز نکنید تا پف آن نخوابد.

سخن آخر

سوفله نوعی کیک سبک بر پایه تخم‌مرغ است که در فر یا تنور پخته می‌شود. استفاده از سفیده تخم‌مرغ زده‌شده باعث ایجاد پف در سوفله می‌شود و سوفله خوب، سوفله‌ای است که پف زیاد داشته باشد.

سوفله فرانسوی، یکی از انوع سوفله است که با کره، آرد، شیر، پنیر پیتزا و تخم‌مرغ درست می‌شود. سوفله فرانسوی را می‌توانید به عنوان پیش‌غذا در مهمانی‌ها و دورهمی‌های خود سرو کنید. مواد این سوفله خوشمزه در همه خانه‌ها پیدا می‌شود و درست کردن آن به زمان زیادی نیاز ندارد.