اگر شما هم مثل من عاشق درست کردن شیرینی و تنقلات  خونگی هستید و ترجیح می دین به جای خوردن میان وعده های ناسالم و بازاری خوراکی مقوی و انرژی زا درست کنید بهتون پیشنهاد درست کردن سوهان کنجدی یا پشت زیک مازندرانی رو می دم که حتما از درست کردنش، که خیلی راحت و بی درد سر تهیه می شه، و هم از خوردنش لذت کافی می برید.

سوهان کنجدی یا پولکی کنجدی هرچند کمی پر کالری است ولی به خاطر داشتن کنجد اگر به اندازه مصرف بشه می تونه میان وعده ای مقوی به حساب بیاد که جایگزین خوبی برای خوراکی هایی با ارزش غذایی پایینه.

یادم میاد وقتی مدرسه می رفتم مامان همیشه یکی دو تکه از این شیرینی خوشمزه تو کیف مدرسه ام می ذاشت و من هم از همون زمان عاشق خوردن اینجور تنقلات شدم و البته دیگه سعی می کنم خودم درستش کنم تا از کیفیتش مطمئن تر باشم و موادی که دوست دارم رو به ترکیب سوهان کنجدی اضافه کنم و طعم های متفاوتی بهش بدم.

پشت زیک مازندران

امروز هم تصمیم دارم روش تهیه سوهان کنجدی مقوی خونگی رو آموزش بدم که بی شک عاشقش می شید. لازمه بگم می تونید در ماه  رمضان این شیرینی خون ساز و انرژی زا رو میل کنید تا انرژی تحلیل رفته در طول مدت روزه داری رو بدست بیارید که البته حتما به مقدار مصرف توجه داشته باشید و بیش از اندازه از کنجد عسلی نخورید چون با توجه به تمام خواصش قند زیادی داره که خودتون از عوارض مصرف بیش از حد قند و شکر خبر دارید.

سوهان کنجدی

طرز تهیه سوهان عسلی

مرحله اول:

کنجد و نمک را در تابه نچسب و گرم بریزید و مدام هم بزنید تا بوداده شود و کمی تغییر رنگ دهد. مراقب باشید قهوه ای رنگ نشود. در حد طلایی شدن کافی است.

 سوهان کنجدی خوشمزه

مرحله دوم:

کف تابه متوسطی را با مقداری کره چرب کنید. عسل را در تابه بریزید و کره را به آن بیافزایید. تابه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا کره ذوب شود و مخلوط به نقطه جوش برسد.(مدام هم بزنید تا مواد نسوزد)

سوهان ساده

حدود ده پانزده دقیقه نیاز است تا این ترکیب کاراملی شده و رنگی نسبتا تیره پیدا کند. برای آزمایش یک چهارم قاشق چایخوری از مخلوط کاراملی را روی یک نعلبکی بریزید و بگذارید خنک شود. کارامل باید بعد از خنک شدن قدری سخت شود. اگر شل باشد سوهان شما مثل تافی کشدار میشود و اگر زیاد سخت باشد سوهان بیش از حد سفت میشود.

تهیه پشتزیک

مرحله سوم:

وقتی کارامل به غلظت مناسب رسید، کنجد را به شهد کاراملی به دست آمده اضافه نمایید و سریع هم بزنید.

کنجد عسلی

مرحله چهارم:

مایه سوهان کنجدی را در حالی که گرم است در قالب بریزید و به سرعت آن را صاف کنید و با چاقو برش های عمیق روی آن ایجاد کنید و اجازه دهید مواد در دمای محیط  خنک شود.(زمان ایجاد برش بهتر است چاقو چرب و کمی گرم باشد تا مواد از قالب بلند نشود.

 پشتزیک

سوهان -کنجدی-min

نکات کلیدی تهیه سوهان کنجدی

-می توان از انواع مغز خوراکی یا ادویه در این شیرینی استفاده کرد. اگر مایلید به شیرینی ادویه بزنید مقداری از ادویه مورد نظر را با کنجد تفت دهید.

تهیه -سوهان -کنجدی-min

-اگر دوست دارید سوهان عطر لیمو داشته باشد می توانید کمی رنده پوست لیمو داخل شهد بریزید و بعد کنجد را بیافزایید.

-این شیرینی کنجدی چندان سفت و شکننده نیست و به راحتی می توان آن را میل کرد.

-ضخامت شیرینی به سلیقه و ظرفی که انتخاب کرده اید دارد.

-برای راحت تر پهن شدن مایه سوهان بهتر است این کار را در جایی گرم انجام دهید تا مایه سریع سفت نشود.

- در مرحله آخر تهیه سوهان کنجدی میتوانید کف ظرفی را که به عنوان قالب کنجد عسلی انتخاب کرده اید با فویل بپوشانید و ظرف را کمی گرم کنید تا مواد راحت تر در سینی یا قالب پخش شود. فویل را با برس و روغن مایع کمی چرب کنید.

 - دستور تهیه سوهان کنجدی از سایت cookiecompanion ترجمه شده است.

 همراهان عزیز خوشحال می شویم  سوهان کنجدی  را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی اینستاگرام با هشتگ آشپزی_ایران_کوک به اشتراک بگذارید.