در بین شیرینی های آجیلی و سنتی  مخصوص عید نوروز سوهان عسلی که در واقع نوعی آب نبات آجیلی است بسیار پر طرفدار است و کسانی که علاقه دارند شیرینی های عید خانگی تهیه کنند حتما به سوهان عسلی خوشمزه به عنوان گزینه ای مناسب فکر می کنند چرا که هم مواد اولیه اش اصولا در دسترس است و هم نیاز به صرف زمان زیاد برای آماده سازی این شیرینی خوشمزه نیست.

با توجه به پرطرفدار بودن این آبنبات آجیلی امروز تصمیم داریم روش تهیه سوهان عسلی مخصوص عید نوروز و شب یلدا را آموزش دهیم. لازم به ذکر است با توجه به مواد به کار رفته در این نوع شیرینی می توان آن را مقوی به حساب آورد اما با وجود این بسیار پرکالری است و باید در مصرف آن بسیار احتیاط کرد.

طرز تهیه سوهان عسلی

مرحله اول:

 قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید سپس عسل ، شکر و گلاب را داخل قابلمه بریزید و مخلوط کنید تا مواد غلیظ و طلایی شوند سپس کره را اضافه کنید ( حرارت باید کم باشد تا شکر نسوزد ).

سوهان عسلی

مرحله دوم:

پس از اینکه مواد غلیظ شدند خلال بادام و زعفران دم کرده را اضافه کنید و آرام آرام مخلوط نمایید تا بادام خرد نشود ( در زمان ریختن بادام ممکن است مواد به بادام بچسبند اما کم کم بادام یکدست میشود ).

سوهان عسلی

مرحله سوم:

کف سینی کاغذ روغنی قرار دهید و کنار دست تان بگذارید ، پس از اینکه رنگ بادام ها قهوه ای شد با قاشق چایخوری آرام از مواد بردارید و روی سینی بریزید و با دست دیگر کمی خلال پسته روی هر قسمت بریزید ( باید سرعت عمل تان بالا باشد تا قبل از بسته شدن خلال پسته به سوهان بچسبد و مواد سوهان نیز در اثر قرار داشتن روی حرارت سیاه نشوند ).

مرحله چهارم:

پس از آماده شدن سوهان را به مدت 3 - 5 ساعت گوشه ای قرار دهید تا خوب سفت شود سپس مصرف کنید ، بقیه سوهان را باید داخل ظرف در بسته و در یخچال نگهداری کنید تا خیس و چسبنده نشود.

نکات کلیدی تهیه سوهان عسلی:

-سوهان عسلی مجلسی را می توان در طعم ها مختلف درست کرد. در واقع سوهان عسلی زعفرانی مرسوم ترین نوع آن است اما شما می توانید مقداری رنده پوست پرتقال و همچنین کمی آب پرتقال اضافه کنید تا سوهان عسلی پرتقالی داشته باشید یا از لیمو ترش استفاده کنید و سوهان عسلی لیمویی آماده کنید. پس هر کس با توجه به ابتکار و ذائقه اش می تواند از طعم دهنده های متفاوت استفاده کند.(دقت کنید در استفاده از مایعات زیاده روی نکنید که بافت آبنبات شما تغییر خواهد کرد. در حد چند قطره کافی است و نکته مهم اینکه حتما این مایعات در انتهای کار افزوده شود.)

-برای اطمینان از قوام مایه بهتر است مقداری از آن را در آب سرد بریزید اگر به سرعت خودش را جمع کرد و شیشه ای شد نشانه کافی بودن زمان پخت است.

-مایه این شیرینی را نباید زیاد هم زد چرا که باعث می شود شکرک بزند و هم اینکه روغن از شکر جدا شود. فقط کافی است با حوصله و کم بودن حرارت گاز این کار را انجام دهید.

-برای اینکه هنگام ریختن آبنبات در سینی مایه شیرینی سفت نشود بهتر است ظرف را روی شعله پخش کن قرار دهید و حرارت زیر آن را بسیار کم کنید. تنها می خواهیم مواد گرم بماند.

 همراهان عزیز خوشحال می شویم سوهان عسلی را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی اینستاگرام با هشتگ آشپزی_ایران_کوکبه اشتراک بگذارید.