ما در این مطلب طرز تهیه شیرینی نارگیلی پفکی و شیرینی نارگیلی به سبک قنادی را با تمام نکات مهم و مرحله به مرحله آماده کرده ایم که شما عزیزان به راحتی و بدون دغدغه این شیرینی خوشمزه و عالی را تهیه بفرمایید. نوش جان!

 

طرز تهیه شیرینی نارگیلی خانگی

مرحله اول:

تخم مرغ ها را بشکنید و سفیده ها را به خوبی و با دقت جدا کنید. سپس سفیده های تخم مرغ را به همزن برقی یا دستی به حدی بزنید که کاملا سفت و کشدار شود.

 زدن سفیده تخم مرغ

مرحله دوم:

پودر نارگیل را به سفیده ها اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. یک قاشق آرد را نیز با مواد مخلوط کنید. در این مرحله توصیه می شود از پودر شکر استفاده نمایید. اگر مخلوط کن قوی با تیغه های بزرگ و تیز دارید پودر شکر را خودتان می توانید تهیه کنید؛ اما اگر دسترسی ندارید میتوانید پودر شکر آماده خریداری نمایید.

 مخلوط کردن مواد

مرحله سوم:

آب لیمو ترش تازه و وانیل را به مواد اضافه کنید و هم بزنید. توجه داشته باشید که از وانیل مایع بخاطر رنگش نمیتوان استفاده کرد.

 مرحله بعدی مخلوط کردن

مرحله چهارم:

یک ماسوره ساده یا کیسه فریزر که گوشه ی آن را برش داده اید در لیوانی قد بلند بگذارید و با قاشق مواد را داخل ماسوره بریزید. روی کاغذ روغنی که روی سینی فر گذاشته اید؛ به آرامی و با فاصله مایه شیرینی را خالی کنید که بعد از پخت که پف کرد به هم نچسبند. این کار را میتوانید با اسکوپ ساز هم انجام دهید.

فرم دهی با قاشق

فر را از حدود نیم ساعت قبل گرم کنید و شیرینی ها را در دمای حدود 175 درجه سانتیگراد یا 350 درجه فارنهایت قرار دهید. وقتی کمی طلایی رنگ شدند آن ها را از فر خارج کنید.

شیرینی نارگیلی بازاری

طرز تهیه شیرینی نارگیلی بازاری

 

مرحله اول:

شکر و پودر نارگیل را در ظرفی با هم مخلوط کنید. سپس بیشتر از نیمی از سفیده تخم مرغ ها و بیشتر از نیمی از روغن را در آن بریزید و خوب بهم بزنید.

مرحله دوم:

این مواد را لازم است دو بار با چرخ گوشت چرخ نمایید. اگر امکان چرخ کردن ندارید میتوانید از غذاساز یا مخلوط کن نیز استفاده نمایید. دقت کنید که مواد به خوبی و یکدست با هم مخلوط شوند.

مرحله سوم:

مایه شیرینی را در ظرفی نچسب یا تفلون بریزید و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید. مراقب باشید که به جوش نیافتد ولی گرم شود. بصورت مداوم بهم بزنید.

مرحله چهارم:

بعد از اینکه کمی گرم شد ظرف را از روی گاز بردارید. باقی مانده روغن، سفیده تخم مرغ و آبلیمو را به آن اضافه کنید.

مرحله پنجم:

ظرف را دوباره روی گاز با حرارت ملایم بگذارید و پیوسته بهم بزنید. به این مرحله داغ زدن گفته می شود که بسیار حساس و مهم است. لازم است مرحله داغ زدن به مدت 25 الی 30 دقیقه ادامه داشته باشد تا جایی که از مواد شیرینی تان بخار بلند شود اما به جوش نیاید.

مرحله ششم:

ظرف را از روی گاز بردارید و بگذارید کاملا خنک شود. اما نباید در یخچال گذاشته شود زیرا شیرینی خراب خواهد شد.

مرحله هفتم:

پس از اینکه به دمای محیط رسید؛ مایع شیرینی را با ماسوره بزرگ و ساده یا با قاشق روی کاغذ روغنی سینی فر قرار دهید.

شیرینی نارگیلی در سینی فر

فر را از قبل روشن نمایید تا گرم شود. فر را در درجه حرارت 175 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. پس از اینکه کمی دور و بالای شیرینی طلایی شد آماده ی برداشتن است. این زمان معمولا حدود 5-10 دقیقه است.

شیرینی نارگیلی بازاری

نکات:

-اگر مایع شیرینی خیلی سفت بود به آن نصف سفیده تخم مرغ دیگر اضافه نمایید و مخلوط کنید. ولی اگر شل و آبکی بود میتوانید یک قاشق غذا خوری پودر آرد برنج به آن اضافه نمایید.

-به جای ماسوره میتوانید فرآیند چیدن شیرینی در سینی فر را با دست انجام دهید. تنها لازم است دست خود را کمی چرب نمایید و گردی شیرینی را کف دست خودتان تنظیم کرده و در سینی قرار دهید. برای اینکار از قاشق یا اسکوپ ساز هم میتوانید کمک بگیرید.

 -در حین پختن شیرینی درب فر را باز نکنید؛ زیرا پف شیرینی از بین خواهد رفت.

-برای تزیین شیرینی نارگیلی میتوان از پودر پسته یا خلال پسته استفاده کرد. ولی حتما آن را قبل از پخت کمی به شیرینی فشار دهید که به شیرینی بچسبد.

 -برای تهیه شیرینی نارگیلی زعفرانی یا شیرینی نارگیلی کاکائویی تنها کافیست به میزان لازم زعفران دم کرده یا پودر کاکائو در خمیر شیرینی بریزید و خوب مخلوط نمایید.

 -روی شیرینی نارگیلی باید ترد و داخل آن نرم باشد. ترک های روی شیرینی نباید خیلی عمیق باشند.

 -بعد از خارج کردن شیرینی از فر به مدت 10 الی 15 دقیقه صبر کنید تا کاملا خنک شود و بعد از سینی جدا کنید.

-اگر شیرینی ها به کاغذ روغنی چسبیده اند تنها کافیست پارچه ای مرطوب را از پشت کاغذ روغنی به زیر شیرینی بکشید تا کاغذ کمی مرطوب گردد و شیرینی به راحتی جدا شود.

-پختن شیرینی نارگیلی کمی سخت است و نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد پس اگر دچار اشکالاتی شدید نگران نباشید؛ با تمرین حرفه ای خواهید شد.

- شیرینی نارگیلی مراحل حساسی دارد پس تغییری در روش یا میزان مواد ایجاد نفرمایید.

-برای نگهداری شیرینی، از ظروف در بسته استفاده کنید تا نرم بمانند. چون این نوع شیرینی زود خشک و سفت می شود.

-در ضمن بخاطر داشته باشید تهیه این نوع شیرینی نارگیلی با آرد اصلا توصیه نمی شود. ولی نوع دیگری از شیرینی نارگیلی با آرد هست که به آن اسکون نارگیلی میگویند و قبلا طرز تهیه اش را توضیح داده ایم.

- برای داشتن شیرینی نارگیلی شکلاتی میتوانید مقداری شکلات تخته ای را آب کنید و کف شیرینی ها را در آن فرو کنید. سپس بگذارید در یخچال یا در دمای اتاق شکلات خودش را بگیرد.