شامی، یکی از غذاهای خوشمزه و اصیل ایرانی است که طرفداران زیادی دارد. شامی انواع مختلفی با دستورهای تهیه متنوع دارد که اغلب برای درست کردن‌شان از گوشت، حبوبات، سیب‌زمینی و تخم‌مرغ استفاده می‌شود. شامی بابلی، یکی از انواع شامی‌های خوشمزه‌ای است که اهالی شهرستان بابل، آن را می‌پزند. این شامی خوشمزه شباهت زیادی به شامی لپه دارد، اما استفاده از سبزیجات معطر، طعم و عطر شامی بابلی را متفاوت و خاص می‌کند.

استفاده از گوشت، لپه و سبزیجات در شامی لپه بابلی، آن را به غذایی مقوی تبدیل می‌کند. لپه، یکی از مواد اولیه اصلی این شامی است و خوردنش خواص زیادی برای سلامتی دارد. پتاسیم، یکی از مواد معدنی اصلی در لپه است که به کاهش فشار خون، جلوگیری از گرفتگی عروق و کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. از طرف دیگر لپه، یکی از منابع غذایی سرشار از آهن است و خوردن یک فنجان لپه تا حدزیادی نیاز روزانه آهن بدن را تامین می‌کند. خب حالا برویم به سراغ طرز تهیه شامی لپه بابلی!

طرز تهیه شامی بابلی

مرحله اول

ابتدا گوشت، پیاز، دارچین، زردچوبه و 4 لیوان آب را روی حرارت قرار دهید و بگذارید تا  گوشت بپزد و آبش تمام شود.

مرحله دوم

لپه را از چند  ساعت قبل خیس کنید و آن را جداگانه بپزید.  سیب‌زمینی‌ها را نیز بپزید و پوست بکنید.

مرحله سوم

سیب‌زمینی، گوشت، لپه، گردو، سیر و تمام سبزی‌ها را باهم چرخ کنید و به آن‌ها نمک و فلفل بزنید. تخم‌مرغ‌ها را به مواد چرخ‌شده اضافه کنید و مواد شامی را خوب ورز دهید تا یکدست شود.

شامی بابلی شمال

 

مرحله چهارم

داخل ماهی‌تابه‌ای روغن بریزید و بگذارید داغ شود. کمی از مایه شامی بردارید و کف دست تان به صورت گرد پهن کنید و در وسط شامی با انگشت سوراخی ایجاد کنید. سپس، شامی‌ را درون روغن داغ بیندازید تا سرخ شود.

پس از سرخ شدن یک طرف شامی، آن را برگردانید تا طرف دیگرش سرخ شود. بقیه مواد شامی را به همین ترتیب شکل دهید و سرخ کنید.

شامی بابلی شمال

نکات طلایی در تهیه شامی بابلی

- به دلیل وجود سبزی در این شامی، رنگ روغن کمی تیره می‌شود.

- پیش از اضافه کردن شامی، روغن باید داغ باشد. البته بهتر است شامی را با حرارت ملایم سرخ کنید.

- سبزی اصلی این شامی ترکیبی از جعفری، تره، شنبلیله، زلنگ، اناریجه، گشنیز، سیر، سرسم و اوجی است؛ سرسم و اوجی از خانواده نعنا هستند. زلنگ و اناریجه از سبزی‌های کوهی شمال هستند که از دامنه کوه جمع می‌شوند.

- برای شکل‌دهی بهتر به شامی، بهتر است دست‌تان را موقع فرم دادن‌ به آن‌ها به مقداری تخم‌مرغ آغشته کنید.

- مقدار تخم مرغ‌ها در شامی بستگی به اندازه آن‌ها دارد؛ باید به اندازه‌ای تخم‌مرغ به مایه شامی اضافه کنید که قابلیت شکل دادن را پیدا کنند.

سخن آخر

شامی بابلی، یکی از غذاهای محلی و محبوب شهرستان بابل است که شباهت زیادی به شامی لپه دارد. البته در شامی بابلی از سبزیجات معطری استفاده می‌شود که عطر و طعمی خاص به آن می‌دهند. همچنین استفاده از گوشت، لپه و سبزیجات در شامی لپه بابلی، آن را به غذایی مقوی تبدیل می‌کند.

در اولین مرحله برای پخت شامی بابلی باید گوشت، پیاز، دارچین، زردچوبه و 4 لیوان آب را روی حرارت قرار دهید و بگذارید تا  گوشت بپزد. لپه خیس‌خورده را نیز  آب‌پز کنید. سپس، سیب‌زمینی را بپزید و پوست بکنید. در ادامه سیب‌زمینی، گوشت، لپه، گردو، سیر و تمام سبزی‌ها را باهم چرخ کنید و به آن نمک و فلفل بزنید. تخم‌مرغ‌ها را به مواد چرخ‌شده اضافه کنید و مواد شامی را خوب ورز دهید تا یکدست شود. در آخر تکه‌تکه از مواد شامی بردارید، فرم دهید و دوطرف‌شان را در روغن سرخ کنید.