شامی از جمله غذاهای نانی خوشمزه و محبوب ایرانی است که با گوشت، تخم‌مرغ، سیب‌زمینی، آرد نخودچی و گاهی به اضافه برخی حبوبات درست می‌شود. در کشورمان شامی‌های مختلف مانند شامی ترش، شامی بابلی، شامی مرغ و شامی لپه درست می‌شوند که طرز تهیه برخی از آن‌ها را قبلا در ایران کوک آموزش داده‌ایم. در این مطلب با طرز تهیه شامی لپه آشنا خواهید شد و نکات مهم در پخت آن را یاد خواهید گرفت.

شامی لپه با گوشت، تخم‌مرغ، سیب‌زمینی، نخود، لپه، پیاز و مقداری آرد نخودچی درست می‌شود و پخت آن اصلا کار سختی نیست. از آن‌جایی که در پخت این شامی از گوشت، تخم‌مرغ و حبوبات استفاده می‌شود، پروتئین زیادی دارد. البته شامی در روغن سرخ می‌شود، بنابراین کالری زیادی دارد و بهتر است آن را در وعده ناهار میل کنید. همچنین نخود و لپه شامی را باید از قبل بخیسانید تا نفخش گرفته شود. برای یاد گرفتن طرز تهیه شامی لپه با ایران کوک همراه باشید.

 

طرز تهیه شامی لپه

مرحله اول

پیاز را خرد کنید و به همراه گوشت، 2 لیوان آب، زردچوبه، نمک و فلفل داخل قابلمه بریزید. قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا گوشت بپزد (گوشت باید نیم‌پز شود و نیازی به پخت کامل  نیست).

مرحله دوم

نخود و لپه را که از شب قبل خیس داده‌اید، با چند لیوان آب داخل قابلمه دیگری بریزید و بپزید. نخود و لپه را به اندازه‌ای بپزید که له نشوند ولی با فشار دست بتوانید له‌شان کنید. سیب‌زمینی‌ها را نیز آب‌پز کنید.

شامی

مرحله سوم

پس از این‌که گوشت و سایر مواد پخته شدند، اجازه دهید سرد شوند. گوشت را به وسیله گوشت‌کوب در یک قابلمه بکوبید. بعد از این‌که گوشت له شد، سیب‌زمینی آب‌پز، نخود و لپه را نیز داخل گوشت بریزید و خوب بکوبید تا خمیر شوند (بهتر است دو بار چرخ‌شان کنید).

مرحله چهارم

تخم‌مرغ ها را داخل مواد له‌شده بشکنید و آرد، نمک و فلفل را اضافه کنید. مواد را خوب مخلوط نمایید تا یکدست شوند. غلظت  مایه شامی باید نه خیلی سفت باشد نه خیلی شل؛ باید طوری باشد که بتوانید با دست به آن شکل دهید.

مرحله پنجم

داخل ماهیتابه روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا داغ شود. مقداری از مایه شامی بردارید، به شکل گرد کف دست پهن کنید و با انگشت یک سوراخ وسط آن ایجاد  کنید. سپس، شامی را داخل ماهی‌تابه بگذارید تا سرخ شود (این سوراخ برای این است که وسط شامی خوب سرخ شود).

شامی

مرحله ششم

دقت کنید تا طرف اول شامی خوب سرخ نشده، به آن دست نزنید، زیرا باعث از هم پاشیدن مواد شامی می‌شود. وقتی طرف اول شامی‌ها خوب سرخ شد، پشت و رو کنید تا طرف دیگر آن نیز سرخ شود. شامی لپه را می‌توانید به همراه سالاد و نان سرو کنید.

شامی

نکات طلایی در تهیه شامی لپه

- روغن ماهی‌تابه هنگام سرخ کردن شامی باید به اندازه‌ای باشد که روی آن‌ها را بپوشاند.

- در صورتی‌که گوشت شامی زیاد باشد، شامی لپه مزه گوشت کوبیده(آبگوشت) می‌گیرد.

- روغن هنگام سرخ کردن شامی باید داغ داغ باشد. اگر حرارت موقع سرخ کردن شامی‌ها کم باشد، شامی لپه سرخ نمی‌شود و فقط پخته می‌شود.

سخن آخر

شامی لپه، یکی از انواع شامی است که با گوشت، تخم‌مرغ، نخود، لپه، سیب‌زمینی و پیاز درست می‌شود. استفاده از گوشت، تخم‌مرغ و حبوبات در این شامی باعث می‌شود، پروتئین زیادی داشته باشد. برای درست کردن این شامی باید نخود و لپه را از قبل بخیسانید.

برای درست کردن شامی لپه ابتدا باید گوشت را با مقداری آب، نمک و ادویه‌جات نیم‌پز کنید. نخود و لوبیا را در قابلمه دیگری بپزید و سیب‌زمینی‌ها را نیز آب‌پز کنید. بعد از این‌که مواد پخته‌شده سرد شدند، آن‌ها را با گوشت‌کوب له کنید. سپس، تخم‌مرغ‌ها را داخل مواد له‌شده بشکنید و آرد، نمک و فلفل را به آن‌ها اضافه کنید. مواد شامی را کف دست‌تان به شکل دایره دربیاورید، وسط آن‌ها را سوراخ کنید و دو طرف‌شان را در روغن سرخ کنید.