سالاد ماکارونی یا سالاد پاستا، نوعی پیش‌غذاست که از ترکیب انواع پاستا با مواد اولیه متنوع مانند سبزیجات، حبوبات و گوشت تهیه می‌شود. در ایران اغلب سالاد ماکارونی با ژامبون درست می‌شود، اما این سالاد را می‌توانید با مواد سالم‌تر مانند میگو، مرغ و تن ماهی درست کنید. اینجا قصد داریم طرز تهیه سالاد ماکارونی با گوشت مرغ را آموزش دهیم که سالادی فوق‌العاده خوشمزه و جذاب است.

برای درست کردن سالاد مرغ و ماکارونی به سینه مرغ، هویج، ماکارونی فرمی، سیب‌زمینی، آبلیمو، خیارشور، کشمش و مایونز نیاز دارید؛ البته سبزیجات مورد علاقه خود را می‌توانید به این سالاد ماکارونی اضافه کنید. اگر دوست دارید سالاد ماکارونی کم‌کالری‌تر و سالم‌تری تهیه کنید، می‌توانید به جای مایونز از مقداری ماست یونانی استفاده کنید. سالاد مرغ و ماکارونی را می‌توانید در مهمانی‌ها به عنوان پیش‌غذا سرو کنید یا آن را به عنوان شامی سبک میل نمایید.

 

طرز تهیه سالاد مرغ و ماکارونی

مرحله اول

سیب‌زمینی‌ها را با آب بپزید و ریز خرد کنید. سینه‌های مرغ را با 1 پیاز، مقداری آب و نمک بپزید و ریش‌ریش کنید. سپس، هویج‌ها را نگینی خرد کنید یا رنده نمایید و خیارشورها را نیز ریز خرد کنید.

 

مرحله دوم

داخل کاسه‌ای مرغ‌های ریش‌ریش شده، سیب‌زمینی‌های پخته، هویج، خیارشور، سس مایونز، کشمش، روغن زیتون، آبلیمو، نمک و فلفل را بریزید و خوب مخلوط نمایید.

سالاد ماکارونی

مرحله سوم

داخل قابلمه‌ای را تا نصف پر از آب بکنید، چند قاشق نمک در آب بریزید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید و بگذارید به جوش بیاید. سپس، ماکارونی های فرمی را در آب حال جوش بریزید و 10 – 15 دقیقه اجازه دهید بجوشند. سپس، ماکارونی‌ها را با آب سرد آبکشی کنید و کنار بگذارید تا آب اضافی‌اش برود.

 

مرحله چهارم

در این مرحله ماکارونی فرمی را به مواد سالاد بیفزایید و خوب مخلوط شان کنید. سپس، سالاد را در ظرف دربسته بریزید و به مدت 2 تا 3 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا خنک شود.

سالاد ماکارونی

نکات طلایی در تهیه سالاد مرغ و ماکارونی

- در صورت تمایل می‌توانید به این سالاد، سبزیجات مورد علاقه‌تان مانند نخود سبز و ذرت را اضافه کنید.

- در سالاد مرغ و ماکارونی می‌توانید از مقداری قارچ تفت داده‌شده استفاده کنید.

- در این سالاد از خیار شور زیادی استفاده می‌شود، بنابراین در استفاده از نمک هنگام درست کردن آن احتیاط کنید.

 

سخن آخر

سالاد مرغ و ماکارونی، یکی از انواع سالاد ماکارونی است که برای درست کردنش علاوه بر ماکارونی فرمی و مرغ به سیب‌زمینی، آبلیمو، خیارشور، کشمش، هویج و سس مایونز نیاز دارید. البته می‌توانید سبزیجات مورد علاقه خود را به این سالاد اضافه کنید و به جای سس مایونز از ماست یونانی استفاده کنید.

برای درست کردن این سالاد ابتدا مرغ و سیب‌زمینی‌ها را جداگانه آب‌پز کنید و سیب‌زمینی‌ها، هویج‌ها و خیارشورها را ریز خرد کنید. در ادامه مرغ ریش‌شده، سیب‌زمینی، هویج، خیارشور، سس مایونز، روغن زیتون، کشمش، آبلیمو، نمک و فلفل را در کاسه‌ای مخلوط کنید.

ماکارونی‌ها را نیز بپزید و با آب سرد آبکش کنید. مواد سالاد را با ماکارونی‌های پخته مخلوط کنید و در ظرف دربسته‌ای حدود 2 تا 3 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا خنک شود.