پیتزا ترکی (Turkish Pizza) یا همان لاهماجون ترکی، غذای ترکیه ای فوق العاده خوشمزه و لذیذ، که شباهت هایی به پیده ترکی، دیگر غذای محبوب ترکیه ای دارد. اگر پیتزا ترکیه ای را خورده باشید حتما می دانید که آن را با خمیر نازکی تهیه کرده، مخلوطی از سبزیجات (نوعی سالاد) روی پیتزا ریخته و آن را رول می کنند. البته می توان آن را به شکل دیگری نیز تهیه کرد و پس از پخت پیتزا، یک عدد تخم مرغ روی آن شکست. و زمان بیشتری برای پخت و سفت شدن تخم مرغ در نظر گرفت. در برخی از رستوران های ترکیه ای، پیتزا ترکی با تخم مرغ هم تهیه و سرو می شود. مواد پیتزا ترکی معمولا از گوشت گوسفند و یا گوشت گاو تهیه می شود. اما دوستان گیاهخوار می توانند گوشت را از مواد حذف کنند. ایران کوک در این دستور طرز تهیه خمیر پیتزا ترکی را هم به شما آموزش می دهد. اما شما می توانید برای پایه خمیر این پیتزا، از هر نوع خمیر و یا نان طبق سلیقه خود استفاده کنید. در این رسپی با ما همراه شوید تا طرز تهیه پیتزا ترکی را مرحله به مرحله ببینید.

 

طرز تهیه پیتزا ترکی

 

مرحله اول:

ابتدا برای آماده کردن خمیر پیتزا، تمام مواد خشک را در ظرف مناسبی با هم مخلوط کنید. سپس روغن زیتون را در مرکز مواد بریزید. با کمک دست یا یک چنگال آن ها را با هم ترکیب کنید. حالا به تدریج آب را به مواد خشک و روغن اضافه کنید. و هم زمان هم بزنید تا جایی که مواد حالت خمیری پیدا کند. (همه آب را به یک باره استفاده نکنید. زیرا ممکن است به مقدار کمتر و یا بیشتر آب نیاز داشته باشید) حالا روی سطح صافی را آرد پاشی کرده، خمیر را قرار داده و برای 10 دقیقه با دست خوب ورز دهید تا خمیر بافتی نرم پیدا کند. در نهایت خمیر را درون ظرفی قرار داده روی آن را بپوشانید و برای 1 ساعت در جای گرم قرار دهید تا استراحت کرده و خوب پف کند.

  پیتزا ترکی   پیتزا ترکی  

مرحله دوم:

در زمانی که خمیر در حال استراحت می باشد، مواد داخل پیتزا را آماده کنید. در ظرفی گوشت گوسفندی چرخکرده، تمام مواد خرد شده و ادویه ها را با هم ترکیب کنید. سپس با دست ورز دهید تا مواد خوب با هم مخلوط شوند.

  پیتزا ترکی  

مرحله سوم:

پس از گذشت 1 ساعت و آماده شدن خمیر، روی سطح صافی را آرد پاشی کرده و خمیر را روی آن قرار دهید. توجه کنید (مواد به کار برده شده برای خمیر، 4 عدد پیتزا به شما می دهد. در حالی که مواد داخل پیتزا برای 2 عدد پیتزا مناسب می باشد) پس خمیر را دو قسمت مساوی کرده، نصف اضافی را داخل یک کیسه قرار داده و برای استفاده های بعدی فریز کنید. (نصف این خمیر برای 4 نفر کافی می باشد) البته می توانید مقدار مواد داخل پیتزا را 2 برابر کرده و 4 پیتزا برای 8 نفر تهیه کنید.

  پیتزا ترکی  

مرحله چهارم:

نصف مقداری از خمیر را که می خواهید برای تهیه پیتزا به کار ببرید به دو قسمت تقسیم کنید. حالا هر توپ خمیری را روی سطح صافی پهن کرده و با وردنه به قطر 2 میلی متر صاف کنید. روی سطح خمیرها را با برس آغشته به روغن زیتون کنید. پس از روغن مالی، برای 15 دقیقه اجازه دهید تا خمیرها استراحت کرده و ور بیاید. در این حین فر را روی حالت پیش گرم با حرارت 210 درجه سانتی گراد روشن کنید.

  پیتزا ترکی  

مرحله پنجم:

حالا کف سینی فر را کاغذ روغنی قرار داده و خمیر پیتزا ترکیه ای را به آن انتقال دهید. ترکیبات پیتزا را روی سطح خمیر بریزید به طوری که کاملا خمیر را پوشش دهد. و در نهایت سینی را درون فر قرار داده و اجازه دهید تا برای 15 الی 20 دقیقه پخته شود. می توانید در اواخر پخت و برای 2 الی 5 دقیقه، حالت گریل فر را روشن کنید تا روی پیتزا خوب طلایی و خوش رنگ شود.

  پیتزا ترکی  

مرحله ششم:

در  مدتی که پیتزا درون فر در حال پختن است، سالاد را تهیه کنید. تمام مواد را در ظرف بزرگی ریخته و با هم مخلوط کنید. وقتی پیتزا آماده شد آن را در ظرف مناسبی سرو کنید و سالاد را روی پیتزا بریزید. پیتزا ترکی شما آماده می باشد. پیتزا ترکیه ای را رول کرده، به همراه سس دلخواه نوش جان کنید.

  پیتزا ترکی   پیتزا ترکی  

نکات کلیدی تهیه پیتزا ترکی:

  - همان طور که گفته شد طرز تهیه پیتزا ترکیه ای با گوشت گوسفند و یا گاو می باشد. اما شما می توانید گوشت را از مواد حذف کنید. و پیتزا ترکی با سبزیجات را برای خود تهیه کنید. - اگر دوست داشتید می توانید یک تخم مرغ روی پیتزا بشکنید و برای چند دقیقه بیشتر درون فر قرار دهید تا تخم مرغ سفت شود. - طرز پخت پیتزا ترکی بدون پنیر می باشد. اما می توانید هر نوع پنیری را طبق سلیقه و ذائقه خود به پیتزا اضافه کنید. - مواد سالاد پیتزا ترکی را با هر نوع سبزیجات طبق سلیقه خود نیز می توانید تهیه کنید. -اگر می خواهید بدانید که با گوشت چرخ کرده چی درست کنید،طرز پخت پیتزا ترکی انتخاب مناسبی است.   خوشحال می شویم پیتزا ترکی یا همان لاحماجون را طبق دستور ایران کوک تهیه کرده و عکس آن را در صفحه اجتماعی اینستاگرام با هشتگ آشپزی_ایران_کوک به اشتراک بگذارید.   منبع دستور: https://www.instructables.com