این پیراشکی ماهی خوشمزه با تن ماهی تهیه میشود. البته شما میتوانید از ماهی پخته شده در فر یا سرخ شده هم استفاده کنید. اما باید دقت زیادی کنید تا چیزی از تیغ ماهی وارد پیراشکی نشود. با این روش یک پیراشکی سالم، مقوی و خوشمزه خواهید داشت.

طرز تهیه پیراشکی ماهی

 

خمیر مایه را با چند قاشق آب گرم مخلوط کنید و 5 دقیقه کناری استراحت دهید ، 2 تخم مرغ و شکر و روغن را داخل کاسه ای بریزید و با همزن بزنید تا یکدست شود سپس مخلوط تخم مرغ و ماست را به خمیر مایه اضافه و مخلوط کنید.

پیراشکی

آرد و نمک را مخلوط کنید و کم کم روی مواد الک کنید و با قاشق مخلوط کنید تا خمیر نرمی بدست بیاید که به دست نچسبد ، خمیر را داخل کاسه ای که چرب کرده اید قرار دهید ، روی ظرف را بپوشانید و 2 ساعت در جای گرمی استراحت دهید تا حجم خمیر بیشتر شود.

روی سطح کار آرد بپاشید ، خمیر را 2 قسمت کنید و هر خمیر را با وردنه باز کنید تا به شکل مستطیل شود ، هر خمیر را به 3 قسمت مساوی علامت بزنید ، قسمت مرکز خمیر را برای ریختن مواد بگذارید و دو قسمت اطراف خمیر را به صورت اریب چندین برش بزنید.

پیراشکی

حالا که خمیر آماده شده باید مواد میانی پیراشکی ماهی را بریزید. تن ماهی ، فلفل دلمه ای خرد شده ، پیازچه خرد شده ، پنیر خرد شده ، نمک و فلفل را داخل کاسه ای بریزید و مخلوط کنید سپس این مواد را در بخش میانی خمیرها بریزید و پخش کنید.

پیراشکی

پس از ریختن مواد لبه های خمیر را از بالا به صورت چپ و راست روی هم بیاورید ، لبه های خمیر را با آب مرطوب کنید تا به هم بچسبند و از هم جدا نشوند.

انتهای خمیر را میتوانید با لبه های چنگال فرم دهید تا به شکل دم شود ماهی ، برای چشم ماهی تکه ای زیتون یا پیازچه روی سر ماهی بگذارید ، هر 2 خمیر را به همین صورت آماده کنید ، زرده تخم مرغ را با مقداری شیر یا آب رقیق کنید و روی خمیر بمالید و در انتها روی خمیر کنجد یا دانه خشخاش بپاشید.

پیراشکی

داخل سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و ماهی ها را با دقت روی کاغذ منتقل کنید سپس سینی را داخل فری که از قبل با دمای 200 درجه سانتیگراد روشن کرده اید و گرم شده است 50 - 60 دقیقه قرار دهید تا زمانی که خمیر طلایی شود ( میتوانید 5 دقیقه بالای فر را روشن کنید تا روی نان ها طلایی شود ).  

پیراشکی

  نکته ها : میتوانید به جای خمیر مایه از مخلوط 1 قاشق چایخوری جوش شیرین و 1 قاشق چایخوری بکینگ پودر استفاده کنید ، میتوانید این پیراشکی را با هر خمیری آماده کنید ، مواد داخل پیراشکی را میتوانید تغییر دهید ، میتوانید از انواع پنیر استفاده کنید.