نان، یکی از مواد غذایی اصلی در سفره غذایی ما ایرانی‌هاست و بسیاری از غذاهای اصلی با نان سرو می‌شوند. از طرف دیگر انواع نان دارای کربوهیدرات و کالری بالایی هستند و خوردن مداوم آن‌ها منجر به افزایش وزن می‌شود. به همین دلیل افرادی که قصد کاهش وزن دارند، تلاش می‌کنند نان را از رژیم غذایی‌شان حذف کنند. البته حذف نان از رژِیم غذایی به ویژه برای ایرانی‌ها تقریبا کاری غیرممکن است و این افراد موفق به حذف آن نمی‌شوند. بهترین راه‌حل برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند، استفاده از نان‌های سبوس‌دار و سالم‌تر مانند نان سنگگ و دیگر نان‌های رژیمی در رژیم غذایی‌شان است.

ما امروز در ایران کوک قصد داریم طرز تهیه یک نان خشک رژیمی را آموزش دهیم که کالری پایین و ارزش غذایی بالایی دارد. در تهیه این نان از آرد استفاده نمی‌شود، بنابراین نیازی به استراحت دادن خمیر و عمل آمدن آن نیست و پختش بسیار راحت است. جوپرک، روغن، نمک، تخم بزرک، کنجد، تخم آفتابگردان و تخم کدو مواد اولیه نان رژیمی هستند و برای پخت آن از فر استفاده می‌شود. جو پرک، یکی از مواد اولیه اصلی این نان است که مقدار زیادی فیبر دارد. فیبر موجود در جو پرک باعث احساس سیری طولانی‌مدت می‌شود و از پرخوری جلوگیری کمک می‌کند. انواع آنتی‌اکسیدان‌ها نیز در جو پرک موجود هستند که فوائد زیادی برای سلامتی مانند پیشگیری از سرطان‌ها دارند. انواع مغزها نیز در نان خشک رژیمی به کار می‌روند که سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند و مقدار زیادی از مواد مغذی مورد نیاز بدن‌تان را تامین می‌کنند.

طرز تهیه نان خشک رژیمی

مرحله اول

تمام مواد خشک را با آب و روغن خوب مخلوط کنید، داخل کیسه‌ای پلاستیکی بریزید و به مدت 8  ساعت درون یخچال قرار بگذارید.

مرحله دوم

کف سینی فر را کاغذ روغنی بیاندازید، موادی را که به مدت 8 ساعت درون یخچال قرار داده‌اید، به صورت لایه‌ای بسیار نازک روی کاغذ روغنی پهن کنید.

سینی را داخل فر با حرارت 200 درجه سانتی‌گراد به مدت 15 – 20 دقیقه قرار دهید.

مرحله سوم

پس از مدت ذکرشده، نان‌ها را از فر خارج کنید و از کاغذ روغنی جدا نمایید و مجدد روی سینی فر قرار دهید. سپس، حرارت فر را به 150 درجه سانتی‌گراد برسانید و به مدت 20 – 30 دقیقه دیگر اجازه دهید نان‌ها درون فر بمانند تا خوب خشک شوند.

پس از مدت زمان لازم و آماده شدن نان‌ها، آن‌ها را از فر خارج کنید و در گوشه‌ای قرار دهید تا خنک شوند. می‌توانید با برس کمی کره آب‌شده روی نان‌ها بزنید تا براق شوند.

طرز تهیه نان خشک رژیمی

 

نکات طلایی در تهیه نان خشک رژیمی

-در صورت تمایل می‌توانید جو پرک را داخل مخلوط کن کاملا پودر کنید و در پخت نان خشک رژیمی استفاده کنید.

سخن آخر

نان خشک رژیمی، نانی با کالری پایین و ارزش غذایی بالاست و جایگزینی عالی برای نان‌های پرکربوهیدرات در رژیم‌های لاغری است. این نان از ترکیب جو پرک، روغن، نمک، تخم بزرک، کنجد، تخم آفتابگردان و تخم کدو تهیه می‌شود و پخت آن بسیار راحت است. استفاده از جو پرک و مغزها در این نان، آن را به یک منبع غذایی مغذی تبدیل می‌کند که برای ساعت‌ها، شما را سیر نگه می‌دارد.

برای درست کردن این نان رژیمی ابتدا باید تمام مواد خشک را با آب و روغن خوب مخلوط کنید و آن‌ها را به مدت 8 ساعت داخل یخچال بگذارید. پس از 8 ساعت، مواد را به صورت لایه‌ای نازک روی کاغذ روغنی در سینی فر پهن کنید و به مدت 15 تا 20 دقیقه داخل فر با حرارت 200 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. پس از 20 دقیقه نان‌ها را از فر خارج کنید، کاغذ روغنی را بردارید و دوباره نان را روی سینی فر قرار دهید. نان‌ها را به مدت 20 تا 30 دقیقه دیگر در فر با حرارت 150 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. به همین راحتی نان خشک رژیمی شما آماده می‌شود.