خورشت پیچاق قیمه، یکی از غذاهای محلی استان اردبیل است که به خورشت بادام آذری نیز شهرت دارد. اهالی استان اردبیل این خورشت خوشمزه را به عنوان نذری در ماه‌های محرم و صفر می‌پزند و بین مردم پخش می‌کنند. همچنین این خورشت یکی از غذاهای اعیانی اردبیلی‌هاست و در بسیاری از مهمانی‌ها و مجالس رسمی پخته می‌شود. پیچاق قیمه، طرز تهیه آسانی دارد و به راحتی می‌توانید آن را درست کنید.

خورشت پیچاق قیمه با گوشت قرمز، خلال بادام، پیاز، آبلیمو، تخم‌مرغ و رب گوجه‌فرنگی درست می‌شود. استفاده از گوشت و تخم‌مرغ، این غذا را به منبعی غنی از پروتئین و آهن تبدیل می‌کند. خلال بادام موجود در این غذا نیز دارای مقدار قابل توجهی ویتامین ای، کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم، فیبر، ریبوفلاوین، فسفر و چربی‌های سالم است. خوردن خلال بادام به پیشگیری از بیماری‌های قلبی، بهبود سلامت استخوان، تقویت دستگاه ایمنی، افزایش انرژی، کاهش التهاب و تنظیم سطح کلسترول کمک می‌کند. پس، خورشت پیچاق قیمه را درست کنید و در کنار لذت بردن از عطر و طعمش، از مزایای آن برای سلامتی بهره‌مند شوید.

 

طرز تهیه خورشت پیچاق قیمه

مرحله اول

خلال بادام‌ها را از چند ساعت قبل در مقداری آب بخیسانید. سپس، آب‌شان را خالی کنید و در مقداری کره تفت دهید.

 

مرحله دوم

پیازها را ریز خرد کنید و گوشت‌ها را به صورت نواری برش بزنید. سپس، پیاز را در مقداری روغن تفت دهید تا نرم شوند. گوشت‌ را به پیازهای نرم‌شده اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند.

 

مرحله سوم

بعد از تغییر رنگ گوشت مقداری دارچین، رب گوجه‌فرنگی و آبلیمو را به آن اضافه کنید و چند دقیقه تفت دهید. سپس، خلال بادام‌ها را به همراه چند لیوان آب جوش به مواد اضافه کنید و اجازه دهید، خورشت با حرارت ملایم جا بیفتد.

 

مرحله چهارم

بعد از این‌که مواد خورشت پخت، نمک و فلفل را به آن اضافه کنید. وقتی خورشت پیچاق قیمه به روغن افتاد، روی آن چند تخم‌مرغ نیمرو کنید و به همراه برنج سرو کنید.

پیچاق قیمه

نکات طلایی در تهیه پیچاق قیمه

-در برخی مناطق اردبیل به جای تخم‌مرغ کامل فقط از زرده تخم‌مرغ درست می‌کنند.

-هنگام سرو خورشت پیچاق قیمه باید به ازای هر نفر، یک تخم‌مرغ روی خورشت بگذارید.

-برای پخت این خورشت می‌توانید به جای آبلیمو از لیموعمانی یا آبغوره استفاده کنید.

 

سخن آخر

خورشت پیچاق قیمه، یکی از غذاهای محلی استان اردبیل است که آن را به عنوان نذری در عزاداری‌های ماه محرم و صفر درست می‌کنند. همچنین این خورشت، غذای اعیانی اردبیلی‌ها نیز محسوب می‌شود و در بسیاری از مجالس و مهمانی‌ها، آن را می‌پزند. در صورتی که علاقمند به امتحان کردن غذاهای جدید هستید، حتما این خورشت را با دستور ایران کوک درست کنید و از خوردنش لذت ببرید.

برای درست کردن قیمه پیچاق، ابتدا خلال بادام‌ها را در مقداری کره تفت دهید. سپس، پیاز خردشده را در روغن تفت دهید و بعد از نرم شدن پیاز، گوشت خردشده را اضافه کنید. بعد از تغییر رنگ گوشت مقداری دارچین، رب گوجه و آبلیمو روی آن بریزید و خلال بادام‌ها را به همراه آب به خورشت اضافه کنید. بعد از پخت مواد خورشت نیز نمک و فلفل را به آن بیفزایید و منتظر شوید تا غذا روغن بیندازد. بعد از روغن انداختن خورشت، تخم‌مرغ‌ها را روی آن بشکنید و به همراه برنج سرو کنید.