پنکیک یکی از صبحانه های دوست داشتنی است که طرفداران زیادی داره. این صبحانه خوشمزه رو میشه به شکل های مختلف و با طعم های متنوعی تهیه کرد. پنکیک موز هم یکی از انواعش هست. البته پنکیک موز رو به دو صورت میشه درست کرد. روش اولی که براتون توضیح میدیم پنکیک با طعم موزه که شباهت زیادی به پنکیک ساده داره ولی مقداری موز به موادش اضافه شده.در روش دوم اما آرد به کلی حذف شده. در واقع در روش دوم پنکیک فقط با دو ماده یعنی موز و تخم مرغ تهیه میشه. و اضافه کردن بقیه مواد کاملاً اختیاریه. البته تهیه این نوع از پنکیک موز چند نکته مهم داره که حتماً باید رعایت کنید تا خوب از آب در بیاد. اما در عوض کاملاً سالم و در ضمن نوعی پنکیک بدون گلوتن هست.

طرز تهیه پنکیک موز

1- داخل کاسه ای مواد خشک (آرد، شکر، بیکینگ پودر، نمک، دارچین) را مخلوط کنید، در کاسه ای دیگر موز پوره شده، شیر، تخم مرغ و روغن را مخلوط کنید.

  تخم مرغ و موز و روغن

2- سپس مواد خشک (آرد،شکر ،بیکینگ پودر ،نمک ،دارچین) را به این مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید تا تمام مواد یکدست شوند.

  مواد خشک پنکیک موز

3- ماهیتابه را روی حرارت متوسط قرار دهید و داخل آن را با دستمالی که به روغن آغشته کرده اید چرب کنید. مقداری مایه پنکیک بردارید و کف ماهیتابه بریزید. وقتی سطح پنکیک موز شروع به حباب زدن کرد و با تکان دادن ماهیتابه حرکت کرد یعنی اماده برگرداندن است.

  سرخ کردن پنکیک  

4- پنکیک را برگردانید تا طرف دیگرش هم طلایی و برشته شود و به همین صورت همه را آماده کنید. برای سرو پن کیک چند لایه از آن را داخل بشقاب قرار دهید و با مقداری عسل (یا شربت پنکیک)، موز و ... تزئین کنید.

  پنکیک موزی آماده شده  

نکته ها: برای جلوگیری از خمیر شدن پن کیک آن را پس از اماده شدن روی توری خنک کننده قرار دهید تا خنک شود.

 

روش دوم: تهیه پنکیک موز ساده با دو ماده

 

مواد لازم:

موز رسیده  1 عدد تخم مرغ  2 عدد کره یا روغن  برای سرخ کردن عسل، پودر قند یا شیره  برای سرو

مواد اختیاری:

بیکینگ پودر  1/8 قاشق چایخوری (برای پنکیک تپل تر) نمک  1/8 قاشق چایخوری وانیل  1/4 قاشق چایخوری شکلات چیپسی یا گردوی خرد شده  1/2 پیمانه  

طرز تهیه:

1- موز را پوست بگیرید و با پشت چنگال به خوبی له کنید. باید بین 1/3 تا 1/2 پیمانه موز کاملاً پوره شده داشته باشید. 2- در صورت تمایل از مواد دلخواه هر کدام را که انتخاب کرده اید اضافه کنید. (پیشنهاد میکنم بیکینگ پودر و وانیل را اضافه کنید تا پنکیک خوش خورک تری داشته باشید.) 3- تخم مرغ ها را در کاسه دیگری بشکنید و کمی با چنگال بزنید. سپس آن را به موز پوره شده اضافه کنید. مایه پنکیک موز را خوب با قاشق یا چنگال هم بزنید. مایه این پنکیک از انواع دیگر خیلی شل تر است. 4- کمی روغن کف تابه بریزید و آن را داغ کنید. دو قاشق از مایه پنکیک در تابه بریزید. این کار را تکرار کنید. بین پنکیک ها حداقل دو سانت فاصله بگذارید. 5- شعله را کم کنید تا خوب مغز پنکیک موز پخته شود. بعد از یکی دو دقیقه که تقریباً پخته شدند آنها را با احتیاط برگردانید. برگرداندن این پنکیک هم به دلیل شل بودن مایه آن کمی دشوار است. پس احتیاط کنید. 6- حدود سک دقیقه دیگر به پخت ادامه دهید تا طرف دیگر پنکیک موز هم طلایی شود. سپس آنها را از تابه خارج کنید. کار را ادامه دهید تا همه مایه پنکیک مصرف شود.   پنکیک آسان  

نکته های کلیدی تهیه پنکیک موز:

- بهتر است بیشتر از دو قاشق از مایه پنکیک نریزید. چون مایه شلی دارد و برگرداندن آن کار سختی خواهد بود. - شعله را کم کنید تا پنکیک به خوبی پخته شود. اگر لازم است زمان پخت را کمی بیشتر کنید. اما مراقب باشید که طرف دوم زمان پخت کمتری نیاز دارد. - برای گرم نگه داشتن پنکیک ها میتوانید آنها را در فر با حرارت کم نگه دارید. - برای تهیه پنکیک موز بزرگ و نازک (مثل کرپ صبحانه فرانسوی) میتوانید تخم مرغ و موز را با هم در مخلوط کن بزنید تا صاف و یکدست شود. سپس آن را در کل سطح تابه پخش و سرخ کنید. برای برگرداندن پنکیک بزرگ از کفگیر خیلی نازک استفاده کنید.