مسقطی از شیرینی‌های سنتی ایران است که طرفداران زیادی دارد. ماده اصلی این شیرینی نشاسته است که در آب حل می‌شود و همراه با شکر، گلاب، هل و گاهی زعفران پخته می‌شود تا غلیظ شود. مسقطی را با پودر پسته و خلال بادام تزیین می‌کنند و معمولاً به شکل لوزی برش می‌زنند.

نکته مهم در پخت مسقطی این است که مدام آن را هم بزنید تا نشاسته گلوله نشود. حتماً از یک همزن دستی خوب استفاده کنید که به مراتب نتیجه بهتری از هم زدن با قاشق در بر دارد. برای پخت مسقطی خوشمزه ایرانی در عرض ۲۰ دقیقه همراه ما باشید.

مسقطی قلبی

طرز تهیه مسقطی

۱/۲ پیمانه آب را در شیرجوش روی حرارت قرار دهید تا جوش بیاید سپس شکر را اضافه کنید و هم بزنید تا در آب حل شود. آب و شکر را روی شعله خیلی کم نگه دارید تا گرم باقی بماند.

در کاسه کوچکی نشاسته را با ۱/۲ پیمانه آب سرد مخلوط کنید. هم بزنید تا نشاسته به خوبی در آب حل شود. حال مخلوط نشاسته را داخل یک قابلمه متوسط بریزید و روی شعله متوسط قرار دهید. یک پیمانه آب جوش به آن اضافه کنید. اجازه بدهید ۵-۱۰ دقیقه روی شعله باقی بماند و مرتب هم بزنید.

سپس شکر حل شده در آب را اضافه کنیدو هم بزنید تا مخلوط یکدست شود. ۵ دقیقه دیگر به پخت ادامه دهید. کره را اضافه کنید و هم بزنید تا حل شود. سپس هل را اضافه کنید. در این مرحله مایع را بچشید و اگر مایل هستید شیرین‌تر باشد مقدار بیشتری شکر اضافه کنید.

حال پودر بادام و گلاب را اضافه کنید (برای تهیه پودر بادام، بادام را پوست بکنید و آسیاب کنید). به هم زدن ادامه دهید تا مایع غلیظ شود (۲-۳ دقیقه).

کف یک دیس گود را کمی چرب کنید و مخلوط غلیظ شده را داخل آن بریزید. سطح مخلوط را با یک چاقوی پهن یا لیسک صاف کنید و برای تزیین رویش پودر پسته بپاشید.

بگذارید مسقطی حداقل یک ساعت بماند تا خنک شود، سپس با چاقو به شکل لوزی برش بزنید یا با قالب به هر شکلی که دوست داشتید برش بزنید و نوش جان کنید.

مسقطی ساده

نکته: برای اینکه مسقطی رنگ و طعم زعفران بگیرد می‌توانید کمی زعفران را در یک قاشق آب داغ حل کنید و همراه با پودر هل آن را به مسقطی اضافه کنید.

- اگر مایع بیش از حد چسبناک شد به تدریج کمی آب اضافه کنید و شعله را کم کنید تا به حالت دلخواه درآید.