در بین غذاهای ایتالیایی ماکارونی(macaroni) یا اسپاگتی بسیار شناخته شده است و کمتر کسی را می توان یافت که رغبتی به استفاده از آن نداشته باشد. ماکارونی به دلیل خوشمزگی و پخت سریع در وعده های غذایی جایگاه خاصی دارد. افراد مختلف و با سلیقه های مختلف می توانند ماکارونی را با مواد دلخواه به راحتی تهیه و سرو کنند. می دانیم که برای مایه ماکارونی از انواع مواد غذایی می توان استفاده کرد و به عنوان مثال ماکارونی با گوشت چرخکرده، ماکارونی با مرغ، ماکارونی با سویا، ماکارونی با سبزیجات و ... آماده کرد. همچنین برای پخت ماکارونی روش های مختلف وجود دارد و آن را در ظرف های متفاوتی می توان تهیه کرد. اصولا ماکارونی مانند بسیاری غذا ها روی اجاق گاز طبخ می شود اما گاهی می توان ماکارونی را در فر تهیه کرد. ماکارونی بدون فر اصولا نیاز به ظرف خاصی ندارد اما ماکارونی با فر را باید در قالب یا ظرف مخصوص درست کرد و نیز برای تهیه ماکارونی قالبی از انواع قالب طرح دار، قالب کمربندی، قالب سیلیکونی و حتی قالب مافین می توان به راحتی استفاده کرد.

این غذا جزو غذاهای مجلسی به شمار نمی آید اما می شود با کمی وقت گذاشتن و سلیقه به خرج دادن، ماکارونی خوشمزه را به گونه ای و در ظروفی آماده کرد که تبدیل به غذایی مجلسی شود. ماکارونی مجلسی اصولا به صورت تکنفره سرو می شود، پس می توان آن را نوعی فینگرفود هم به حساب آورد تهیه ماکارونی در قالب مافین (مافین ماکارونی) مناسب ترین گزینه برای سرو ماکارونی تکنفره یا مجلسی است.

 

ماکارونی در قالب

 

در این دستور شما عزیزان را با روش تهیه ماکارونی قالبی خوشمزه در فر یا تهچین ماکارونی آشنا می کنیم. با توجه به آنچه گفته شد بسته به کاربرد، از هر قالبی می توان استفاده کرد و محدودیتی برای آن نیست. در ادامه مطلب چگونگی استفاده از انواع قالب ذکر خواهد شد.

 

ماکارونی قالبی مجلسی

طرز تهیه ماکارونی قالبی

 

مرحله اول:

برای آماده کردن مایه ماکارونی یا پاستا قالبی نیز مانند هر نوع ماکارونی دیگر در اول کار پیازها را نگینی خرد کنید و با کمی روغن تفت دهید تا سبک و طلایی شود. گوشت چرخ شده را همراه ادویه به پیاز اضافه کند تا کمی سرخ شود سپس رب، فلفل دلمه ، ذرت، نخود سبز را اضافه کنید و مواد را خوب با هم ترکیب کنید. در انتها قارچ را اضافه کنید و در ظرف را ببندید تا بپزد و آبش کشیده شود.

 

مرحله دوم:

3/2 از قابله مناسبی را با آب پر کنید و روی شعله گاز قرار دهید تا به جوش آید. پس از به جوش آمدن مقداری روغن مایع و نمک به آن بیافزایید. پاستا یا ماکارونی فرمی را در در آب در حال جوش بزیزید تا به مدت ده یا دوازده دقیقه بجوشد و مغز پخت شود(یک راه ساده برای اینکه متوجه شوید ماکارونی خوب مغز پخت  شده این است که آب ماکارونی کمی لعاب می اندازد.)

ماکارونی پخته شده را آبکش کنید و بگذارید آب اضافی آن گرفته شود.

 

مرحله سوم:

قالب مورد نظر را کمی چرب کنید(می توان کف قالب کاغذ روغنی یا فویل نیز قرار داد). کف قالب را با ماکارونی فرمی آبکش شده بپوشانید. روی آن مقداری پنیر پیتزا و مایه ماکارونی بریزید این کار را تا تمام شدن مواد ادامه  دهید.

 

مرحله چهارم:

پس از اینکه تمام مواد را در قالب ریختید روی آن پنیر پتیزا بریزید. سطح قالب را با فویل بپوشانید و در فر از قبل گرم شده با دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 30 دقیقه قرار دهید .

پس از کامل شدن زمان پخت گریل فر را روشن کنید تا زمانی که پنیر روی ماکارونی قالبی برشته شود.

 

ماکارونی قالبی با پنیر

پس از خاموش کردن، قالب را از فر خارج کنید و اجازه دهید ماکارونی قالبی کمی خنک شود. ماکارونی را به کمک چاقوی نوک تیز از دیواره جدا و بعد از قالب خارج کنید.(اگر از قالب مافین برای ماکارونی استفاده کرده اید برای خارج کردن ماکارونی از قالب از یک چنگال کمک بگیرید و اگر از قالب کمربندی استفاده کرده اید پس از خنک شدن کمربند را باز کنید در غیر این صورت ممکن است ماکارونی قالبی به اصطلاح وا برود.)

 

ماکارونی قالبی ساده

 

نکات کلیدی تهیه ماکارونی قالبی:

- برای جلوگیری از سیاه شدن ظرفی که برای آب جوش در نظر گرفته اید سه یا چهار قطره آب لیمو یا سرکه در ظرف بریزید (این اتفاق بیشتر برای ظرف هایی از جنس روی رخ می دهد).

- مراحل آماده سازی ماکارونی قالبی به لازانیا، کیک ماکارونی و پای ماکارونی بسیار شبیه است.

- برای تهیه ماکارونی قالبی از هر نوع ماکارونی حتی اسپاگتی نیز می توان استفاده کرد.

- ماکارونی قالبی بدون فر هم می توانید تهیه کنید و نکته مهم برای آن نچسب بودن ظرف انتخابی است.

- اگر قالب مافین یا کمربندی ندارید مشکلی نیست در هر قالبی که خواستید مواد را بریزید با این تفاوت: پس از اینکه تمام مواد در قالب ریخته شد آن را در فر قرار دهید تا بپزد. پس از پخت اجازه دهید خنک شود. ماکارونی را با چاقو از دیواره جدا کنید و بعد مانند کیک از قالب درآورید. پس از آن روی ماکارونی قالبی پنیر برزید و در فر قرار دهید تا آب شود.

- از آنجا که ته دیگ ماکارونی پرطرفدار است شما می توانید کف قالب را با نان لواش یا سیب زمینی بپوشانید تا ماکارونی قالب با ته دیگ داشته باشید.

همراهان عزیز خوشحال می شویم ماکارونی قالبی را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی  اینستاگرام با هشتگ ماکارونی - قالبی_ایران_کوک به اشتراک بگذارید.