هر گوشه از سرزمین ما ایران دارای انواع غذاهای محلی و مزه‌های متنوع است. اگر دوست دارید گاهی غذاها و طعم‌های جدید را امتحان کنید، می‌توانید به سراغ غذاهای محلی کشورمان بروید. غذاهایی محلی شمال کشورمان نیز از جمله خوراک‌هایی هستید که باید در لیست خود بگذارید. برخی غذاهای شمالی مانند واویشکا، ترشه تره، کباب ترش، میرزا قاسمی، ناردونی و باقلاقاتق از جمله غذاهای خوشمزه و معروفی هستند که محبوبیت زیادی دارند.

اما اینجا قصد داریم یک غذای شمالی خوشمزه را معرفی کنیم که مخصوص دوستداران طعم‌های ترش است. خورشت ترشه سماق، غذای جذاب دیگری از خطه شمال است که حتما باید آن را امتحان کنید. این خورشت با گوشت مرغ درست می‌شود و استفاده از سماق، آبغوره و غوره در این غذا، طعمی ترش و خاص به آن داده است. با ایران کوک همراه باشید تا طرز تهیه خورشت ترشه سماق را یاد بگیرید.

 

طرز تهیه خورش ترشه سماق

مرحله اول

سیرها و پیازها را ریز خرد کنید و در روغن تفت دهید تا نرم شوند. سپس، سینه‌های مرغ را همراه 3 قاشق سماق و نمک به پیاز و سیر اضافه کنید و با حرارت ملایم به مدت 10 تا 15 دقیقه تفت دهید تا رنگ مرغ‌ها تغییر کند.

 

مرحله دوم

پس از تغییر رنگ مرغ، لوبیا را همراه 4 لیوان آب به مواد اضافه کنید و حرارت را زیاد کنید تا خورشت شروع به جوشیدن کند. پس از جوشیدن خورشت، حرارت را کم کنید و اجازه دهید مواد  2 ساعت بپزند.

 

مرحله سوم

در ادامه سبزی‌ها را ریز خرد کنید و به مدت 10 دقیقه داخل روغن سرخ کنید. 1 قاشق سماق را به سبزی‌های سرخ‌شده اضافه کنید، خوب مخلوط نمایید و آن را از روی حرارت بردارید.

 

مرحله چهارم

پس از 2 ساعت و نرم شدن لوبیاها، سبزی‌های سرخ‌شده را همراه آبغوره، غوره و 1 قاشق سماق باقی‌مانده به غذا اضافه کنید و حرارت را کم کنید تا خورشت جا بیفتد.

طرز تهیه خورشت ترشه سماق

نکات طلایی در تهیه خورشت ترشه سماق

-خورشت ترشه سماق با سبزی مرغ ترش، دیگر غذای معروف شمالی تهیه می‌شود. در صورتی که به سبزی مرغ ترش دسترسی نداشتید از ترکیب سبزی قورمه‌سبزی(150 گرم تره+150 گرم جعفری+100 گرم گشنیز+50 گرم شنبلیله+50 گرم اسفناج) استفاده کنید.

-از سماق بیشتر از مقدار ذکرشده در این غذا استفاده نکنید، زیرا موجب تلخ شدن مزه خورشت‌تان می‌شود.

-در صورت نداشتن غوره، مقدار آبغوه را 2 برابر کنید.

 

سخن آخر

واویشکا، باقلاقاتق، میرزاقاسمی، ترشه تره، ناردونی و کباب ترش از جمله خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای شمالی هستند. خورشت ترشه سماق، یکی دیگر از غذاهای شمالی خوشمزه و جذاب است و استفاده از سماق، آبغوره و غوره در این غذا، به آن مزه‌ای ترش و خاص داده است.

برای درست کردن این غذا باید سیر و پیاز را تفت دهید. در ادامه مرغ، سماق و نمک را به پیاز و سیر اضافه کنید و 10 تا 15 دقیقه سرخ کنید. سپس، لوبیا و 4 لیوان را به خورشت بیفزایید و حدود 2 ساعت اجازه دهید تا بپزد. بعد از 2 ساعت آبغوره، غوره و 1 قاشق سماق باقی‌مانده را به غذا اضافه کنید و بگذارید خورشت جا بیفتد.