کباب ترش، یکی از غذاهای محلی معروف و پرطرفدار خطه شمال کشورمان است که طعمی متفاوت و خاص در مقایسه با کباب‌های مرسوم ایرانی دارد. این کباب خوشمزه، انتخابی عالی برای افرادی است که به دنبال تنوع در رژیم غذایی‌شان و طعم‌های جدید هستند.

در تهیه کباب ترش مانند اغلب غذاهای شمالی از رب انار، گردوی آسیاب‌شده و سبزی‌های معطر استفاده می‌شود. مزده‌دار کردن گوشت گوساله با مواد فوق، طعمی دلچسب و لذیذ به این کباب می‌دهد. شمالی‌ها در فصل پاییز نیز از مقداری آب انار برای مزه‌دار کردن گوشت استفاده می‌کنند که کباب را تردتر می‌کند. با ایران کوک همراه باشید تا طرز تهیه کباب ترش را یاد بگیرید.

طرز تهیه کباب ترش

مرحله اول

گوشت گوساله را در اندازه‌ای خرد کنید که کامل مغزپخت شود. سپس سیر و پیاز را رنده کنید، گردو را آسیاب نمایید و سبزی‌ها را ریز خرد کنید.

مرحله دوم

سیر، پیاز، سبزی خردشده، گردو، روغن، رب انار و فلفل را در یک ظرف بریزید و گوشت را به آن‌ها اضافه کنید. گوشت را خوب با مواد مخلوط کنید، در ظرف را بگذارید و 12 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا گوشت خوب مزه‌دار شود.

مرحله سوم

بعد از 12 ساعت گوشت‌ها را با فاصله یک بند انگشت به سیخ بکشید. سیخ‌ها را روی کباب‌پز یا منقل قرار دهید و زمانی که کباب کمی خود را گرفت، روی آن نمک بپاشید.

کباب ترش

نکات طلایی در پخت کباب ترش

-نمک را به هیچ وجه در هنگام مزه‌دار کردن به گوشت نزنید زیرا موجب سفت شدن کباب می‌شود.

-کباب ترش را باید با حرارت ملایم بپزید. حرارت زیاد باعث سوختن رب انار و بدمزه‌شدن کباب ترش می‌شود.

-کباب ترش با فلفل زیاد، خوش‌طعم‌تر می‌شود.

-میزان ترشی این کباب کاملا به ذائقه شما بستگی دارد. بنابراین می‌توانید برای درست کردن آن از رب ترش یا ملس استفاده کنید.

سخن آخر

کباب ترش، یکی از غذاهای محلی خوشمزه و محبوب شمال کشورمان است که طعمی متفاوت و خاص دارد. برای درست کردن این کباب باید گوشت گوساله را خرد کنید و آن را با پیاز، سیر، گردو، سبزی، رب انار، روغن و فلفل مخلوط کنید. سپس مخلوط گوشت و مواد را 12 ساعت در یخچال بگذارید تا حسابی مزه‌دار شود. در آخر نیز گوشت را به سیخ بکشید و کباب کنید.

برای پختن کباب ترش باید نمک را در آخرین مراحل به گوشت اضافه کنید تا کباب‌تان سفت نشود. همچنین بهتر است کباب ترش را با حرارت ملایم بپزید وگرنه رب انار می‎‌سوزد. این کباب خوشمزه را حتما درست کنید و از خوردنش، لذت ببرید.