حلوا شعریه یا حلوای ورمیشل نوعی حلوای هندی خوشمزه است که به راحتی تهیه می‌شود و مواد آن ساده و دم دستی هستند. در ضمن شما خیلی راحت می‌توانید مواد این حلوا را تغییر دهید. اگر شیر ندارید به جای آن از آب استفاده کنید. اگر شیر خشک ندارید کلاً آن را حذف کنید (البته شیر خشک طعم خوبی به حلوای ورمیشل می‌دهد. برای خرید شیر خشک از فروشگاه ایران کوک دیدن کنید). برای مغزهای خرد شده هم می‌توانید از انواع مغزها یا حتی از کشمش استفاده کنید. با کم و زیاد کردن مقدار شیر/آب غلظت حلوا را به سلیقه خود تنظیم کنید. این مقدار مواد اولیه به اندازه ۳-۴ نفر حلوا شعریه می‌دهد که البته می‌توانید به راحتی با چند برابر کردن مواد برای افراد بیشتری حلوا درست کنید.

طرز تهیه حلوا شعریه

مرحله اول:

اول همه مواد لازم برای حلوا را آماده کنید. رشته‌ شعریه را خرد کنید. مغزها (بادام، بادام هندی، پسته و...) را نیز خرد کنید و کنار بگذارید.

حلوای ورمیشل

مرحله دوم:

تابه‌ای را روی شعله داغ کنید و روغن را داخل آن بریزید. وقتی روغن ذوب شد ۱ پیمانه ورمیشل خرد شده را به آن اضافه کنید. شعله را روی حالت متوسط قرار دهید و ورمیشل را تفت بدهید تا طلایی رنگ شود. سپس مغزهای خرد شده را اضافه کنید و خوب هم بزنید.

حلوای ورمیشل

مرحله سوم: 

حال شعله را کم کنید و۲ پیمانه شیر را اضافه نمایید. به جای شیر می‌توانید از آب هم استفاده کنید. پس از آن شکر را بریزید و یکی دو دقیقه دیگر تفت بدهید. در صورت استفاده از شیر خشک، آن را نیز در این مرحله اضافه کنید.

حلوای ورمیشل

مرحله چهارم:

کمی پودر هل روی حلوا بپاشید و به تفت دادن ادامه دهید تا مخلوط شروع به غلیظ شدن کند. وقتی ورمیشل شیر را به طور کامل جذب کرد شعله را خاموش کنید. می‌توانید حلوای ورمیشل را داغ سرو کنید یا بگذارید خنک شود. برای تزیین حلوا هم می‌توانید از پسته و بادام استفاده کنید.

حلوای ورمیشل

نکات تهیه حلوا شعریه:

- می‌توانید از کمی زعفران برای خوش رنگ تر شدن حلوا استفاده کنید.

- بهتر است به جای ورمیشل معمولی از رشته عربی یا همان رشته مخصوص شعریه استفاده کنید.

- با رشته عربی علاوه بر حلوا شعریه میتوانید باقلوا شعریه نیز تهیه کنید.