قاتق بنه یا آب بنه یه غذای ساده و در عین حال مقویه که در استان های کرمان و خراسان جنوبی پخته میشه. بنه یا همون پسته کوهی محصول درخت ون هست که به صورت خودرو در مناطق کوهستانی رشد می کنه.بنه در مناطق مختلف یه اسم های متنوعی شناخته میشه، مثلا در غرب کشور بهش ونوشک یا ونه تاق میگن؛ اما به هر اسم و نشان ثابت شده بنه خواصی شبیه به پسته داره و خیلی مقویه.

بنه در ابتدا خوشه ای و نرم هست، در این حالت میشه باهاش خورش پسته کوهی، ترشی یا ونوشک پلو درست کرد، اما به تدریج پوستش سفت و استخوانی میشه و به راحتی نمیشه اونو خورد. قاتق بنه رو با بنه سفت شده درست می کنند. این غذا خیلی راحته اما در عین حال حوصله هم میخواد، چون باید ون رو کامل بکوبید یا آسیاب کنید تا به روغن بیفته. اگه علاقه مند شدید این غذای سنتی و جالب رو یاد بگیرید با ما همراه باشید.

طرز تهیه قاتق بنه

مرحله اول: بنه ها را بکوبید.

با استفاده از هاون بنه ها را آنقدر بکوبید تا حالت خمیری پیدا کنند و به روغن بیفتند. اگر به هاون دسترسی ندارید یا نمی خواهید انرژی زیادی مصرف کنید می توانید بنه ها را با یک آسیاب قوی خرد کنید، سپس حدود ۱۵ دقیقه با دست چنگ بزنید تا روغن آن جدا شود.

 

مرحله دوم: به بنه های کوبیده شده آب گرم اضافه کنید.

روی بنه های آسیاب شده آب گرم بریزید و خوب هم بزنید تا روغن و مغز آنها به خوبی از پوست جدا شود، سپس در یک صافی بریزید و با قاشق هم بزنید تا آب بنه جدا شود و پوست های سفت آن در آبکش باقی بمانند.

 

مرحله سوم: قاتق بنه را آماده کنید.

در یک قابلمه مقدار کمی روغن بریزید، پیاز را نگینی کنید و به روغن داغ  شده بیفزایید. هنگامی که پیاز سبک شد زردچوبه، نمک و فلفل را اضافه کنید و حدود 1 دقیقه تفت دهید. در پایان نعناع را اضافه کنید و در حد چند ثانیه هم بزنید. نعناع نباید خیلی سرخ شود و گرنه تلخ می شود. در این مرحله آب بنه را اضافه و شعله را کم کنید. همین که مایع یکی دو جوش خورد شعله را خاموش کنید. قاتق بنه شما حاضر است، نوش جان.

می توانید برای سرو این غذا از رب انار یا کشک ساییده استفاده کنید. معمولا مردم کرمان داخل آب بنه نان خشک می ریزند و آن را به شکل ترید در کنار پیاز یا سبزی تازه میل می کنند.

 

نکات کلیدی برای تهیه قاتق بنه 

- به جای آب گرم می توانید از آب انار استفاده کنید. این انتخاب بستگی به ذائقه شما و میزان علاقه تان به ترشی دارد.

 

- در بعضی مناطق به جای نعناع یا در کنار آن از گشنیز نیز استفاده می کنند.

 

- اگر می خواهید غلظت قاتق بنه بیشتر باشد یک یا دو قاشق آرد گندم را به همراه پیاز تفت دهید.

 

- در برخی از دستورات این غذا هیچ افزودنی مانند پیاز یا ادویه وجود ندارد. بعد از صاف کردن آب بنه مقداری آن را گرم و سپس با رب انار یا کشک سرو می کنند.

  تصاویر از اینستاگرام: reyhane_eslami@