شاید اسم سالاد فتوش رو شنیده باشید. فتوش نوعی سالاد لبنانیه. تصور کنید کاهوی ترد با سبزیجات تر و تازه و نان پیتای برشته همراه سسی با طعم سماق چی میییشه! واقعاً که این سالاد بی نظیره. سالاد فتوش در عرض چند دقیقه آماده میشه و اون قدر پر مایه است که میشه به عنوان یه شام سبک هم ازش استفاده کرد. من کلاً به سالادهای نونی علاقه خاصی دارم، مثل سالاد سزار با نون کروتان.  برای همین وقتی نون پیتا توی خونه اضافه باشه همیشه میرم سراغ سالاد فتوش. این نون های ترد رمز یه سالاد خاص و جذاب هستن.

موادی که میشه در تهیه سالاد فتوش ازشون استفاده کرد خیلی زیادن. یعنی دست شما بازه و میتونید به سلیقه خودتون این مواد رو انتخاب کنید. اما غالباً از کاهو، خیار، گوجه و پیاز استفاده میشه. گاهی تربچه و تکه های پنیر هم استفاده میکنن. برای سس سالاد من اینجا از ترکیب روغن زیتون، آبلیمو و عسل استفاده کردم. اگه سس شیرین دوست ندارید میتونید عسل رو حذف کنید. نکته مهم اینه که سماق یادتون نره. چون واقعا طعم سالاد رو عالی میکنه. پیشنهاد میکنم فتوش با لبنه هم امتحان کنید که واقعا عالیه، مخصوصا به عنوان شام.

طرز تهیه سالاد فتوش

مرحله  اول:

ابتدا نان پیتا را تکه تکه کنید و در کاسه ای بریزید. کمی روغن زیتون و نمک روی آن بپاشید. نانها را زیر و رو کنید تا به روغن آغشته شوند. سپس آنها را روی سینی فر پخش کنید. فر را از قبل روی دمای 175 درجه سانتیگراد تنظیم کنید تا گرم شود. سینی نان پیتا را حدود 10-15 دقیقه در فر قرار دهید تا برشته شوند.

برشته کردن نان

مرحله دوم:

حال چاشنی سالاد فتوش را آماده کنید. آبلیمو، عسل، پودر سیر، سماق، نمک و فلفل را در کاسه کوچکی بریزید و با هم مخلوط کنید. بعد، روغن زیتون را اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا چاشنی یکدست شود.

تهیه چاشنی سالاد

مرحله سوم:

کاهو، گوجه و خیار را خرد کنید. پیاز قرمز را خلالی کنید و همه را همراه با برگ های نعنای شسته شده و خشک شده داخل کاسه بزرگی بریزید.

سبزیجات سالاد فتوش

مرحله چهارم:

چاشنی را به کاسه سبزیجات اضافه کنید و خوب زیر و رو کنید.

ریختن سس روی سالاد

مرحله پنجم:

نان های پیتای برشته را روی سالاد بریزید. سالاد فتوش را بلافاصله سرو کنید.

نان برشته روی سالاد فتوش

نکات کلیدی تهیه سالاد فتوش:

- میتوانید به جای برشته کردن نان پیتا در فر، آن را حدود 5 دقیقه تفت بدهید تا طلایی رنگ شود.