کاپ کیک‌ها یا کیک‌های فنجانی، شیرینی‌های خوشمزه و جذابی هستند با ظاهر زیبا و هوس‌انگیز. انواع کاپ کیک برای پذیرایی از مهمان‌ها در اغلب جشن‌ها و مراسم‌ها مناسب هستند و طرز تهیه آسانی نیز دارند.

کاپ کیک‌های شکلاتی جزو خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین انواع کاپ کیک هستند که به شکل ساده یا مغزدار تهیه می‌شوند و با فراستینگ‌های شکلاتی یا خامه‌ای تزیین می‌شوند.

 

طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی

مرحله اول: ذوب کردن کره و شکلات

فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود. سپس، کره و شکلات را داخل کاسه‌ای بریزید و روی حرارت بخار آب قرار دهید. پس از این‌که شکلات و کره ذوب شدند، آن‌ها را مخلوط کنید و از روی حرارت بردارید.

کاپ کیک کاکائویی

 

مرحله دوم:  مخلوط کردن مواد

تخم مرغ‌ها، شکر و اسانس وانیل را داخل کاسه‌ای بریزید و بزنید تا یکدست شوند. سپس، مخلوط کره و شکلات را به مواد داخل کاسه بیفزایید و مخلوط کنید.

کاپ کیک کاکائویی

 

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد خشک

مواد خشک یعنی آرد، پودر کاکائو، بکینگ پودر، جوش شیرین و نمک را داخل کاسه‌ای بریزید و مخلوط کنید.

 

مرحله چهارم: هم زدن مواد خشک و ماست

مواد خشک و ماست را به نوبت و کم‌کم به مایه کیک اضافه کنید و هم بزنید تا مایه کیک یکدست شود ( مایه این کیک کمی سفت است).

کاپ کیک کاکائویی

 

مرحله پنجم: ریختن مواد در قالب ها

داخل قالب‌ها کپسول کاغذی بگذارید و 2/3 هر کپسول از مایه کیک بریزید. سپس، قالب را داخل فری که از قبل روشن کرده‌اید به مدت 15 تا 20 ددقیقه قرار دهید تا بپزند.

 

مرحله ششم: پختن کاپ کیک

پس از این‌که کاپ کیک‌ها پختند، قالب را از فر خارج کنید و 10 دقیقه کناری قرار دهید تا کیک‌ها سرد شوند. سپس کاپ کیک‌ها را از قالب خارج کنید و همراه با خامه، سس شکلاتی و... تزیین کنید.

     

رسپی های مرتبط با طرز تهیه کاپ کیک

طرز تهیه کاپ کیک ساده

برای طرز تهیه کاپ کیک ساده ابتدا تخم مرغ ها را درون یک کاسه هم زده و شکر و وانیل را به آن اضافه کنید. سپ آب و روغن مایع را به آن اضافه نموده و هم میزنیم .حالا آرد و بکینگ پودر را سه بار الک کرده و در چند مرحله به آن اضافه کنید. در داخل کاپ ها را  به اندازه دو سوم مایه کیک اضافه می کنیم و به مدت 30 دقیقه در داخل فر قرار می دهیم.

طرز تهیه کاپ کیک بدون فر

برای طرز تهیه کاپ کیک بدون فر ابتدا آرد و بکینگ پودر را با هم مخلوط نمایید. سپس 2 عدد  تخم مرغ را به همراه شکر و وانیل مخلوط نمایید. در ادامه شیر را نیز به همراه روغن به ظرف اضافه کنید. حالا مخلوط آرد را نیز اضافه نموده و خوب هم بزنید. در 2 عدد فنجان با مایه کیک پر کنید و درون یک قابلمه فنجان ها را قرار داده ودرون فر بگذارید . بعد از نیم ساعت کاپ کیک را از قالب جدا کرده و سرو نمایید.

طرز تهیه کاپ کیک در کپسول مقوایی

برای طرز تهیه کاپ کیک در کپسول مقوایی ابتدا آرد ، شکر و بکینگ پودر را در یک کاسه با هم ترکیب نمایید. سپس به آن شیر، روغن، وانیل و 2 عدد تخم مرغ را اضافه کنید. حالا آب را نیز اضافه کرده و درون کپسول های کاپ کیک مایه را بریزید. سپس کاپ کیک ها را روی یک شئ فلزی قرار دهید تا به مدت 20 دقیقه بپزد.

طرز تهیه کاپ کیک کافی شاپی

برای طرز تهیه کاپ کیک کافی شاپی ابتدا آرد، بکینگ پودر و نمک را مخلوط کنید. در ادامه پودر کاکائو را در آب جوش ریخته و هم بزنید . سپس کره را به همراه شکر به مدت 5 دقیقه هم بزنید. وانیل و تخم مرغ، آرد را به مواد اضافه کنید. حالا مواد را درون کپسول ریخته و درون فر قرار دهید تا کاپ کیک آماده شود.