سبز کردن سبزه از مراسم های زیبا و پرطراوت قبل از عید نوروز ما ایرانی هاست. یکی از روش های خلاقانه و جذاب تهیه سبزه برای عید، سبز کردن سبزه شاهی است. چون شما میتوانید سبزه شاهی را روی هر سطحی که بخواهید تهیه کنید. اگر دوست دارید روش آماده سازی سبزه شاهی روی عروسک ، سبد، چوب، کوزه و ... را یاد بگیرید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

سبزه شاهی

 

چطور سبزه شاهی روی کوزه سبز کنیم؟

در روش کاشت بذر شاهی برای سبزه عید ابتدا لازم است که بذر شاهی تازه، تهیه کرده و آن را به مدت چهار ساعت در آب قرار دهید تا کاملا خیس و لعابی شود. یک کوزه سفالی زیبا انتخاب کنید. اگر کوزه شما لعاب نخورده باشد، کار ساده تر است. کوزه را پر از آب کنید تا کم کم آب به سطح بیرونی کوزه نفوذ کند.

 

یک جوراب زنانه رنگ پا انتخاب کنید و آن را روی کوزه بکشید. بذر خیس شده ی شاهی را به کمک دست یا قلم مو روی کوزه بکشید؛ به طوری که کاملا سطح کوزه را بپوشاند اما خیلی متراکم نباشد.

 

توجه داشته باشید که در این روش لازم است کوزه همیشه پر آب باشد. برای آبیاری سبزه شاهی میتوانید کمی آب اسپری کنید. زیاد بودن آب باعث کنده شدن سبزه خواهد شد، پس احتیاط کنید. کوزه را هر از گاهی بچرخانید تا تمام سبزه در معرض نور طبیعی قرار بگیرند. پس از چند روز سبزه شاهی هفت سین شما رشد کرده و سبز و پر پشت خواهد شد.

 

چگونه سبزه شاهی را روی سطوح مختلف سبز کنیم؟

اگر کوزه لعاب دار انتخاب کنید یا بخواهید سبزه شاهی روی چوب یا تنگ شیشه ای یا بلوری و ... سبز کنید؛ باید مراحل زیر را انجام دهید:

در اولین مرحله تهیه سبزه شاهی برای عید می بایست ظرف مورد نظرتان را با آب خیس کنید. سپس مقداری پنبه روی آن بچسبانید، به نحوی که کاملا ظرف را بپوشاند. حالا روی پنبه را با جوراب زنانه رنگ پا یا پارچه ی تنظیف بپوشانید.

 

مقداری آب روی آن اسپری کنید تا سطح کار رطوبت داشته باشد. حالا بذر شاهی که از قبل خیسانده اید را با دست یا قلم مو روی ظرف بکشید. روی ظرف را به مدت یک روز، با یک کیسه ی پلاستیکی بپوشانید تا رطوبت در بذر گیاه باقی بماند.

 

پس از یک روز بذر شاهی جوانه می زند. به آرامی کیسه پلاستیکی را از روی سبزه شاهي بردارید. مراقب باشید که سبزه ها از روی ظرف کنده نشوند. در این روش باید تقریبا هر نیم ساعت با اسپری کمی آب به سبزه ها بدهید تا خشک نشوند. سبزه را چند ساعت در روز مقابل آفتاب قرار دهید. پس از چند روز سبزه شاهي عيد نوروز شما کاملا سبز و زیبا خواهد شد.

 

نکات مهم در تهیه سبزه شاهی

-سبزه شاهی روی اسفنج هم تهیه می شود و روش آن مشابه تهیه کردن سبزه روی پنبه است. اما دیگر چسبیدن اسفنج روی کوزه به سادگی پنبه نخواهد بود.

-سبزه خاکشیر هم مانند سبزه شاهي تهیه می شود. سبزه شاهی و خاکشیر هر دو به خاطر لعابی و چسبناک بودن به شما امکان می دهند که آن ها را روی هر ظرف دلخواهی تهیه کنید. فقط برای خیساندن بذر سبزه خاکشیر به مدت زمان کمتری نسبت به بذر شاهی نیاز خواهید داشت.