یکی از زیباترین سنت های ما یرانیان از عهد باستان تا به امروز انداختن سفره هفت سین همزمان با آغاز فصل بهار و تحویل سال نو است. هفت سین در واقع نمادی است برای داشتن روزی و خیر و برکت در طول سال که اجزای آن را به خوبی می شناسیم. اما یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین سین های آن سبزه است که نماد سرسبزی و شادابی و سر زندگی است و با انواع بذرهای خوراکی و حبوبات  می توان گونه ای از آن را سبز کرد و در سفره هفت سین قرار داد اما آنچه مرسوم است و بیشتر طرفدار دارد سبزه گندم است که برای بیشتر ما شناخته شده است اما غیر از آن می توان سبزه عدس، سبزه بذر کتان،سبزه هسته پرتقال، سبزه هسته نارنج، سبزه ماش و ... نیز سبز کرد که هر کدام از نظر شکل ظاهری بسیار زیبا هستند.

اگر دوست دارید سبزه عید سال جدید را درخانه تهیه کنید و از دیدن هر مرحله از رشد آن لذت ببرید با خواندن ادامه این مطلب با روش تهیه سبزه ماش خوشگل آشنا می شوید که سعی داریم نکات مهم و همچنین زمان مناسب کاشت آن را به شما عزیزان به طور کامل توضیح دهیم پس لطفا در ادامه همراه ما باشید.

 

سبزه ماش-min

 

 

سبزه ماش را چگونه سبز کنیم؟

1- با توجه به ظرفی که برای کاشت سبزه در نظر گرفته اید مقداری ماش سالم و بدون لک و خرابی را در ظرف گودی بریزید و داخل ظرف مقداری آب بریزید تا کمی بالاتر از سطح ماش را بپوشاند(حدود دو بند انگشت). اجازه دهید ماش شانزده ساعت خیس بخورد.

 

سبز کردن سبزه

 

2- پس از خیس خوردن، ماش را در ظرف مورد نظر بریزید و سطح آن را صاف کنید و بعد روی ماش را با یک دستمال تمیز نمدار بپوشانید و در طول روز دو یا سه (بار بسته به دمای اتاق) با اسپری دستمال را مرطوب کنید تا زمانی که ماش ها جوانه بزند. اصولا حدود سه روز طول می کشد تا ماش جوانه بزند(دقت کنید اگر مقدار مقدار ماش( با توجه به گنجایش ظرف) بیشتر باشد سبزه پرتر و زیباتری خواهید داشت ولی حتما فضای کافی برای رشد کردن گیاه را در نظر بگیرید تا هنگام بلند شدن، دانه های ماش بیرون نریزد)

 

کاشت سبزه ماش

 

 

3-پس از جوانه زدن دستمال را از روی سبزه ماش بردارید تا به خوبی رشد کند و پربار شود.(برای آبیاری گیاه حتما از اسپری استفاده کنید تا گیاه غرق آب نشود و فقط رطوبت کافی برای رشد داشته باشد. در طول روز بسته به دمای محیط دو یا سه بار روی گیاه آب  ولرم بپاشید)

 

سبزه ماش عید

 

 

 

چه زمانی برای سبز کردن سبزه ماش مناسب است؟

سبزه ماش کمی دیرتر از سبزه گندم رشد می کند و البته بستگی به دمای محیط دارد ولی اصولا 12 تا 14 روز، زمان کافی برای رشد گیاه ماش است پس اگر قصد دارید سبزه را برای عید آماده کنید زمان مناسب را مدنظر قرار دهید تا سبزه ماش خوشگلی برای سفره هفت سین پرورش دهید.

 

سبزه با ماش

 

مهم ترین نکات سبز کردن ماش چیست؟

- سبزه ماش نیاز به محیطی تقریبا معتدل رو به گرم دارد تا در زمان مناسب رشد خوبی داشته باشد. هوای سرد رشد آن را کند می کند.

- این گیاه نیاز به نور کافی دارد پس جای مناسبی برای آن در نظر بگیرید.

- بهتر است سبزه را در ظرف سفالی یا چینی سبز کنید. ظروف پلاستیکی برای سبز کردن سبزه چندان مناسب نیست.

- آب زیاد باعث کپک زدن و خراب شدن گیاه می شود پس در آب دادن به گیاه زیاده روی نکنید.