برای آن هایی که علاقه به هنر آشپزی یا هرگونه پخت و پز دارند، تهیه و پخت نان بسیار هیجان انگیز و وجد آور است. از آنجا که نان مهم ترین و در صورت رعایت اصول پخت و استفاده از مواد مرغوب، یکی از مغذی ترین مواد غذایی است، در سبد غذایی هر فرد یا خانواده دارای جایگاهی ویژه است. ما ایرانی ها جایگاه نان را به قدری والا و مهم می دانیم که به طور خاص به نان لقب "برکت خدا" می دهیم و تا جایی که امکان داشته باشد سعی در درست مصرف کردنش داریم که البته خوب می دانیم اگر بافت نان دارای کیفیتی مناسب باشد قطعا در درست مصرف شدن آن موثر خواهد بود.

خوب می دانیم که نان ها دارای بافت، طعم و مزه متفاوت هستند و از این رو گاهی مصارف خاصی نیز برایشان در نظر می گیریم. مثلا ما ایرانی ها نان های سنتی و خوشمزه را اصولا با غذاهای سنتی بیشتر سرو می کنیم و نان های حجیم یا به اصطلاح فانتزی را بیشتر با غذاهای مدرن و در وعده های متعدد مصرف می کنیم  .

 

انواع نان بافته

 

نان های حجیم بیشتر اوقات ما را به یاد فیلم و کارتن های قدیمی خارجی می اندازد و همیشه از دیدنشان لذت می بردیم. نان های حجیم دارای طعم و شکل های متفاوتی هستند و همچنین در وعده های گوناگون می توان نان های خاص آن وعده را سروکرد. برای مثال نان صبحانه یا شیرین، نان عصرانه و ...

نان های حجیم از آن دست نان هایی هستند که به دلیل اَشکال متعددی که دارند عاشقان هنر آشپزی را ترغیب می کنند هر از گاه نوعی از آن را در خانه تهیه کنند و با این نان ها تنوعی به میز یا سفره غذایشان بدهند.

 

مدل بافتن نان

 

علاوه بر کیفیت بالای خمیر که برای داشتن نانی خوشمزه و خوش پخت موثر است بافت نان یعنی نحوه شکل دادن به خمیر نیز یکی از عواملی است که لذت خوردن نان های خانگی را چند برابر می کند. اما اینجا سوالی که پیش می آید این است که نحوه بافت نان یا شکل دادن به خمیر به چه صورت می تواند باشد؟  قصد ما در این نوشته آشنا کردن شما عزیزان با چند نمونه مدل بافت نان است. خوب می دانیم با آموزش دیدن نمونه هایی از انجام کاری به راحتی و با داشتن کمی ابتکار و حوصله می توانیم آن کار را به شکل های متعدد و منحصر به فرد انجام دهیم به خصوص در زمانه ما که با وجود اینترنت و امکان سرچ هر موضوع و مطلبی انجام کارها به راحتی صورت می گیرد.

پس در این نوشته دو مدل بافت نان را آموزش می دهیم. امیدواریم به کمک این مطلب، نان های خانگی خوشمزه  با ظاهری زیبا تهیه کنید و در کنار اعضای خانواده از خوردن آن لذت ببرید.

 

مدل های بافت نان

 

روش اول: بافت نان گیسو

در این روش میتوانید دو، سه یا چهار نان رول شده را در کنار هم قرار دهید و آنها را به هم ببافید. بافت نان با دو یا سه رشته بسیار ساده است بنابراین در اینجا سخت ترین حالت یعنی بافت نان با چهار رشته آموزش داده شده است. برای این کار پس از تهیه خمیر، روی سطح کار را آرد پاشی کنید و چانه های(گلوله) متعدد در سایز و اندازه دلخواه از خمیر  درست کنید.

 

مدل بافت نان شیرمال

 

چانه ها را کنار بگذارید و روی سطح کار را دوباره آرد پاشی کنید و هر چانه را به کمک وردنه باز کنید و بعد رول کنید مانند آنچه در تصویر خواهید دید.

 

مدل های بافتن نان

 

رول های آماده شده را با فاصله منظم کنار هم بچینید و آن ها را از یک سمت به هم بچسبانید و طبق تصویر شروع به بافت نان کنید.

 

بافتن نان خانگی

 

بافت نان گیسو

 

خمیر بافته شده را در سینی فری که کف آن کاغذ روغنی انداخته اید قرار دهید و روی آن  به وسیله برس از مایه رومال بزنید و سینی را در فر قرار دهید تا زمانی که پخت آن کامل شود.

 بافتن ساده نان

 

بافتن نان خوشمزه

 

روش دوم: مدل بافت نان مارپیچی

مانند روش اول چانه های خمیر را آماده کنید و آن را رول کنید.(اگر مایل هستید بین خمیر مواد طعم دهنده بریزید و بعد رول کنید.) رول را به وسیله چاقو یا کاتر تیز از وسط برش بزنید. قسمت بالایی بخش های جدا شده را به هم بچسبانبد یا از همان ابتدا طوری برش بزنید که بخش ها از قسمت بالای خمیر به هم متصل باشند.

 

 مدل بافت نان در خانه

 

بخش های جدا شده را به دور هم پیچ دهید ما نند آنچه در تصویر می بینید و بعد رول بافته شده را در قالب یا سینی قرار دهید و اجازه دهید طبق زمان گفته شده در فر بپزد.

 

طرز بافتن نان

 

در روش بالا میتوانید با به هم چسباندن دو سر نان آن را به شکل حلقه ای نیز در آورید.

 

بافتن نان

 

روش سوم: بافت نان ساده

این روش خیلی خیلی ساده است و برای تهیه نانهای شکم پر کاربرد دارد. میتوانید از آن برای تهیه پیراشکی استفاده کرده و داخل آن را با شکلات، مربا و یا حتی گوشت و مرغ پر کنید. یکی از پیراشکی هایی که با این روش قبلا آموزش داده شده پیراشکی ماهی است. 

در این روش بافت نان کافی است خمیر را به صورت مستطیل پهن کنید. مواد مورد نظر را مطابق تصویر وسط خمیر بریزید و خمیر را در دو طرف مواد به صورت اریب برش بزنید.

 

بافت نان شکلاتی ساده

 

حال نوارهای خمیری را یکی در میان از چپ و از راست به وسط بیاورید. کار بافت نان در اینجا تمام شده است. میتوانید آن را با زرده تخم مرغ یا کره ذوب شده رومال کنید و در فر بپزید.

 

بافت نان شکلاتی ساده

 

روش چهارم: بافت نان خورشیدی

این روش هم برای تهیه نان شکلاتی یا نان پنیری مناسب است. در این روش نیاز به دو لایه خمیر دارید که باید به صورت دایره ای برش بخورند. شکلات را وسط دو لایه خمیر بریزید. یک لیوان یا کاسه کوچک درست وسط خمیر قرار دهید و اطراف آن را برش بزنید.

 

بافت نان خورشیدی

 

لیوان را بردارید و رشته های خمیری برش خورده را بپیچانید (به صورت مارپیچی ). بافت نان خورشیدی شکلاتی به همین سادگی انجام میشود.

 

بافت نان خورشیدی شکلاتی

 

روش پنجم: نان بافته گرد

در این روش بافت نان لازم است شش چانه بگیرید و هر کدام را رول کنید. رول ها را مانند یک شبکه در هم تنیده روی هم قرار دهید.

 

بافت نان شبکه ای

 

از هر چهار طرف خمیرها را به هم ببافید. مانند نان گیسو ساده.

 

بافت نان شبکه ای

 

سپس هر کدام از گیسوها را به زیر ببرید تا خمیر نان بافته گرد آماده شود.

 

نان بافته گرد

 

برای بافت نان حجیم راه های زیادی وجود دارد که اشاره به همه آنها در این مطلب مقدور نیست. ما در اینجا سعی کردیم چند روش جالب و به نسبت ساده را به شما معرفی کنیم. اما با کمی حوصله و خلاقیت میتوانید و با استفاده از اصول گفته شده میتوانید روش های جدیدی ابداع کنید و نانهای مختلفی تهیه کنید.

 

بافت نان ستاره ای