چای

 

روش های نگهداری و حفظ طعم چای

 

» چای را در جای خشک نگهداری کنید ، اگر چای خشک بیشتر از چند روز در مکان مرطوب بماند کپک میزند و بدطعم میشود ، یخچال بدلیل رطوبت مناسب نگهداری چای نیست.

 

» کابینت‌هایی که از نور و رطوبت دور هستند مناسب‌ترین مکان نگهداری چای خشک محسوب می‌شوند.

 

» پیشنهاد میشود برای جلوگیری از تغییر عطر ، طعم و رنگ چای آن را درون ظروف شیشه‌ای یا فلزی تیره‌ قرار دهید.

 

» اگر میخواهید چای خشک را پس از خارج کردن از بسته بندی درون شیشه‌ مخصوص چای ، قند و شکر در کنار کتری بگذارید دقت کنید مقداری اضافه کنید که تا 1 هفته مصرف شود زیرا قرار گرفتن چای خشک در نور زیاد باعث افت کیفیت و عطر آن می‌شود.

 

» چای خشک را برای چند ماه آینده نخرید و انبار نکنید ، چای خشک هرچه تازه تر باشد عطر و طعم بهتری خواهد داشت ، بهتر است هر بار 1 بسته چای خریداری و مصرف کنید.

 

» اگر چند بسته چای را یکجا خریداری کردید بهتر است تا زمانی که به آن‌ها نیاز ندارید بسته‌ ها را باز نکنید چون اگر آن را خارج کنید تا زمان اتمام مصرف عطر و طعم خود را از دست میدهد.

 

» پس از هر بار استفاده حتماً در ظرف چای خشک را محکم ببندید ، گرما و هوا از دیگر عوامل از بین برنده عطر و طعم و حتی رنگ چای هستند.

 

» هرگز از قاشق خیس برای برداشتن چای خشک از ظرف استفاده نکنید ، رطوبت می‌تواند باعث کپک زدن بخش انتهایی چای شود.

 

» تا حد امکان از خرید و نگهداری چای فله‌ای خودداری کنید ، در خرید محصولات فله‌ای نمیشود به تازه یا کهنه بودن محصول و چگونگی نگهداری آن اطمینان کرد.

 

» چای خشک به سرعت بوی مواد غذایی دیگر را جذب می‌کند ، پس از قرار دادن آن در کنار موادی با بوی تند مانند سیر یا سرکه خودداری کنید.

 

» اگر می‌خواهید چای خوش عطری داشته باشید، داخل ظرف چای خشک چند چوب دارچین ، دانه هل یا چند گلبرگ گل محمدی کاملاً خشک بیندازید.

 

» چای‌های فوری کیسه‌ای فقط برای مواقع ضروری و مسافرت‌ تولید شده‌اند بنابراین خریدن چند بسته از آن‌ها و نگهداری‌شان در منزل کار درستی به نظر نمی‌رسد.

 

» پس از باز کردن بسته‌بندی چای‌ کیسه‌ای حتماً چای‌ها را با بسته‌بندی درون نایلونی قرار دهید و در آن را محکم گره بزنید زیرا چای‌های کیسه‌ای پیش از مصرف شسته نمی‌شوند و امکان نشستن گرد و غبار روی آن‌ها و آلودگی وجود دارد.

 

» چای‌های کیسه‌ای به سرعت بوی محیط را به خود می‌گیرند ، بنابراین از رها کردن طولانی‌مدت در محیط‌های باز و بدون بسته‌بندی اصلی خودداری کنید.