کیک یکی از خوشمزه ترین دسرهاست که به شیوه‌ های مختلف در مراسم گوناگون پخته و سرو می شود. اغلب افراد تصور می کنند برای پخت کیک تنها به فر نیاز است. اما در این مطلب به شما می گوییم که چطور می توان کیک را در مایکروفر معمولی و یا کانوکشن نیز به راحتی درست کر

د. یک ماکروفر می تواند گرمای مورد نیاز برای پخت کیک را درست مانند فرهای حرفه ای فراهم کرده و آن را در سراسر کیک پخش کند و در نهایت کیک را به بهترین شکل ممکن بپزد

. اگرچه پخت کیک در مایکروفر بسیار آسان است، اما لازم است قبل از این کار برخی از نکات مربوط به آن را بدانید. در واقع برای تهیه کیک، باید در کنار مواد تشکیل دهنده آن نکات بسیاری را در رابطه با مایکروفر در نظر بگیرید.

پخت خمیر کیک با دمای مناسب در مایکروویو باعث می شود کیک به بهترین شکل ممکن آماده شود. با ما همراه شوید تا پخت کیک در نوع مایکروفر ساده و کانوکشن را به شما معرفی کرده و ویژگی های هر یک را بررسی کنیم.

کیک بدون فر

برای پخت کیک در مایکروفر در چه دمایی باید تنظیم شود؟

در اغلب مایکروفرها هیچ تنظیم دمایی در مایکروویو وجود ندارد، فقط تنظیمات سطح قدرت دستگاه دارد. برای پخت کیک در ماکروفر، باید سطح قدرت را بر روی 100٪ راندمان کل انرژی تنظیم کرد.

اگر قصد درست کردن کیک در مایکروویو کانوکشن را دارید که حالت همرفت دستگاه را روشن می کند، 180 سلسیوس درجه ای است که باید برای پخت کیک تعیین می شود.

به عبارت دیگر، برای پخت کیک در مایکروویو ساده، باید سطح قدرت را روی 100٪ یعنی قدرت 10 قرار داد. اما مایکروفر کانوکشن چگونه کار می کند؟ چگونه می توان یک کیک را در مایکروفر با سیستم کانوکشن پخت؟ تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

چگونه پخت کیک در مایکروفر معمولی بدون کانوکشن را انجام دهیم؟

قبل از پخت کیک در مایکروویو بدون کانوکشن، باید از روند گرما در آن آگاهی داشته باشید و بدانید آن را در چه دمایی تنظیم کنید. همان طور که گفته شد مایکروفرهای معمولی گزینه ی تنظیم دما ندارند و فقط می توان سطح قدرت آن ها را تنظیم کرد.

معمولاً انتخاب یک مایکروفر بدون کانوکشن ایده آل مبتنی بر وات آن است که چیزی جز قدرت دستگاه نیست. بنابراین، سطح قدرت مایکروویو نشان دهنده مقدار وات لازم برای آن است.

میزان توان مایکروویو حدود 10٪ تا 100٪ است. اگرچه سطح انرژی مایکروفرها از یک مدل نسبت به مدل دیگر متفاوت خواهد بود.

راه های نشان دادن سطح قدرت مایکروفر عبارت اند از:

- درصد؛ مانند 10٪ ، 20٪ ، 30٪… .100٪

- شماره گذاری؛ مانند ۱، ۲، ۳ تا ۱۰ یا ۱۰، ۲۰، ۳۰ تا ۱۰۰

- سطح طبیعی؛ مانند بسیار کم، کم، متوسط​​، و زیاد

حالا با هم ببینیم که چطور با تنظیم این درجه ها می توان پخت کیک در مایکروویو را به بهترین شکل انجام داد:

در مرحله اول ، مایه ی کیک را آماده کرده و آن را در ظرف مخصوص مایکروفر بریزید. ظرف را در داخل مایکروفر قرار دهید، سطح انرژی را روی 100٪ از کل قدرت تنظیم کنید و با فشار دادن آن پخت کیک را شروع کنید. پخت کیک با بالاترین قدرت مایکروفر تقریباً 8 تا 9 دقیقه طول می کشد.

بعد اتمام زمان پخت، با فرو کردن یک خلال دندان داخل کیک، از پخته شدن آن مطمئن شوید. اگر خلال دندان بدون چسبیدن ذره ای از خمیر بیرون آمد، کیک کاملا پخته است.

اما اگر مقداری از کیک به خلال دندان چسبید، آن را دوباره داخل مایکروویو قرار داده و دوباره به مدت 1 دقیقه بپزید. بدین ترتیب شما می توانید کیک را در مایکروفر معمولی بدون کانوکشن بپزید.

پخت کیک در مایکروفر

پخت کیک در مایکروویو با سیستم کانوکشن چگونه است؟

بعضی از مایکروویوها دارای سیستم کانوکشن برای پخت هستند. این نوع سیستم  قابلیت های بیشتری نسبت به ماکروفرهای معمولی برای پخت فراهم می کند و با انتقال یکنواخت گرما به مواد غذایی باعث می شود تا زودتر پخته شده و در عین حال خواص، طراوت و تازگی آن کاملا حفظ شود.

با استفاده از ماکروویو کانوکشن می توانید انواع غذا و همچنین کیک را با بهترین کیفیت بپزید. قابلیت کانوکشن در هنگام پختن کیک باعث مغز پخت شدن آن می گردد، بدون اینکه دیواره های کیک خشک و یا برشته شود.

در این مایکروویو علاوه بر سطح توان دستگاه می توان درجه حرارت را نیز تنظیم کرد. قبل از استفاده از مایکروفر کانوکشن ابتدا باید دستگاه را به مدت 7 تا 8 دقیقه از قبل گرم کنید.

برای این کار، ابتدا مایکروفر را روی حالت کانوکشن قرار دهید. سپس حرارت آن را روی ۱۸۰ درجه سلسیوس تنظیم کرده و اجازه دهید تا دستگاه به مدت ۷ الی ۸ دقیقه گرم شود.

در حالی که مایکروفر در حال گرم شدن است، می توانید مایه ی کیک را آماده کنید و آن را در ظرف مخصوص مایکروفر بریزید. بعد از آن که مایکروفر کاملا گرم شد، دکمه ی توقف آن را بزنید، ظرف کیک را داخل آن قرار داده و تایمر را روی ۳۰ دقیقه تنظیم کنید. دکمه ی شروع را بزنید و متنظر پخت کیک در کانوکشن شوید.

بعد از پخت کیک و اتمام زمان تعیین شده، یک عدد خلال دندان داخل کیک فرو کنید تا از پخته شدن آن مطمئن شوید. اگر کیک هتوز نپخته بود، مجددا کیک را به مدت ۱۰ دقیقه داخل دستگاه قرار دهید تا مایه ی کیک کاملا بپزد.

بعد از متوق شدن پخت، اجازه دهید تا کیک به مدت ۲ دقیقه داخل فر بماند. سپس می توانید کیک خوشمزه تان را از داخل مایکروفر بیرون آورید.

پخت کیک در مایکروویو

همان طور که ملاحظه کردید، پخت کیک در مایکروویو معمولی با کانوکشن کاملا متفاوت است. در روش دوم بافت کیک ترد تر و رنگ آن تیره تر خواهد بود.

با توجه به عملکرد این دو دستگاه، می توان نتیجه گرفت که پخت کیک در مایکروفر کانوکشن بهتر از مایکروفر معمولی است. اما اگر مایکروفر شما مجهز به این سیستم نیست، اصلا نگران نباشید.

همان طور که پیش تر نیز ذکر کردیم، در مایکروفر معمولی نیز می توانید کیک ساده مایکروفری و یا شکلاتی را با بهترین کیفیت بپزید، آن را به دلخواه با خامه و شکلات تزیین کرده و در جشن ها و مهمانی های خود سرو کنید.