حلوا یکی از دسرهای سنتی ما ایرانی هاست که اغلب در ایام خاص درست می شود. این دسر بسیار مقوی و پر خاصیت است و طرفدارهای بسیاری دارد. درست کردن حلوا به ویژه در ایام ماه مبارک رمضان بسیار مورد توجه قرار می گیرد و روزه داران از طعم و قوت این دسر سنتی استفاده می کنند. شیرین بودن این دسر خوشمزه می تواند انرژی مورد نیاز روزه داران را در طول روز تامین کند و به آن ها برساند. حتما می دانید که انواع مختلف حلوا وجود دارد که با مواد اولیه مختلف و روش های گوناگون درست می شود. در نتیجه علاوه بر حلوای سنتی می توان به انواع دیگر آن از جمله حلوای شیر و یا حلوای سه آرد اشاره کرد. اگر مدل های گوناگون حلوا را امتحان کرده اید، به شما توصیه می کنیم حالا که ماه رمضان نزدیک است، طرز تهیه انواع حلوا را یاد بگیرید و این دسر بی نظیر را به شیوه های مختلف و متنوع درست کنید و از طعم فوق العاده ی آن لذت ببرید. اگرچه طعم و عطر حلوا یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کرد، اما نمی توان تزیین حلوا را هم نادیده گرفت. امروز قصد داریم یکی از ساده ترین روش های تزیین حلوا یعنی تزیین حلو با چاقو را به شما آموزش دهیم. اما قبل از آن بیایید نگاه کوتاهی به روش های مختلف تزیین حلوا بیندازیم:

روش های مختلفی برای تزیین حلوا وجود دارد. در گذشته اغلب از قاشق و وسایل ابتدایی دیگر برای تزیین حلوا استفاده می شد که همگی ساده و ابتدایی بودند. امروزه با استفاده از انواع ماسوره در مدل های مختلف از جمله انواع ماسوره های سه بعدی، ماسوره حصیری و یا ماسوره ی شکوفه می توان حلوا را به شکل های مختلف تزیین کرد. کافی است ماسوره ی مورد نظرتان را انتخاب کنید و آن را به سر قیف وصل کنید، مقداری از حلوا را داخل قیف بریزید و با فشار دادن آن و حرکت دست، روی حلوا طرح بزنید. با این که امروزه شکل های مختلف ماسوره را می توان از فروشگاه های لوازم قنادی تهیه کرد اما شاید این ابزارها همیشه در دسترس شما نباشد. علاوه بر این، میزان شل و سفتی حلوا برای طرح زدن روی حلوا با استفاده از ماسوره بسیار مهم است که اگر شل یا خیلی سفت باشد، تزیین شما را خراب می کند. در نتیجه امروز تصمیم گرفتیم تزیین حلوا با یک ابزار ابتدایی که در همه ی خانه ها وجود دارد را به شما آموزش دهیم. شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که با استفاده از چاقو هم می توانید حلوا را به سادگی و در کمترین زمان تزیین کنید. مهمترین نکته در تزیین حلوا با چاقو در نحوه ی در دست گرفتن آن است. با ما همراه شوید تا در ادامه روش تزیین کردن حلوا با چاقو و مدل های مختلف آن را به شما یاد بدهیم:

 

 

تزیین حلوا

 

تزیین حلوا با چاقو

 

روش اول:

۱- ابتدا مقدار مناسبی از حلوا را به نسبت ظرفی که می خواهید حلوا را داخل آن سرو کنید، (بشقاب یا دیس) بریزید.

۲- حلوا را داخل ظرف صاف کنید. برای این کار می توانید از پشت قاشق استفاده کنید. سطح حلوا و اطراف آن را کاملا صاف و مرتب کنید.

۳- چاقوی تمیز و خشکی را انتخاب کنید. ترجیحا از چاقوی پهن استفاده کنید تا تزیین تان بیشتر جلوه کند.

۴- چاقو را به شکل افقی در دست بگیرید. آن را به شکل صاف از قسمت نوک آن روی قسمت مرکزی حلوا قرار داده و کمی فشار دهید تا طرح نوک چاقو روی حلوا ایجاد شود.

۵- با نوک چاقو از وسط حلوا به سمت پایین پشت سر هم طرح هایی به شکل عدد ۸ بزنید.

۶- این طرح را در چهار طرف حلوا ایجاد کنید و از وسط به سمت پایین طرح بزنید تا علامت مثبتی ایجاد شود.

۷- بین هر دو خط طرحدار، یک خط طرحدار دیگر ایجاد کنید و این کار را آن قدر ادامه دهید که جای خالی در سطح حلوا نماند.

 

طرح زدن حلوا

 

۸- روی حلوا را با پودر پسته، پرک بادام و یا پودر نارگیل به شکل دلخواه تزیین کنید.

 

تزیین حلوا در دیس

 

۹- می توانید دور تا دور ظرف را با ماسوره شکوفه به شکل گل تزیین کنید.

 

روش دوم:

برای ظرف های مستطیل شکل و بیضی، می توانید تزیین حلوا با چاقو را به شکل موازی انجام دهید. به این صورت که از بالای ظرف (از طول آن) شروع کرده و با نوک چاقو پست سر هم تا انتهای ظرف طرح بزنید. کافی است نوک چاقو را به شکل افقی روی حلوا فرار داده و کمی روی آن فشار دهید.

 

تزییین با چاقو

 

دو مدل تزیین با چاقو

 

روش سوم:

اگر می خواید برای تزیین حلوا از چند روش مختلف به صورت ترکیبی استفاده کنید، می توانید از تزیین حلوا با چاقو برای حاشیه استفاده کنید و دور تا دور حلوا را با نوک چاقو حاشیه بزنید. وسط حلوا را می توانید با انواع ماسوره از جمله ماسوره حصیری و یا شکوفه تزیین کنید. این کار را به شکل برعکس نیز می توانید انجام دهید؛ وسط حلوا را با چاقو و اطراف و دور تا دور آن را با انواع ماسوره تزیین کنید. تزیین حلوا با ماسوره به همراه تزیین با چاقو، جلوه ی بیشتری خواهد داشت.

 

تزیین

 

نکات کلیدی تزیین حلوا با چاقو

- برای ایجاد کردن طرح با چاقو روی حلوا در هر قسمت، ظرف حلوا را بچرخانید، از بالا به پایین طرح بزنید و آن را تزیین کنید.

- اگر قصد دارید از ترکیب چند مدل تزیین حلوا استفاده کنید بهتر است حلواهایی با رنگ های مختلف داشته باشید تا تزیین شما جلوه ی بیشتری داشته باشد.

- برای این که حلوای چند رنگ داشته باشید می توانید کمی از حلوا را با پودر کاکائو مخلوط کنید تا رنگ متفاوتی نسبت به حلوای شما داشته باشد.

- استفاده از مرواریدهای خوراکی برای تزیین روی حلوا، می توانید به تزیین حلوا با چاقو جلوه ی بیشتری بدهد.

- تزیین حلوا با چاقو به سلیقه ی شما بستگی دارد. کافی است روش تزیین با حلوا را یاد بگیرید و بعد با ترکیب چند روش با هم و یا کم و زیاد کردن طرح هایی که چاقو می زنید، حلوا را به شکل دلخواه تان تزیین کنید.

- مشابه روش تزیین حلوا با چاقو را می توانید با سیخ هم انجام دهید. در تزیین حلوا با سیخ، طرح های درشت تری خواهید داشت.

- برای مشاهده ی مدل های مختلف تزیین حلوا در شکل های متنوع به سایت ایران کوک مراجعه کنید و از آن ها ایده بگیرید.

تصاویر از : _elahe_sha ،@ashpazie_dorehami ،@sofrearayiii@