امکان نداره کسی در ایران زندگی کنه و تا به حال اسم شله زرد به گوشش نخورده باشه. البته افرادی که این غذای خوشمزه رو دوست ندارند هم انگشت شمارند.! البته به کار بردن عنوان غذا شاید برای شله زرد چندان درست نباشه و بهتره اون رو به عنوان یک دسر شیرین بشناسیم. اما در هر صورت شله زرد چه غذا باشه و چه دسر، به مذاق همه خوش میاد و البته به خاطر مواد اولیه مغذی که داره از قوت خوبی هم برخوردار است.
تزیین شله زرد هم در کنار پخت اون روش ها و نکات خاص خودش رو داره. معمولا کسانی که این خوردنی رو به ویژه برای افطاری درست می کنند، ترجیح می دهند که به زیباترین شکل هم تزیینش کنند. به خصوص اگه مهمان هم داشته باشند. بی شک یک تزیین جذاب می تونه خیلی اشتها برانگیز باشه و زیبایی سفره رو صد چندان کنه. پس با ایران کوک باشید تا روش هایی متنوع برای تزیین شله زرد یاد بگیرید.

 

آموزش تزیین


مراحل تزیین شله زرد


مرحله 1: شله زرد را با غلظت مناسب بپزید.

پیش از هرکاری باید شله زرد را آماده کنید. بهتر است برای پخت آن از برنج نیم دانه استفاده کنید. همچنین مقدار آب مورد نیاز را نیز بنابر نوع برنج و لعابی که پس می دهد بریزید. مراقب باشید که شله زرد خیلی آبکی یا سفت نباشد. تزیین شله زرد در هر دو حالت می تواند دچار مشکل شود. معمولا برای برنج های نیم دانه ایرانی نسبت ده به یک برای آب و برنج مناسب است. البته این مقدار هم دقیق نیست و به قلق برنج ستگی دارد.

مرحله 2: اجازه دهید شله زرد از دما بیفتد.

پس از آنکه شله زرد را آماده کردید بلافاصله تزیین را شروع نکنید. شله زرد داغ حالت شلی بیشتری دارد. در چنین حالتی اگر از دارچین یا پودر نارگیل برای تزیین استفاده کنید پخش شده و کار شما خراب می شود. پس برای تزیین کردن شله زرد کمی زودتر دست به کار شده و آن را زودتر بپزید. تا زمان کافی برای سرد شدن داشته باشد. البته لازم نیست شله زرد کاملا سرد شود. زیرا در برخی از روش های تزیین نباید شله زرد خیلی سرد باشد.

مرحله 3: تزیین دلخواه خود را انتخاب کنید.

بعد از آنکه شله زرد به دمای مطلوب رسید می توانید زیباسازی آن را شروع کنید. برای تزیین شله زرد روش های متنوعی وجود دارد که شما می توانید به تناسب امکاناتی که در اختیار دارید یکی از آنها را انتخاب کنید. البته ناگفته نماند تزیین کردن نیز مانند هر کار دیگری نیاز به تمرین و کسب مهارت دارد. بنابراین اگر در اولین تجربه ها نتیجه کار آنطور که انتظار داشتید نشد هرگز امید خود را از دست داده و آنقدر تمرین کنید تا به مهارت برسید.

 

عکس تزیین شله زرد

برای آنکه درک بصری بهتری نسبت به روش های تزیین کردن شله زرد داشته باشید در ادامه چند عکس زیبا به همراه توضیحاتی مختصر ارائه می شود. این عکس ها می توانند ایده های خوبی به شما بدهند تا بتوانید شله زرد را به شکل های مختلف تزیین کنید. منابع عکس ها در انتهای متن ذکر شده اند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحات مراجعه کرده و بیشتر در جریان کار قرار بگیرید.


تزیین شله زرد با قالب

یکی از وسایلی که می توان برای تزیین شله زرد استفاده کرد قالب های کیک و ژله است. مهم نیست جنس قالب فلزی، سیلیکون یا پلاستیک باشد. زیرا در هر صورت شله زرد به راحتی از آن جدا می شود. برای این منظور شله زرد را داخل قالب ریخته و در یخچال قرار می دهید. می توانید از مخلوط بریلو بی رنگ و دارچین یا آب و دارچین غلیظ برای نشان دادن بهتر شکل درونی قالب استفاده کنید.

در صورت انتخاب این تزیین بهتر است از طرز تهیه شله زرد قالبی استفاده کنید یا شله زرد را غلیظ تر از معمول درست کنید.

 

شله زرد قالبی

 

آرایش شله زرد با استفاده از شابلون

شابلون یکی از متداول ترین و در عین حال زیباترین روش ها برای تزیین کردن شله زرد است. کار با شابلون احتیاج به حوصله و مهارت دارد. امروزه شابلون شله زرد در شکل های مختلف موجود هستند و شما می توانید هر طرحی که دوست دارید روی شله زرد بیندازید. فقط توصیه می شود روش صحیح کار با شابلون را بیاموزید.

 

تزیین شابلون شله زرد

 

دارچین، یار همیشگی شله زرد

اگر شله زرد قالبی دوست ندارید یا اینکه نمی توانید از شابلون استفاده کنید ناراحت نباشید. هنوز ابزار مفیدی به نام دارچین در اختیار دارید که دست بر قضا طعم شله زرد را بی نظیر می کند. فقط کافی است مقداری ذوق و سلیقه به خرج بدهید یا اینکه از منابع مختلف ایده بگیرید. آنگاه می توانید زیباترین تزیینات را با دارچین خلق کنید.

 

تزیین شله زرد با دارچین

 

تزیین نمودن شله زرد با گل محمدی، خلال بادام و پسته

از دیگر اقلامی که می توان برای تزیین شله زرد استفاده نمود غنچه های خشک شده گل محمدی، خلال پسته و بادام است. اگر سری به فضای مجازی یا اینستاگرام ببینید خواهید با استفاده از این ابزار چه طرح هایی زیبایی می توان بر روی شله زرد ایجاد نمود. البته این مواد ممکن است به تنهایی یا با هم مورد استفاده قرار گیرند. همچنین در کنار آنها معمولا دارچین نیز یار همیشگی است.

 

تزیین با خلال

 

ساخت گل های زیبا با کرم دارچین

با استفاده از شکر، نشاسته گل، شیر سرد و دارچین می توانید کرم دارچینی تهیه کرده و از آن برای تزیین روی شله زرد استفاده کنید. این کرم را در قیف ماسوره دار ریخته و به شکل گل یا شکوفه روی شله زرد را آرایش دهید.

 

شله زرد با کرم دارچین

 

استفاده از قالب نان پنجره

یک روش خلاقانه برای تزیین کردن شله زرد استفاده از قالب نان پنجره است. در این روش ابتدا مقداری مخلوط آب و دارچین غلیظ درست کنید.سپس قالب های نان پنجره را به این محلول آغشته کرده و به آرامی مثل مهر روی سطح شله زرد بزنید.

 

تزیین با قالب نان پنجره


نکات کلیدی برای تزیین شله زرد

- برای نتیجه بهتر در شله زرد قالبی می توانید مقداری پودر ژلاتین داخل آن بریزید. این ماده تاثیری بر طعم شله زرد ندارد.

- در صورت تمایل به استفاده از طعم های جدید می توانید پودر کاکائو را جایگزین دارچین کنید.

- می توانید از گل های خوراکی آماده نیز برای تزیین کردن شله زرد استفاده کنید.

- پودر نارگیل هم می تواند برای طرح زدن بر روی این دسر سنتی استفاده شود.

- هر چه شله زرد خوشرنگ تر و زعفرانش اندازه باشد، تزیینات بیشتر جلوه گر می شوند.

- می توانید بریلو بی رنگ (یا مقدار کمی آب)، دارچین و روغن را با غلظتی که بتوان در قیف ریخت، مخلوط کرده و برای تزیین روی شله زرد مورد استفاده قرار دهید.

عکس ها از اینستاگرام:
@shirinii_modern
@matbakhbano
@iran_cookfa
@shada_store_siahkal
@sweet.golemaryam