فنگ شویی

 

فنگ شویی و دکوراسیون فروشگاه

 

کیفیت کالا و انصاف فروشنده حرف اول را در افزایش فروش میزند اما ظاهر فروشگاه و طراحی ویترین و دکوراسیون داخلی آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است به طوریکه با استفاده از یک دکوراسیون جذاب و کارا میتوان مشتری بیشتری داشت ، دکوراسیون داخلی فروشگاه با توجه به موقعیت آن طراحی می شود ، دکوراسیون داخلی فروشگاه باید متناسب با نیاز مشتری همان منطقه صورت پذیرد ، در غیر اینصورت ممکن است خیلی از مشتریان با این که جذب طراحی دکور مغازه می شوند اما جسارت ورود به فروشگاه را نداشته باشند.

 

بخش ورودی فروشگاه : ورودی هایی که اصطلاحا دعوت کننده نامیده می شوند مشتری بیشتری را جذب می کنند ، ورودی هایی که بزرگ و باز هستند و همچنین نور و رنگ خوبی دارند بیشتر از ورودی هایی که دیدی به داخل ندارند و یا اینکه باریک و تاریک هستند مشتریان را دعوت به ورود می کنند ، توجه داشته باشید که استفاده از رنگهای مرده در ورودی مناسب نیست ، حتی اگر دوست نداشته باشید که ورودی را طراحی کنید کافیست که آن را باز نگه دارید و یا اینکه تمام شیشه کنید و همیشه شیشه ها را تمیز و براق نگهدارید.

 

طراحی فضا با رنگهای جذب کننده : لازم به ذکر است که بسته به سبک  فضا بسیار اهمیت دارد که تیپ رنگی فضا چه باشد ، به عنوان مثال در سبک های کلاسیک باید از رنگهای گرم و ملایم استفاده نمود و در سبکهای مدرن از رنگهای تند و اسپرت.

 

روشنایی فروشگاه : روشنایی کل فضا را تامین کنید به صورتی که هیچ جا تاریک نباشد زیرا تاریکی احساس ناامنی ایجاد می کند و باعث می شود که مشتری علاقه ای به بازدید از فضا نداشته باشد ، کل فضا را به یک اندازه نورپردازی نکنید ، نورپردازی بیشتر تنها برای نقاطی است که کالاها و خدمات مهم تر قرار دارند ، ترکیبی از نورپردازی های تند و ملایم بهترین ایده است.

 

بهترین کالاها : کالاهای ارزشمند را در معرض دید بگذارید ، چیدمان دکوراسیون داخلی فروشگاه را طوری انجام دهید که کالاهای با ارزش تر در معرض دید بیشتری باشند و همچنین نور پردازی بیشتری روی آنها انجام دهید.

 

مسیر رفت و آمد را مسدود نکنید : مسیر رفت و آمد یکی از مهمترین نکات در طراحی دکوراسیون است که باعث می شود مشتری به راحتی در فضا گردش داشته باشد ، در صورتی که به هر دلیل بخشی از مسیر رفت و آمد را بسته باشید نقطه کور ایجاد کرده اید.

 

فاصله ی مناسب بین ویترین ها را رعایت کنید : راهروها را با ویترین زیاد پر نکنید و در صورتی هم که این کار را انجام دادید فاصله بین ویترین ها را طوری در نظر بگیرید که دو سری از مشتریان به راحتی در آن گردش داشته باشند.

 

بازار شام نسازید : همیشه رعایت نظم و ترتیب مهم است ، فضا را جوری چیدمان کنید که کالاهایی که همگروه هستند در یک بخش چیده شوند.

 

کالاهای فصلی عرضه کنید : حتما بخشی از فضا را به کالاهای فصلی اختصاص بدهید که ثابت نیستند و در هر فصل جابجا می شوند ، تعداد استند ها و کالاهایی که در فضا وجود دارند باید به اندازه ای باشد که تمامی فضا یکسان باشند نه اینکه برخی از قسمتها خالی و یا پر باشند.

 

به آسایش مشتریان کم سن و سال نیز توجه کنید : در صورتی که کالاهای شما مختص کودکان است باید دقت کنید که ارتفاع استندهای چنین محصولاتی از نظر ارتفاع برای کودکان هم مناسب باشد.

 

اجناس را روی هم بچینید نه در کنار هم : سعی کنید که از ارتفاع استفاده کنید بیشتر از آنکه از عرض استفاده کنید زیرا چشم ارتفاع را بیشتر می بیند.

 

تضاد رنگ ها جذابیت بیشتری ایجاد میکند : سعی کنید که از هر گونه سبکی که استفاده می کنید حتما از تضاد رنگی تیره و روشن استفاده نمایید و از هرگونه رنگی که در فضا استفاده می کنید این مهم است که فاصله درجه رنگی یا طیف رنگی داشته باشد.

 

به شکل لبه ی قفسه ها دقت کنید : دقت کنید که از قفسه هایی با لبه های تیز و برنده استفاده نکنید زیرا این مسئله باعث می شود که مشتریان نتوانند رفت و آمد مناسبی داشته باشند و از کالاهای آن بخش خریداری کنند.

 

به گرد و خاک و کثیفی توجه کنید : به نحوه دکوراسیون داخلی خود دقت کنید که به نوعی طراحی شود که گرد و خاک زیادی در طبقه ها نشیند و به وسیله در یا پوشش طبقه ها پوشیده شوند ، به تمیزی قفسه ها و فضای داخلی فروشگاه اهمیت دهید.

 

به نوع و جنس پوشش کف بیشتر توجه کنید : از کف پوشهای لغزنده برای فضاهایی مانند فروشگاه و کلا فضاهای عمومی استفاده نکنید ، همچنین بکارگیری کف پوشهایی با رنگ تیره و مات در تمیزتر نشان دادن فضا ، تاثیر زیادی خواهد داشت.

 

همه ی فروشگاه ها به یک انباری کوچک نیاز دارند : حتما بخشی را به عنوان انبار طراحی نمایید که این بخش برای نگه داری لوازمی باشد که نمی خواهید در معرض دید قرار گیرد زیرا در صورتی که چنین دپوهایی نداشته باشید فضا دائما به هم ریخته و نامرتب خواهد بود.

 

محل صندوق و درب خروجی را نزدیک به هم طراحی کنید : صندوق یکی از مهمترین بخشهای فضا است پس دقت کنید که طراحی مناسبی داشته باشد ، معمولا صندوق در بخشی قرار دارد که کانتر نیز در همان بخش قرار دارد به همین دلیل باید طراحی زیبایی داشته باشد ، از سوی دیگر بهتر است که درب خروجی و صندوق در یک مسیر قرارگیرند و نزدیک به هم باشند.