مواد شمع سازی

 
معرفی مواد و ابزار شمع سازی
 
پارافين : ماده اصلي شمع سازي پارافين است که ماده ايست سفيد و نيمه شفاف که از روغن هاي سنگين نفتی به دست مي آيد و در شکل هاي قالبي ، پولکي ، پودري ، کريستالی ، گلی ، مايع ، ژله اي و ... در بازار موجود ميباشد.
 
اسيد استئارين : ماده اي است بي رنگ ، بي بو و بی مزه که در اکثر چربي ها موجود است ؛ کريستال هاي آن به شکل ورقه ورقه اند که در الکل و اتر داغ حل شده و براي ساختن شمع و صابون به کار ميروند ؛ استئارين باعث استقامت شمع شده و موجب ميشود شمع ديرتر آب شود ؛ همچنین موجب ميوشد که شمع پس از خشک شدن کمي کوچکتر شده به راحتي از قالب خارج شود ؛ در عین حال حلّال خوبي براي رنگ به شمار مي رود و باعث شفاف شدن آن ميشود ؛ اگر مقدار استئارين بيشتر از حد معمول باشد ، شمع حالت صابوني به خود ميگيرد.
 
رنگ : از رنگ مخصوص شمع سازي استفاده ميشود که در رنگ هاي گوناگون وجود دارد ؛ در صورتی که میخواهید شمع را برای سوزاندن تهیه کنید از رنگ به مقدار کم استفاده نمائید زيرا اگر رنگ زياد موجب میشود شمع خوب نسوزد.
 
قالب : قالب ها انواع و اقسام گوناگوني دارند و جنس آنها اغلب فلزي ، پلاستيکي و شيشه اي است و بهترين نوع قالب براي شمع سازي قالب هاي شيشه اي هستند ؛ شمع هايي که توسط قالب هاي شيشه اي ساخته ميشوند صاف ، صيقلي و شفاف هستند به شرطي که با احتياط با اين قالب ها کار کنيد ؛ همچنین شما ميتوانيد از ظروف و لوازمي که در منزل موجود است مانند انوع ليوان ها ، شکلات خوري ها و ... به جاي قالب استفاده کنيد.
 
فتيله : جنس فتيله معمولاً کتان است که در اندازه ها و ضخامت هاي گوناگون وجود دارد ؛ اندازه فتيله بستگي به قطر شمع دارد و با نازک و يا ضخیم شدن شمع اندازه فتيله نيز تغيير مي کند ؛ طريقه آماده کردن فتيله به اين ترتيب است که فتيله را 5 دقيقه در پارافين ذوب شده قرار داده سپس فتيله را از ظرف خارج کرده و به صورت صاف روي يک کاغذ روغني يا يک ظرف مسطح بگذاريد تا خشک شود.
 
تيغ موکت بری يا چاقوی تیز : براي جدا کردن زائده هاي شمع و نيز براي برش دادن شمع هايي که بدون قالب تهيه ميشوند مثل شمع ماکاروني ، شمع کوبيسم و غيره از تيغ موکت بري يا چاقو استفاده کنيد.
 
ظرف مخصوص ذوب کردن شمع : براي ذوب کردن پارافين ميتوانيد از 2 قابلمه که يکي کوچک تر از ديگري باشد استفاده کنيد ؛ به اين ترتيب که در قابلمه بزرگ مقداري آب بريزيد سپس قابلمه کوچک را داخل آن بگذاريد سپس پارافين را داخل قابلمه کوچک بريزيد و قابلمه بزرگ را روي حرارت قرار دهيد سپس صبر کنيد تا پارافين ذوب شود ( حرارت غیر مستقیم ).
 
 افشانه سيليکونی : از وسايل مورد نياز شمع سازي است که باعث ميشود شمع به راحتي از قالب جدا شود ، در صورت دسترسي نداشتن به اسپري سيليکون ميتوانيد از مقداري روغن مايع استفاده کنيد.
 
 چسب کاغذی : از چسب کاغذي براي ثابت نگه داشتن فتيله در ته قالب و پوشاندن درزهاي احتمالي قالب استفاده ميشود تا پارافين ذوب شده از منافذ قالب بيرون نريزيد.
 
براکس : براکس براي نسوز کردن فتيله به کار مي رود ؛ به اين ترتيب که 1 استکان آب جوش را با 1 قاشق چاي خوري براکس و 1 قاشق چاي خوري نمک مخلوط کرده و ميگذاريم 5 دقيقه بجوشد سپس فتيله را روي يک سطح صاف قرار ميدهيم تا خشک شود ؛ روش ديگر استفاده از موم عسل است ؛ به اين ترتيب که موم را روي بخار ذوب کرده و فتيله را 5 دقيقه در آن قرار ميدهيم و سپس به روش گفته شده خشک ميکنيم.
 
قلاب يا ميله بلند : از قلاب يا ميله براي نگه داشتن سر فتيله بر روي قالب استفاده مي شود ؛ به اين صورت که سر فتيله را به قلاب گره زده و روي قالب میگذاريم.
  
عطر شمع : براي خوشبو بودن شمع در هنگام سوختن به کار مي رود ؛ عطر شمع را هنگامي که مي خواهيد پارافين ذوب شده را در قالب بريزيد به آن اضافه کنيد ؛ عطر شمع در انواع گوناگون وجود دارد مانند عطرهاي مايع ، عطرهاي طبيعي و موم هاي جامد معطر که به صورت آماده در بازار به فروش ميرسند.
 
رنگ هاي شب نما يا فلورسنت : اين رنگ ها به صورت پودر در بازار موجود بوده و در شمع هاي پودري ، پولکي و ... مورد استفاده است.