به جرات میشود گفت ترشی سیر از محبوب‌ترین مخلفات همراه غذا در بین ایرانی‌ها و به ویژه شمالی هاست. این ترشی خوشمزه که از زمان‌های گذشته همراه انواع غذاهای ایرانی به‌ویژه آبگوشت، استانبولی و سبزی‌پلو با ماهی پای سفره ایرانی ها بوده‌است، در مقایسه با سیر خام هضم راحتتر، بوی کمتر و طعم لذیذتری دارد.

اغلب گیلانی ها کله های سیر کامل را بعد از گرفتن پوست اضافه و پاک کردن ریشه ترشی میکنند. برای تهیه سیر ترشی مجلسی هم از سیرهای درشت و یک دست استفاده میکنند که نتیجه آن یک ترشی شیک و خوشگل میشود.

البته شما میتوانید سیر ترشی حبه ای هم به همین روش درست کنید. برای تهیه سیر ترشی حبه ای حبه های سیر را از هم جدا کنید. در غیر این صورت بگذارید به صورت کله بماند.

سیر ترشی حبه ای

برخلاف سایر ترشی‌ها زمان نگه‌داری سیر ترشی اعتبار خاصی به آن می‌بخشد تا جایی که با شنیدن اسم سیرترشی به یاد سیر ترشی هفت ساله می‌افتیم!

ترشی هفت ساله علاوه بر این که خواص زیادی دارد یک سوغاتی خوشمزه و گران قیمت هم هست که بدون شک مورد استقبال هر کسی قرار میگیرد.

امروزه سیر ترشی به دو صورت صنعتی و خانگی تهیه می‌شود و انواع سیرترشی (سفید و قهوه‌ای) را می‌توان از فروشگاه‌ها تهیه کرد. غالبا برای تهیه سریعتر سیرترشی صنعتی سیر و سرکه حرارت داده می‌شوند.

اما مطمئنیم شما هم موافق هستید که سیرترشی خانگی (و اساسا تهیه انواع غذاها و خوراکیها) در منزل نه تنها لذتبخش‌تر بلکه سالم‌تر و خوشمزه‌تر هم هست. همراه ما باشید با طرز تهیه سیرترشی خانگی خوشمزه:

خوشمزه و مجلسی  

طرز تهیه سیر ترشی مجلسی

مرحله اول:

برای تهیه سیر ترشی مجلسی سیر های هم اندازه محلی درشت انتخاب کنید. پس از اینکه پوست اضافی سیرها را کندید آنها را بشویید و بگذارید یک روز کامل بمانند و کاملا خشک شوند.

مرحله دوم:

سیرهای تمیز را درون شیشه ای مناسب بریزید سپس دانه های فلفل، سبزی معطر و کمی نمک را روی سیرها بریزید. در آخر نیز سرکه اضافه کنید تا روی سیرها را بپوشاند.

ترشی سیر مجلسی

 

مرحله سوم:

شیشه ترشی سیر آماده را در جای مناسبی (تاریک، خشک و خنک) قرار دهید. برای مصرف سیرترشی 1 سال زمان لازم است، اگر سیرترشی 7 سال بماند خاصیت دارویی زیادی پیدا میکند.

مرحله چهارم (اختیاری):

اگر قصد دارید ترشي را زمانی طولانی نگه دارید بهتر است آن را کنسرو کنید. برای این کار قابلمه بزرگی را تا نصف آن آب کنید. در شیشه های ترشی را محکم ببندید و به صورت وارونه در قابلمه آب بگذارید.

بگذارید روی حرارت تا آب جوش بیاید. شیشه های ترشي سير را بعد از این که حدود یک ربع ساعت در آب در حال جوش ماندند خارج کنید و بگذارید خنک شوند. با این کار سیر ترشی سالم تری خواهید داشت که مدت بیشتری دوام می آورد.

سیر ترشی سر سفره

طرز تهیه ترشی سیر با رب انار

 

برای تهیه ترشي سير با رب انار باید پس از شستن و پوست گرفتن یک کیلوگرم سیر؛ سیر و سرکه را با هم بجوشانید.

در این روش 5 دقیقه جوشیدن کافی است. سپس به میزان دلخواه رب انار (حدودا یک سوم پیمانه مناسب است.) به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید 5 دقیقه ی دیگر بجوشد.

اگر دوست دارید ترشی سیر شما در همان لحظه قابل سرو باشد، میتوانید آن را تا حدی بجوشانید که سيرها کاملا نرم شوند. اما توصیه می شود در حین جوشیدن، سیرها نرم نشوند و ترشي آرام آرام آماده شود.

در این حالت حدودا یک ماه تا چهل روز برای آماده شدن ترشی کافی است.

به جای رب انار میتوانید از شیره انگور یا شیره خرما استفاده کنید. در صورت تمایل میتوانید یک قاشق غذاخوری تمر هندی، مقداری ترخون خشک یا تازه و کمی شکر هم به این ترشی اضافه کنید.

    با رب انار و شیره خرما  

طرز تهیه ترشی سیر فوری

 

برای تهیه این نوع ترشي سير به نیم کیلوگرم سیر، دو پیمانه سرکه خرما، دو پیمانه سرکه بالزامیک و سه قاشق غذاخوری سس سویا نیاز دارید.

روش تهیه ترشی سیر فوری به این صورت است که باید پس از گرفتن پوست سیرها، آن ها را شسته و خشک کنید. سپس سیرها را در مخلوط سرکه بالزامیک و خرما ریخته و به مدت یک ربع بجوشانید.

حالا سس سویا را به آن بیفزایید. مراقب باشید که سیرها نرم نشوند. در این روش برای طعم دهی بیشتر به ترشی از زرشک و برگ یا پودر آویشن هم استفاده می شود.

پس از جوشیدن ترشی سیر، آن را به شیشه منتقل کنید. مخلوط سرکه را در ظرف ترشی بریزید. توجه کنید که سرکه باید کاملا روی سیرها را بپوشاند. درب ترشی را به خوبی ببندید.

بهتر است این ترشی در محلی خنک و تاریک نگهداری شود. نگهداری این ترشي سير به مدت یک ماه باعث خوش طعم تر شدن آن می شود.

نکته: به جای استفاده از سرکه خرما، میتوانید به همان میزان سرکه قرمز را با عسل یا شکر قهوه ای مخلوط کنید.

    فوری و خوش طعم  

طرز تهیه ترشی سیر حبه ای

 

برای تهیه سیر ترشی حبه ای میتوانید یک عدد سیر بزرگ را پوست کنده و حبه کنید. سپس یک پیمانه آب را به همراه سير بجوشانید. حدود سه الی چهار دقیقه کافی است.

سپس یک سوم پیمانه سرکه، دو سوم پیمانه آب، یک قاشق چایخوری نمک، یک چهارم پیمانه شکر و دو قاشق چایخوری ادویه (شامل فلفل سیاه و قرمز، رازیانه و خردل هر کدام به اندازه نصف قاشق چایخوری) در قابلمه بریزید.

قابلمه را روی حرارت بگذارید. اجازه دهید مواد ترشی به خوبی با هم حل و جوشیده شوند. حالا مخلوط ادویه و سرکه را به همراه سير در ظرف ترشي مورد نظرتان بریزید.

حدودا سی الی چهل روز به ترشی فرصت دهید. این ترشي هر چه قدر بیشتر بماند، خوش طعم تر خواهد شد.

    حبه ای با سرکه سفید  

نکات کلیدی تهیه سیر ترشی

1- میتوانید از انواع سرکه ها مانند سرکه انگور یا سرکه سیب برای تهیه سير ترشي استفاده نمایید.

2- بعد از گذشت چند روز ظرف سیرترشی را چک کنید و اگر سر آن خالی شده بود، سرکه اضافه کنید تا مجدد روی سیرها با سرکه پوشانده شود. 3- برای رسیدن سریعتر سیرترشی، ظرف آن را در مکان آفتاب‌گیر قرار دهید. 4- بهتر است از ظروف پلاستیکی برای تهيه سير ترشي استفاده نکنید. 5- شیشه های ترشی را قبل از استفاده خوب با آب داغ بشویید و کاملاً خشک کنید. 6- هیچ گاه قاشق کثیف داخل ترشی نزنید. ترشی باقیمانده سر سفره را در ظرف دیگری نگهداری کنید و به هیچ وجه روی ترشی دست نخورده نریزید. 7- برای تهیه سیر ترشی حبه ای سیرها را چند ساعت در آب خیس کنید تا پوست آن‌ها راحت کنده شود