شیرینی پنجره ای که به اسم های مختلفی از جمله نان پنجره ای یا خاتون پنجره شناخته می‌شود یکی از خاص‌ترین و خوشمزه‌ترین شیرینی‌های ایرانی است که اغلب در ایام عید تهیه و در عید دیدنی‌ها سرو می‌شود. قالب های شیرینی پنجره ای طرح‌های مختلف زیبایی دارند.

طرز تهیه شیرینی پنجره ای

مرحله اول:

در كاسه ای گود نشاسته ، آب و گلاب بريزيد و با همزن يا چنگال به هم بزنيد تا خوب مخلوط و يكدست شوند سپس تخم مرغ ها را تک تک اضافه كنيد و خوب به هم بزنید و پس از اینکه خوب مواد مخلوط شدند زعفران را نیز اضافه کنید.

مرحله دوم:

پس از مخلوط کردن مواد اردهای برنج و گندم را به مواد اضافه نمائید و بار دیگر خوب مخلوط کنید سپس به مدت 15 دقیقه در یخچال قرار دهید ، در این فاصله در تابه ای نچسب روغن فراوانی بريزيد و اجازه دهید تا روغن خوب داغ شود ، قالب مخصوص شيريني پنجره اي را داخل روغن قرار دهيد و حرارت زير تابه را ملايم كنيد و بگذاريد قالب نیز كمي داغ شود.

مایه شیرینی پنجره ای

مرحله سوم:

كاسه محتوي مواد شيريني را نزديك تابه تان بگذاريد و قالب داغ شده را داخل مايع بزنيد و چند ثانيه مكث كنيد سپس قالب را به سرعت داخل روغن ببرید و با تکان سريع دست تان مايع را از قالب جدا كنيد ، هركدام از شيريني ها را به مدت 2 دقيقه در روغن سرخ كنيد ، مجدد قالب را داغ كنيد و داخل مواد بزنيد و به همین صورت تک تک شیرینی ها را سرخ کنید.

سرخ کردن خاتون پنجره

مرحله چهارم:

پس از سرخ شدن شيريني ها ، آنها را روي حوله آشپزخانه يا دستمال كاغذي ضخيمی قرار دهيد تا روغن اضافه آنها گرفته شود. سپس در ظرف مورد نظر چیده و روي آنها پودر قند یا پودر شکر الك شده بپاشید.

پودر قند شیرینی پنجره ای

نكته ها :

1- اگر روی اين شيريني را با سلفون بپوشانيد و در خارج از يخچال نگهداري كنيد تا دو هفته قابل استفاده میباشد، مخلوط آرد را قبل از استفاده الك كنيد ( به طور كلي آرد مخصوص شيريني پزي باید حداقل 2 بار و آرد معمولي باشد باید حداقل 10 بار الك شود ) ، اگر پس از مخلوط كردن تمام مواد ، مخلوط داراي ناخالصي يا گلوله هاي آردي شکل بودند ميتوانيد مواد را پس از خارج نمودن از يخچال از الك درشت رد كنيد.

2- غلظت مواد بايد در حد نرمال ( نه خيلي سفت و نه خيلي شل ) باشد ، اگر مخلوط خيلي شل بود ميتوانيد از حداكثر 1 قاشق غذاخوري آرد سفيد و اگر خيلي سفت بود از نصف استكان شير سرد معمولي استفاده كنيد.

3- هنگام سرخ كردن شيريني ها قالب باید به اندازه كافي ( نه خيلي زياد ) داغ شده باشد ، وقتي قالب را داخل مايع قرار ميدهيد دقت كنيد كه مايع از بالاي قالب تان بيرون نزند ( تمام قالب را داخل مايع فرو نبريد ) چون در اين صورت مواد در روغن از قالب جدا نخواهند شد.

4- ميتوانيد از قالب هاي متنوع مخصوص شيريني هاي پنجره اي براي سرخ كردن شيريني ها استفاده كنيد ، باید در زمان تهیه شیرینی های پنجره ای سرعت عمل بالایی داشته باشید ، میتوانید بجای زعفران از مقدار کمی پودر هل یا پودر کاکائو یا پودر قهوه و ... استفاده نمائید.